Barszcz może stać się oficjalnym dziedzictwem kulturowym Ukrainy

Reklama

czw., 04/08/2021 - 12:32 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Barszcz - tradycyjna zupa z buraków i kapusty - może niedługo zostać wybrana jako oficjalne dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

Ukraina nominowała to znane danie do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Barszcz - ukraiński czy rosyjski?

W zeszłym roku szef kuchni Levgen Klopotenko próbował przekonać rząd do nominacji dania na listę UNESCO. Przyniosło to jednak pewne kontrowersje, ponieważ w wielu miejscach barszcz uznawany jest za zupę rosyjską. Barszcz, jak twierdzą władze rosyjskie, to “symbol tradycyjnej kuchni i jedna z najsławniejszych i najbardziej ulubionych zup Rosji”.

Klopotenko nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

- Wiele rzeczy odebrano Ukrainie, ale nie wezmą naszego barszczu.

Jak robi się barszcz?

Ponieważ barszcz to zupa gotowana w tak wielu miejscach, istnieją na nią dziesiątki przepisów. Klasyczna wersja składa się z buraków, kapusty, ziemniaków, pomidorów i wieprzowiny lub wołowiny.

- Nie istnieje jeden prawdziwy przepis. Przepisów na barszcz jest tak wiele, ile rodzin na Ukrainie - mówi Klopotenko. - Przepisy różnią się między regionami, rodzinami, domami, mieszkaniami. Niewątpliwie barszcz jest w naszym DNA.

NGO udowadnia pochodzenie barszczu

Aby udowodnić, że barszcz to nie tylko danie, ale także część ukraińskiej tożsamości narodowej, Klopotenko stworzył organizację pozarządową, której zadaniem było zebranie dowodów do wniosku UNESCO. Aplikacja zawiera 700-stronicowy zapis dowodów o tym, że barszcz pochodzi z Ukrainy i jest ściśle związany z jego kulturą - jest jedzony nie tylko na weselach i pogrzebach, ale każdego dnia.

Ukraina spodziewa się, że UNESCO rozpatrzy pozytywnie wniosek Klopotenki w ciągu kolejnych dwóch lat. W międzyczasie szef kuchni zamierza promować barszcz nie tylko na Ukrainie, ale także na całym świecie.

Na liście UNESCO znajduje się już ukraiński styl malarstwa Petrykivka, tradycja kosowskiej malowanej ceramiki oraz kozackie pieśni z regionu Dniepropietrowska.

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama