Bez tłumów: Tadż Mahal otwiera się po najdłuższym przestoju

Reklama

wt., 09/22/2020 - 18:02 -- MagdalenaL

Tadż Mahal po sześciu miesiącach ponownie otworzył swoje podwoje dla zwiedzających - nigdy wcześniej nie był zamknięty na tak długo.

Obiekt został zamknięty gdy w marcu w kraju wprowadzono rygorystyczny lockdown aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Tadż Mahal będzie teraz wpuszczać tylko 5000 odwiedzających dziennie i wprowadzać w życie środki bezpieczeństwa przeciw Covid-19 w miarę wzrostu liczby przypadków w Indiach.

Tadż Mahal jest jedną z wiodących atrakcji turystycznych na świecie, a przed pandemią codziennie przyciągała aż 70 000 ludzi.

Marmurowe mauzoleum z XVII wieku zostało zbudowane przez mogolskiego cesarza Szahdżahana na pamiątkę jego królowej Mumtaz Mahal.

Obiekt ostatni raz został zamknięty na krótko w 1978 roku kiedy miasto Agra, w którym się znajduje, zostało zalane. Wcześniej zabytek był zamknięty na kilka dni w 1971 roku podczas wojny między Indiami a Pakistanem.

Selfie dozwolone, ale nie „zdjęcia grupowe”

Cały kampus został zdezynfekowany przed otwarciem drzwi o 8 rano, a wszyscy pracownicy byli w maskach i przyłbicach, powiedział BBC lokalny dziennikarz Yogesh Kumar Singh, który był w obiekcie, gdy został otwarty.

Władze poinformowały, że przy wejściu będzie kontrola temperatury, a odwiedzający będą proszeni o skorzystanie z elektronicznych form płatności przy zakupie biletów.

Odwiedzającym powiedziano również, że mają przestrzegać dystansu społecznego na terenie obiektu.

Podczas gdy goście mogą robić selfie lub zdjęcia w pojedynkę, zdjęcia grupowe są niedozwolone.

„Nie ma tłoku, to wydaje się tak niepodobne do Tadż Mahal” - powiedział Singh. „Myślę, że wiele osób się nie pojawi, dopóki liczba przypadków będzie rosła”.

Do tej pory Indie zgłosiły ponad pięć milionów przypadków, a Uttar Pradesh, gdzie znajduje się Tadż Mahal, ma piątą co do wielkości liczbę przypadków w tym kraju.

Kumar powiedział, że interesujące będzie zobaczyć, jak władze egzekwują zasady bezpieczeństwa, gdy duże grupy zaczynają odwiedzać to miejsce.

Tadż Mahal jest otoczony ogrodami, w których odwiedzający spędzają dużo czasu na spacerach i pozowaniu do zdjęć. Ale samo mauzoleum jest przestrzenią zamkniętą, prawie bez wentylacji, co ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.

Obiekt zazwyczaj jest zatłoczony, ponieważ turyści wchodzą i wychodzą z niego w długich kolejkach.

Wygląda na opuszczone

Gautam Sharma, który w poniedziałek przyjechał z Delhi, aby odwiedzić Tadż Mahal, powiedział, że czekał na ten dzień od miesięcy.

„Wiedziałem, że początkowo niewiele osób się pojawi, więc pomyślałem, że zwiedzanie obiektu będzie bezpieczne w pierwszych dniach po ponownym otwarciu” - powiedział.

Pomnik miał niewielu odwiedzających czekających u jego drzwi, gdy był otwierany w poniedziałek rano - niezwykły widok w swojej długiej historii.

 

Jest to prawdopodobnie najsłynniejszy zabytek Indii i zwykle jest częścią trasy każdego zagranicznego dygnitarza.

Prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania odwiedzili Tadż Mahal w lutym. Inni światowi przywódcy, którzy odwiedzili pomnik to premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Rosji Władimir Putin.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama