Dania buduje nowe muzeum poświęcone Andersenowi

Reklama

Muzeum będzie rodzajem aneksu do istniejącego już obiektu i będzie poświęcone życiu prywatnemu, podróżom, a przede wszystkim bajkom sławnego pisarza. Jak podały władze lokalne, nowe muzeum poświęcone życiu i twórczości duńskiego pisarza bajek Hansa Christiana Andersena, autora Brzydkiego kaczątka i Małej syrenki, stanie w jego rodzinnym mieście Odenseu.

Darowizna 125 milionów koron duńskich (33 mln USD) Fundacji im. A. P. Mollera, współwłaściciela koncernu A. P. Moller-Maersk ( od tłum., prowadzi działalność m.in. w sektorach transportu i energii ; jeden z największych operatorów kontenerowych) pozwoli urzeczywistnić wieloletnie plany związane z budową muzeum.

W konkursie na projekt zwyciężyli japońscy architekci z grupy "Kengo Kum & Associates". Muzeum zajmie teren o powierzchni 5.600 metrów kwadratowych, w większości pod ziemią.

Baśnie zostały przetłumaczone na 160 języków

"Muzeum będzie pokaźnym aneksem do istniejącego już w Odenseu obiektu poświęconego prywatnemu życiu Andersena i jego podróżom, koncentrującym się na magii jego bajek. Da unikalną możliwość odtworzenia malowniczego wszechświata bajkopisarza w sposób, który z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym", powiedziała rzeczniczka władz miejskich, odpowiedzialna za kulturę- Jane Jegind."

Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 160 języków świata. Choć zmarł ponad 140 lat temu w Kopenhadze, gdzie spędził większą część życia, dzieła i pomniki z nim związane, jak na przykład pomnik "Małej syrenki" w kopenhaskim porcie, nadal przyciągają do Danii tłumy turystów.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Agencija

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama