Jak mieć idealne wakacje?

Reklama

Wakacje są bardzo skomplikowane. Mówi się, że mają być wolne od stresu, więc wychodzimy z założenia, że nie powinniśmy się nimi zbyt dużo przejmować. Jednak według badań przeprowadzonych przez specjalistów ds. nauki o zachowaniu pewne strategie sprawią, że nasze wakacje okażą się lepsze- zarówno w kwestii kosztów jak i ogólnej satysfakcji z nich wynikającej. Poniżej podpowiadamy jak zorganizować perfekcyjne wakacje.

Planuj ile się da tak, aby oczekiwanie na wakacje było przyjemne.

Ekonomista Dan Ariely zauważa, że tygodniowy pobyt w Disney Landzie składa się z 3 rzeczy: miesięcy oczekiwań, samego wyjazdu oraz nostalgii doświadczanej przez lata. Aby zwiększyć przyjemność powinieneś przyjąć wszystkie 3 strategie.

Bilety lotnicze są najtańsze na średnio 57 dni przed lotem, zatem lepiej wstrzymać się do tego czasu z ich zakupem. Jednak hotele i atrakcje miejsc, do których się wybierasz możesz przeglądać w Internecie przed zabukowaniem biletów. Badanie przeprowadzone w 2010 roku udowadnia, że większość ludzi była szczęśliwsza przed podróżą niż po niej. Dzieje się tak, ponieważ oczekiwanie ma dużą siłe- z tego samego powodu bardziej cieszysz się w piątek niż w niedzielę.

Ogranicz się do kilku możliwości tak, aby niczego nie żałować.

Rejs po Karaibach, wędrówka po górach, a może smaczne jedzenie w Nowym Orleanie? Którą opcję wybrać, tak aby nie żałować? Psychologowie dowiedli, że kiedy ludzki umysł spotyka na swej drodze zbyt wiele opcji, zamyka się. Barry Schwartz, psycholog, nazywa to „paradoksem wyboru”. Jeden wybór jest lepszy od braku wyboru, jednak nie zmienia to faktu, że mniej znaczy więcej. Przed wyjazdem ogranicz swoje wyboru do dwóch wariantów. Będziesz się czuł lepiej ze świadomością, że wybrałeś najlepszą opcję.

Wyjedź na tydzień, nie na dwa. Nie zapamiętasz dwóch.

Sławny ekonomista behawioralny Daniel Kahneman twierdzi, że nasza osobowość składa się z 2 części: tej doświadczającej i tej żyjącej wspomnieniami. Doświadczająca część trwa tylko chwilę. Wspominająca żyje w przeszłości.

Nasza wspominająca część nie potrafi odróżnić jednotygodniowego wyjazdu od dwutygodniowego, ponieważ „nie ma żadnych nowych wrażeń. Nic nowego się nie wydarzyło.” Z perspektywy wspominającej części naszej osobowości krótkie i długie wakacje niczym się nie różnią.

Daj sobie czas, aby wejść w wakacyjny tryb.

Al Gini, profesor etyki biznesu i autor książki „Znaczenie bycia leniwym”,sugeruje ludziom, aby na kilka dni przed podróżą trochę się rozluźnili. Możesz ten czas poświęcić na pakowanie i inne obowiązki, jakie trzeba spełnić przed podróżą. Im mniej się śpieszysz, tym przyjemniej rozpoczniesz swoje wakacje.

Wydawaj pieniądze na nowe doznania, nie na pamiątki.

Pieniądze wydane na niezapomniane przeżycia sprawią Ci większą radość, niż te stracone na wakacyjne gadżety. Ogranicz zatem swój wakacyjny budżet do minimum, kupując tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Skup się na Twój wspominającej części poprzez dostarczanie jej wrażeń, które pozostaną w Twojej pamięci na długo.

Zwiedzaj na początku, na końcu się rozkoszuj.

Brian Christian, informatyk i współautor książki Algorytmy życia: informatyka ludzkich decyzji, mówi że podświadomość pomaga nam zdecydować kiedy próbować nowych rzeczy, a kiedy trzymać się tego, co już znamy.

„Człowiek powinien być bardziej nastawiony na zwiedzanie na początku podróży, a bardziej cieszyć się wakacjami pod koniec.” Dzieje się tak, ponieważ szanse na znalezienie miejsca, jedzenia lub przeżycia czegoś ciekawego zmniejszają się wraz z upływem czasu.

Pierwszego dnia wszystko jest nowe, wykorzystaj to. Siódmego dnia już wiesz co Ci się podoba, a nawet jeśli odkryjesz coś ciekawego to nie będziesz miał czasu tam wrócić.

Zaplanuj największe atrakcje na środek lub na koniec.

Ludzie zazwyczaj pamiętają końcowy, szczytowy moment danego wydarzenia. Jeśli poda się komuś listę nazwisk, najprawdopodobniej zapamięta on te końcowe i te najbardziej oryginalne. Wakacje działają tak samo.

Kiedy dotrzesz już do domu, mów o swoich wakacjach tak, aby utrwalić wspomnienia.

Jeśli spływ pontonem spowodował, że Twoje wakacje stały się niezwykle ekscytującą przygodą, to opowiedz o tym swoim znajomym przy kubku kawy kiedy wrócisz. Badania pokazują, że ludzie potrafią poczuć emocje towarzyszące im podczas danego wydarzenia, gdy o nich opowiadają.

Ponadto, badanie z 2015 roku pokazuje, że większe pokłady szczęścia ludzie odczuwają mówiąc o swoich doświadczeniach niż o dobrach materialnych, której nabyli. To niezawodny sposób na to, abyśmy nadal żyli wakacjami pomimo faktu, że minęły miesiące od naszego powrotu.

Autor: 
Chris Weller/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

Time

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama