„Zabytki Samarkandy (Uzbekistan)”

Reklama

Samarkanda to skarbiec kultury narodów Wschodu,gdzie do naszych czasów zachowały się unikalne pod względem pięknej formy architektonicznej zabytki średniowiecznego budownictwa. Współczesna Samarkanda bardzo się różni od tej średniowiecznej:miasto się zmieniło,ale kopuły,wieże i ozdobione mozaikami łuki wspaniałych budowli wciąż błyszczą w słońcu i przyciągają wzrok.Zabytki i osobliwości Samarkandy słusznie zajmują miejsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jak stronice starej księgi opowiadają historię rozwoju i kształtowania się Samarkandy-miasta łączącego kultury.

Symbol Samarkandy,którego wizerunek najczęściej można zobaczyć na pocztówkach,plakatach i ulotkach to plac Registan, gdzie znajdują się 3 medresy:Uługbeka,Szerdor i Tilla-Kori. To historyczne miejsce odzwierciedla osiągniecia budowniczych XV-XVII w., z nim związane są nazwiska wybitnych ludzi Wschodu.

Setki lat przed tym,jak w Agrze szach Dżachan na cześć ukochanej zbudował słynny Tadż Mahal,w Samarkandzie pojawił się meczet Bibi Chanum-monumentalna budowla,którą Amir Timur poświęcił swojej żonie.Meczet zbudowany jest z dużym rozmachem,trudno nie zauważyć jego rozmiarów i wyjątkowego architektonicznego wykończenia. Jego kopułę porównywano do sklepienia niebieskiego,łuk portalu-do Drogi Mlecznej. Niedaleko meczetu Bibi Chanum położony jest kompleks Szachi Zinda,który powstał obok gęsto zabudowanej dzielnicy mieszkalnej i z czasem rozrósł się,wchłonąwszy mieszkańców sąsiednich domów.

Inny ważny zabytek Samarkandy to mauzoleum Gur-Emir,luksusowa nekropolia Timurydów,gdzie spoczywa sam założyciel dynastii Amir Timur. Warto też zwiedzić tajemne mauzoleum proroka Daniła,miejsce,które na przestrzeni wielu lat stało się tematem hipotez i legend.

Najpopularniejsze zabytki Samarkandy:

Plac Registan to jeden z najpiękniejszych placów świata,nazywany jest perłą Azji Środkowej. Plac zyskał sławę dzięki unikalnej średniowiecznej zabudowie Wschodu,otaczającej go w postaci pieknego zespołu architektonicznego medres:Uługbeka (1417-20),Szer-Dor (1619-1636),Tilla-Kori (1646-47).

Mauzoleum Gur-Emir to rodzinne miejsce pochówku Amir Timura i jego następców,wzniesione w1404 r. w południowo-zachodniej części miasta. To mauzoleum było pierwowzorem dla znanych zabytków architektury światowej:grobowca Humajuna w Delhi i Tadż Mahal w Agrze.

Mauzoleum Ruchabad zostało zbudowane nad mogiłą muzułmańskiego mistyka,szejka Burchandina Saharadży,zmarłego w XIV w. i szczególnie szanowanego przez ówczesnych,znajduje się na północ od Gur-Emir.

Meczet Bibi Chanum to meczet katedralny,który,wg legendy,otrzymał nazwę na cześć ukochanej żony Amira Timura.Okazałe niebieskie kopuły meczetu to niezwykły widok.

Kompleks Szachi-Zinda jest jednym z najbardziej zagadkowych i niepowtarzalnych zabytków Samarkandy,położonym niedaleko od meczetu Bibi Chanum.kompleks składa się z wyjątkowego zespołu 11 grobowców.

Stara osada Afrasiab (VII-II w.p.n.e.) znajduje się na wysokich wzgórzach przy wjeździe do Samarkandy od strony północnej.Co ciekawe,nigdy nie było tu miasta Afrasiab.Mieszkańcy nazwali to miejsce,wierząc w legendę o istnieniu wielkiego miasta,założonego przez Turana.W rzeczywistości jest to osada z czasów przedmongolskich.

Mauzoleum proroka Daniła znajduje się na krańcach osady Afrasiab.Na wysokim zboczu wzgórza położony jest rozległy,5-kopułowy budynek mauzoleum,a u podnóża płynie rzeka Siab.

Obserwatorium Uługbeka zostało zbudowane na wzniesieniu Kuhak,na obrzeżach Samarkandy w latach 1424-28,zapisało się w historii jako jedno z najsłynniejszych obserwatoriów średniowiecza.

Hudżum-fabryka dywanów jedwabnych,gdzie można obserwować bezpośrednio proces tkania dywanów,zobaczyć wyjątkowe wzory wyrobów i zamówić jeden z nich.

Autor: 
Tłum. Natalia Wójcik
Źródło: 

advantour.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama