Covid: Hiszpania liczy na turystów, ponieważ Unia Europejska głosuje nad paszportami cyfrowymi

Reklama

pt., 04/30/2021 - 00:26 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Steve Bidmead / Pixabay

Hiszpania oświadczyła, że ​​ma nadzieję otworzyć się na zagranicznych turystów od czerwca, ponieważ plany dotyczące ogólnounijnego certyfikatu cyfrowego trafiają do Parlamentu Europejskiego.

Minister turystyki Fernando Valdés powiedział, że test pilotażowy odbędzie się w maju, tak aby Hiszpania była gotowa na przyjęcie podróżnych w następnym miesiącu. Unia Europejska pracuje nad cyfrową przepustką na letnie wakacje. Obejmuje to każdego, kto jest zaszczepiony przeciwko Covid-19, ma negatywny wynik testu lub niedawno wyzdrowiał. W kilku krajach zaczęto już używać cyfrowych lub papierowych przepustek, aby ułatwić lokalne blokady. Pan Valdés powiedział na konferencji podróżniczej w Meksyku, że jego kraj będzie „gotowy w czerwcu, aby powiedzieć wszystkim podróżnym na całym świecie, że mogą ich odwiedzić”.

Jednak każdy program otwarcia się na turystykę pozaeuropejską byłby uzależniony od unijnego, cyfrowego, zielonego certyfikatu, a Valdés powiedział, że nie jest to magiczna różdżka. Hiszpania od dawna jest ulubionym celem brytyjskich wczasowiczów, ale będą musieli poczekać jeszcze kilka tygodni, aby dowiedzieć się, czy mogą rozpocząć rezerwację. Od 17 maja zagraniczne podróże rekreacyjne mogą zostać wznowione dla ludzi w Anglii zgodnie z harmonogramem premiera Borisa Johnsona dotyczącym złagodzenia ograniczeń. Oczekuje się również, że rząd Wielkiej Brytanii określi, które kraje należą do kategorii „zielonych”, „bursztynowych” i „czerwonych” w ramach nowego systemu sygnalizacji świetlnej opartego na ryzyku. Określą one wymagania dotyczące testów i kwarantanny dla podróżnych wracających z różnych krajów. W debacie poprzedzającej środowe głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie nowego programu, unijny komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegł przed możliwością „fragmentacji w całej Europie”, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia.

„Zaryzykowalibyśmy posiadanie różnorodnych dokumentów, których nie można odczytać i zweryfikować w innych państwach członkowskich. I ryzykujemy rozprzestrzenianie się sfałszowanych dokumentów, a wraz z nim rozprzestrzenianie się zarówno wirusa, jak i nieufności obywateli”- powiedział. Holenderski poseł do Parlamentu Europejskiego Jeroen Lenaers podkreślił, że proponowany system zapewni „pełną równość i pozwoli uniknąć dyskryminacji między osobami zaszczepionymi a tymi, którzy tego nie zrobili”, umożliwiając podróżowanie osobom, które uzyskały wynik negatywny lub wyleczyły się z wirusa. Jednak pozostają pytania o to, jak długo utrzymuje się odporność po infekcji i czy potrzebne są dalsze szczepienia w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się bardziej zaraźliwych wariantów Covid. Inne kwestie obejmują to, jakie dane zostaną wykorzystane, aby udowodnić, że dana osoba nie została zarażona koronawirusem i obawy dotyczące prywatności.

Jak będą działać przepustki?

Kluczem do cyfrowego certyfikatu UE jest kod QR- odczytywalny maszynowo kod graficzny składający się z czarnych i białych kwadratów - zawierający dane osobowe, a Komisja Europejska twierdzi, że będzie to bezpieczne. Współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia, aby zapewnić uznanie certyfikatu poza Europą. 27 państw członkowskich chce również włączyć kraje spoza UE, takie jak Norwegia, Islandia i Szwajcaria, a urzędnicy powiedzieli na początku tego tygodnia, że ​​zaszczepieni podróżni z USA mogą również odwiedzić Europę tego lata. Jednak Komisja Europejska stwierdziła, że ​​„nie było żadnych kontaktów” z Wielką Brytanią w tej sprawie.

Rząd Wielkiej Brytanii pracuje nad cyfrowym systemem podróży międzynarodowych, który potwierdziłby status szczepień podróżnych. Sekretarz transportu Grant Shapps powiedział BBC, że w przyszłym tygodniu omówi tę kwestię z uprzemysłowionymi krajami G7, w tym USA i Kanadą. Dodał, że więcej szczegółów zostanie ujawnionych w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wiele krajów zaczęło już ujawniać swoje własne systemy paszportowe. W Danii aplikacja Coronapas jest używana, aby klienci, którzy zostali zaszczepieni lub wyzdrowieli z infekcji, mogli wejść do barów, restauracji i muzeów. Podobny system w Izraelu, który ma jeden z najwyższych poziomów szczepień na świecie, umożliwia użytkownikom dostęp do hoteli, siłowni i teatrów. Zgodnie z umowami z Grecją i Cyprem, „zielona przepustka” stworzyła również możliwości podróżowania dla obywateli Izraela.

 

Autor: 
tłum. Oliwia Starzyńska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama