Egipt: 27 zapieczętowanych sarkofagów sprzed 2.500 lat

Reklama

śr., 09/23/2020 - 12:03 -- MagdalenaL

Jak podało do wiadomości egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, w pustynnej nekropolii Sakkara w pobliżu Gizy archeolodzy odkryli łącznie 27 zapieczętowanych sarkofagów, których wiek szacuje się na ponad 2500 lat.​

Urzędnicy ministerstwa przypominają, że tydzień temu odkryto 13 dobrze zachowanych sarkofagów, a następnie w miniony piątek odnaleziono kolejne 14 i zwracają uwagę, że jest to jedno z największych odkryć tego typu.

Są to zapieczętowane sarkofagi, których nikt do tej pory nie otworzył, a archeolodzy znaleźli je w trzech oddzielnych, zapieczętowanych niszach na głębokości 11 metrów.

Z opublikowanych fotografii wynika, że ​​są one bardzo dobrze zachowane, a niektóre z nich mają oryginalny kolor drewna w brązowo-niebieskie wzory i znaki hieroglificzne. Wraz z sarkofagami znaleziono różne przedmioty, które objaśniają status zmarłych, dostarczają informacji o ich majątku i wpływach, choć na razie tożsamości zmarłych pozostają nieznane.

Uważa się, że Sakkara była nekropolią stolicy starożytnego Egiptu, Memfis.Egipcjanie grzebali tam swoich zmarłych przez 3.000 lat. Pochowano tam nie tylko szlachtę, ale także przedstawicieli klasy średniej i robotniczej.

Ponownie udostępniono zabytki kultury

Sakkara znajduje się około 25 km na południe od piramid na płaskowyżu w Gizie. Można tam zobaczyć słynną Piramidę Schodkową Dżosera, pierwszą z czasów faraonów, która zbudowana została około2650 p.n.e. przez architekta i notariusza Imhotepa.

Ministerstwo Turystyki i Starożytności upubliczniło serię filmów promocyjnych na temat odkrycia. Chodzi również o to, żeby ożywić sezon turystyczny osłabiony w tym roku przez pandemię koronawirusa.

1 września rząd egipski ponownie otworzył dla zwiedzających muzea i obiekty kulturalne. W 2019 roku zarejestrowano rekordową liczbę 13,6 mln odwiedzających.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.

Reklama