Czeski Krumlov - piękny pałac i historyczne centrum

Reklama

Czeski Krumlov jest drugim najczęściej odwiedzanym czeskim miastem zaraz po Pradze. Rocznie przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy z powodu jego przepięknego historycznego centrum i magicznej atmosfery wracają tam znowu i znowu. Od 1992 roku miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historyczne centrum Czeskiego Krumlova

Czeski Krumlov, a w szczególności jego historyczne centrum, szczyci się imponującym bogactwem architektonicznym. Podczas spacerów krętymi uliczkami zobaczycie malownicze mieszczańskie domy, średniowieczne karczmy i kawiarnie, fontannę z kolumną morową, renesansowy budynek ratusza oraz inne zabytki, dzięki którym klimat tego miejsca jest tak silny.

Gród i zamek Český Krumlov

Imponująca budowla gotyckiego zamku i renesansowego pałacu Český Krumlov, wznoszącego się ponad skałą przy brzegu Wełtawy zachwyci nie tylko znakomitą architekturą, ale także swoją wielkością, ponieważ jest to jeden najbardziej rozbudowanych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Do kompleksu tego należy również obszerny ogród zamkowy z kaskadową fontanną oraz unikatowy amfiteatr.

Muzeum Tortur

Bezpośrednio w historycznym centrum miasta, w niedawno odnowionych piwnicach starego ratusza znajduje się Muzeum Tortur. Możecie tam zobaczyć około 100 eksponatów narzędzi tortur, 10 woskowych figur torturowanych nieszczęśników, dźwiękowe, a zwłaszcza specjalne, audiowizualne efekty (stracenie mieczem i palenie czarownic), co dopełnia całą tajemniczą atmosferę średniowiecznego lochów i tortur.

Muzeum Figur Woskowych

Kolejnym muzeum wartym odwiedzenia jest Muzeum Figur Woskowych, w którym znajdziecie figury czeskich i światowych osobistości historycznych jak i współczesnych. Wśród czeskich gwiazd są to na przykład: Vlasta Burian, Szwejk, Karol IV, Franciszek Józef I, Václav Havel, a z zagranicznych: Charlie Chaplin, Michael Jackson, Tina Turner i wielu innych.

W piwnicach znajduje się średniowieczne miasteczko. Niektóre figury są ustawione w karczmie, warsztacie garncarskim lub alchemicznym, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć życie zwyczajnych ludzi, widzieć ich przy pracy i poczuć atmosferę dawnych czasów.

Warto kupić łączony bilet do Muzeum Figur Woskowych, Gabinetu Luster i Muzeum Tortur.

Kopalnia grafitu

Zwiedzanie kopalni grafitu sprawi przyjemność w szczególności dzieciom, ponieważ jest to wycieczka przygodowa, pełna napięcia i tajemniczości. Podróż w dół odbywa się w inny sposób niż w podziemiu, gdzie was zawiezie kolejka górnicza, którą górnicy dawniej jeździli do pracy. Przed zejściem w dół otrzymacie specjalne ubranie – kombinezon, hełm, buty a także latarkę. Temperatura na dole wynosi około 10°C, dlatego nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach, które założycie pod kombinezon. Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika, który zapozna was z historią górnictwa i charakterem pracy górników. W podziemiach możecie zobaczyć skały zawierające grafit, narzędzia używane w górnictwie, wózki do transportu skał, ale także zawartość wapnia w otaczających skałach i częściową rzeźbę krasową.

Autor: 
Zuzanna Leśniak
Źródło: 

Invia.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama