COVID- 19: Sektor turystyczny ze stratą 460 mld dolarów

Reklama

czw., 09/17/2020 - 18:39 -- MagdalenaL

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), w I połowie roku z powodu pandemii koronawirusa, odnotowano o 65% mniej międzynarodowych przyjazdów turystycznych w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Raport UNWTO stwierdza wielki spadek popytu na podróże turystyczne w okresie styczeń-czerwiec 2020 r., co spowodowało utratę 440 mln przyjazdów w międzynarodowym ruchu turystycznym na świecie i około 460 mld dolarów dochodu z turystyki międzynarodowej.

Liczba ta jest około pięciokrotnie wyższa niż straty w przychodach z turystyki międzynarodowej odnotowane w 2009 r., w czasie ówczesnego światowego kryzysu gospodarczego i finansowego.

Raport wykazał, że kraje azjatyckie i regionu Pacyfiku były pierwszymi, które odczuły następstwa pandemii i odniosły największe straty spowodowane spadkiem liczby turystów o ponad 72% w okresie półrocznym. 

Potrzeba lepszej koordynacji

Dalej są Europa ze spadkiem przyjazdów turystów o 66%, Afryka i Bliski Wschód (oba ze spadkiem o 57%) oraz Ameryka ze spadkiem o 55%.

UNWTO poinformowało, że na początku września 53% destynacji złagodziło ograniczenia w podróżowaniu.

Zurab Pololikashvili, Sekretarz Generalny UNWTO potwierdził, że w wielu częściach światasą już możliwe bezpieczne podróże międzynarodowe.

Zwrócił również uwagę na potrzebę lepszej koordynacji między rządami a sektorem prywatnym, aby móc ożywić i ustabilizować globalną turystykę.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama