CNN opublikował listę miast, których turyści powinni unikać w 2018 roku

Reklama

wt., 02/13/2018 - 12:02 -- koscielniakk

Amerykańska stacja CNN opublikowała listę 12 destynacji, których turyści powinni unikać w 2018 roku; między nimi znajduje się Wenecja, Barcelona i Dubrownik. Do stworzenia listy przyczyniły się same wyszczególnione destynacje – zmniejszenie liczby turystów ma przeciwdziałać tłumom na ulicach i naruszeniom miejskich ekosystemów, ale stanowi problem dla podróżnych, którzy w tych właśnie miejscach planowali swój wypoczynek.

 

 

Na liście oprócz Wenecji, Barcelony i Dubrownika znalazła się też szkocka wyspa Skye, wyspa Galapagos, mauzoleum Taj Mahal w Indiach, greckie Santorini, Mount Everest, Bhutan, Antarktyda, Machu Picchu w Peru oraz pięć włoskich miejscowości położonych na riwierze liguryjskiej, tzw. Cinque Terre.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych destynacji jest fakt, że ogromna liczba turystów zaczęła w negatywny sposób oddziaływać na lokalną infrastrukturę; na wzrastającą liczbę odwiedzających uskarżają się również mieszkańcy. W Barcelonie zorganizowano protesty przeciwko przepełnianiu miasta, a Dubrownik ograniczył dzienną liczbę turystów do 4 tysięcy. W sierpniu 2016 roku przez mury Starego Miasta w Dubrowniku przeszło w ciągu jednego dnia co najmniej 10 388 zwiedzających; UNESCO zagroziło miastu, że jeżeli ich liczba nie zostanie zmniejszona, odbierze Perle Adriatyku status Światowego Dziedzictwa Kultury. Wenecję część mieszkańców opuściło, a Ci którzy pozostali protestowali przeciwko robieniu przez turystów zdjęć typu „selfie” na moście Rialto i przy kruzerach. Z kolei ludność Bhutanu wyraziła zaniepokojenie negatywnym wpływem liczby turystów na środowisko; z tego samego powodu Taj Mahal obniżył limit odwiedzin. Władze Galapagos w zmniejszeniu napływu turystów upatrują ratunek dla legwanów, nepalscy Szerpowie natomiast podkreślają, że wraz ze wzrostem liczby alpinistów, dochodzi do coraz częstszych wypadków.

 

 

Autor: 
Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

Tanjug/nezavisne.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama