Małe Morze – wiele możliwości

Reklama

Położone na południowym wschodzie Hiszpanii, w regionie Murcji Mar Menor (pl. Morze Mniejsze), wbrew swojej nazwie jest największą laguną słonej wody w Europie. Od Morza Śródziemnego dzieli je liczący 22 km długości półwysep o nazwie La Manga del Mar Menor. Cudowna pogoda, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz oryginalna kombinacja tradycji rybackich i nowoczesności składają się na niepowtarzalny klimat tego miejsca.

La Manga (hiszp. rękaw) - skrawek lądu pomiędzy dwoma morzami (Mar Menor i Morzem Śródziemnym) to zachwycające klifowe wybrzeża i niekończące się rajskie plaże o białym piasku, tętniące życiem porty i dzikie zatoki o przejrzystej wodzie, ponad 3000 słonecznych godzin rocznie i łagodne temperatury nawet zimą (średnia roczna temperatura to ponad 19°C!). Na całej długości przecinają ją liczne kanały umożliwiające wymianę wody między morzami. Teren ten pozostawał nieskażony przez masową turystykę aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to nastąpiło jego „odkrycie” pociągające za sobą intensywny proces urbanizacji i rozwój infrastruktury hotelowej.

Mar Menor jest idealnym miejscem, by nauczyć się pływać a jego plaże zadowolą każdego: rodziny, sportowców, szukających kontaktu z naturą. To małe morze oferuje nieskończone możliwości. Jego ciepłe i spokojne wody, a także niewielka głębokość, sprawiają, że jest idealnym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych, którym można się tam oddawać przez cały rok: nurkowanie, pływanie kajakiem czy żaglówką, to tylko niektóre z propozycji.

Ciekawe miejsca w okolicy:

San Pedro del Pinatar to jedno z emblematycznych miejsc na Costa Cálida (pl. Ciepłe Wybrzeże), czyli śródziemnomorskim wybrzeżu regionu Murcji. W tym położone między Mar Menor a Morzem Śródziemnym rybackim miasteczku można zażyć kąpieli w słynnych leczniczych błotach. Chroniony obszar parku przyrodniczego Salinas i Arenales obejmuje ndmorskie saliny, ruchome piaski i wydmy.

Jadąc na południe od San Pedro del Pinatar, trafimy do Venezioli, miejsca zainspirowanego i zaplanowanego jako mała mieszkalna Wenecja. Jej plaże to idealny wybór dla szukających spokoju, odosobnienia i kontaktu z naturą z dala od wielkich aglomeracji. W okolicy wznosi się most zwany „el puente de la risa” (pl. most śmiechu), który est tak pochyły, że przemierzając go samochodem, ma się wrażenie wylatywania w powietrze.

W rybackim porcie Cabo de Palos położonym na wysuniętym w Morze Śródziemne przylądku (po hiszpańsku „cabo” oznacza przylądek) można nurkować w obszarze Morskiego Rezerwatu Islas Hormigas. Miejscowość słynie również z niedzielnego targu przyciągającego poszukiwaczy oryginalnych przedmiotów.

Podążając dalej na południe, warto odwiedzić Park Regionalny Calblanque - miejsce zachwycające nienaruszoną przyrodą. Znajdziemy tam szerokie złote plaże, ustronne zatoki, przejrzystą wodę. Jazda konno brzegiem morza, piesze wędrówki po śródziemnomorskich szlakach czy kitesurfing to najpopularniejsze atrakcje okolicy.

Niedaleko Calblanque usytuowany jest jeden z najbardziej luksusowych kompleksów sportowo – wypoczynkowych: La Manga Club, na którego terenie znajdują się zaliczane do najlepszych w Europie pola golfowe, a także inne sportowe instalacje oraz liczne hotele i apartamenty.

Autor: 
Tłum. Kamila Wiśniewska
Źródło: 

murciaturistica.es

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama