Archeolodzy odkryli w Egipcie miasto liczące 3400 lat

Reklama

pt., 04/16/2021 - 21:59 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Archeolodzy odkryli w Egipcie miasto z trzema pałacami z czasów faraonów. Wiele budynków i obiektów stosunkowo dobrze przetrwało próbę czasu.

Miasto w środkowym Egipcie było prawdopodobnie największym w starożytnym Egipcie i zostało odkryte pod piaskami pustyni w okolicy Luksoru, niedaleko sławnej Doliny Królów. Zostało zbudowane ponad 3400 lat temu, w czasie panowania potężnego faraona Amenhotepa III.

Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu podczas poszukiwania świątyni. Prędko we wszystkich kierunkach zostały odkryte ceglane konstrukcje z niemal kompletnymi ścianami i pokojami pełnymi osobliwości, mówi egipski archeolog Zahi Hawass. Poza przedmiotami codziennego użytku, jak garnki i piekarniki, zostały odnalezione (części) posągów, pierścieni i skarabeuszy.

Tutanchamon

Amerykański egiptolog Peter Lacovara, nazywa “pompejańskie” miasto ważnym odkryciem, nawiązując do stanowiska archeologicznego we Włoszech. „Odkrycie tego zaginionego miasta jest drugim najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobu Tutanchamona,”mówi profesor egiptologii Betsy Brian z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Mówi się, że także w czasie panowania Tutanchamona w “Zaginionym Złotym Mieście” żyło wielu ludzi. Tutanchamon należał do XVIII dynastii faraonów i rządził Egiptem krótko w XIV wieku przed Chrystusem. Jego grobowiec został odkryty w 1922 roku przed Brytyjczyka Howarda Cartera.

Pomimo, iż sam Tutanchamon nie dokonał żadnych wielkich czynów, jest znany na całym świecie, ponieważ jego grobowiec pozostał nietknięty i zawierał liczne skarby. W momencie śmierci miał jedynie 19 lat.

Autor: 
Het Parool, tłum. Wiktoria Dzido
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama