Airbus: Priorytetem samolot na wodór!

Reklama

wt., 09/22/2020 - 18:20 -- MagdalenaL

Jak poinformowała AFP, produkcja samolotów na napęd wodorowy stała się „strategicznym priorytetem“ europejskiego konsorcjum Airbus, które niedawno ogłosiło trzy projekty, z których jeden dotyczy nowego samolotu planowanego na 2035 rok.

 

Dyrektor wykonawczy Airbusa Guillaume Faury powiedział w wywiadzie dla LeParisien, że „produkcja samolotów na paliwo bezemisyjne nie wymaga żadnego większego przełomu technologicznego”.

Przypomniał, że Airbus już używa napędu wodorowego w swoich satelitach i rakiecie Ariane.

Według Faury, dobór i „dojrzewanie” technologii zajmie około 5 lat, a potem potrzeba jeszcze 2 lat na przygotowanie dostawców i fabryk. Zatem, „początek programu zaplanowano na 2028 rok. „Naszą ambicją jest być pierwszym producentem, który wypuści taki samolot w 2035 roku”, powiedział.

Harmonogram wpisuje się w cel „samolotu bezemisyjnego” ustalony przez francuski rząd na początku czerwca tego roku. Do 2022 roku władze planowały przeznaczyć 1,5 mld euro na pomoc mocno dotkniętemu pandemią sektorowi lotniczemu.

Trzy koncepcje i zielony wodór

Jak powiedział dyrektor Faury, Airbusprzygotował trzy projekty.

Pierwszy, to samolot odrzutowy w klasycznej konfiguracji z maksymalnie 200 miejscami i zasięgiem ponad 3500 km. Drugi, to samolot śmigłowy na około 100 pasażerów na krótsze rejsy. Trzeci projekt jest najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy dla inżynierów: jest to „latające skrzydło” z około 200 miejscami, które „pozwala na zupełnie inną konfigurację zarówno zbiornika wodoru, jak i napędu”.

Aby umożliwić stosowanie wodoru w samolotach komercyjnych, oprócz postępu technicznego muszą koniecznie ewoluować ramy regulacyjne, zaznaczył Faury. Konieczna będzie gotowa infrastruktura na lotniskach i duże ilości „zielonego wodoru”.

 

„Zielony wodór” powinien być wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co związane jest z dużymi kosztami. Wprawdzie wodór pochodzenia kopalnego jest dużo tańszy, ale za to jego produkcja wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska, przypominają media.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama