Odkryj Vogonię, zjawiskowe średniowieczne włoskie miasteczko na jeziorze Maggiore

Reklama

czw., 10/19/2017 - 19:28 -- koscielniakk

Czy wiedzieliście, że w niedaleko jeziora Maggiore (wł. Lago Maggiore), w odległości zaledwie kilku minut jazdy samochodem, znajduje się średniowieczne miasteczko uznawane za „jedno z najpiękniejszych zabytkowych miasteczek we Włoszech”? Miasteczko Vogonia, położone jest w dolinie Ossola ze swoim zamkiem przynależącym kiedyś do rodu Visconti, znajdującym się w jego górnej części.

 

 

Kochacie małe zabytkowe miejscowości tętniące historią? Lubicie błądzić w historycznych zaułkach, które mogą Was zaskoczyć na każdym kroku, z dala od ruchu samochodowego? W takim razie warto nadrobić kilka kilometrów i odwiedzić Vogonię!

To zabytkowe miasteczko znajduje się w północnej części Piemontu, między jeziorem Maggiore, jeziorem Mergozzo, a sąsiadującą Szwajcarią. Jest to miejsce bardzo zielone otoczone majestatycznymi górami Parku Narodowego Val Grande, przełęczą Simplon, masywem Monte Rosa, do których dotrzeć można panoramiczną kolejką Domodossola-Locarno.

Z pewnością miejscem wartym odwiedzenia jest historyczne centrum. To średniowieczne miasteczko uznawane za jedno z piękniejszych we Włoszech. Zaułki z brukowanymi uliczkami, domu z typowymi dachami zbudowanymi z gnejsu oraz balkony pokryte kwiatami. Wśród budynków wyróżnia się gotycki pałac Pretorio (Palazzo Pretrorio), zbudowany w 1348 roku, którego elementem charakterystycznym są arkady. Nie możemy pominąć również kościoła parafialnego Świętego Serca Jezusa (Chiesa Parrocchiale del Sacro Cuore di Gesù), wyróżniającego się swoim neogotyckim stylem. Znajdziemy tam również freski wotywne z XV i XVI wieku.

W górnej części Vogonii znajdziemy ruiny fortecy Rocca, której korzenie sięgają V wieku, miała ona funkcję strategiczną, bardzo istotną dla obrony tego terenu. W XIV wieku słynny przedstawiciel rodu Viscontich, Giovanni, zdecydował się odnowić ją tworząc twierdzę z prawdziwego zdarzenia.

Odwiedzając Vogonię nie można pominąć również zamku rodu Visconti, wyjątkowego ze względu na swoją półokrągłą wieżę, która została zbudowana przez Giovanniego Viscontiego w celach obronnych. W połowie XIV wieku, została ona zamieniona w więzienie, a dziś jest miejscem wydarzeń typowych dla doliny Ossola.

Dla dzieci w centrum Vogonii co roku w Wigilię miasteczko przekształca się w żywą szopkę, która nawiązuje do życia antycznej Palestyny. W latach parzystych z okazji Wielkanocy odbywają się tu przedstawienia, które niczym nie odbiega od tych najsłynniejszych.

Obecnie historia Vogonii przedstawiana jest za pomocą broni i strojów z XV wieku przez kompanię Kapitana Bergamino, grupę zajmująca się przedstawianiem historycznych zwyczajów księstwa Mediolanu. Członkowie grupy przedstawiają publiczności walkę na miecze i inne średniowieczne bronie wykorzystując techniki zaczerpnięte ze średniowiecznych dokumentacji i podręczników. Grupa Kapitana Bergamino jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz bierze udział w wydarzeniach historycznych zarówno we Włoszech, jak i poza granicami kraju.

W Vogonii istneje również możliwość przejażdżek konnych w Oazach naturalnych WWF w Bosco Tenso, niedaleko od panoramicznego szlaku Lago Maggiore Express, gdzie istnieje możliwość pobytu w czterogwiazdkowym hotelu ze SPA.

 

 

Autor: 
Magdalena Piórkowska
Źródło: 

lagomaggiore.net

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama