Fakty na temat Chorwacji

Reklama

pt., 07/27/2018 - 19:05 -- koscielniakk

Chociaż niektórzy z nas [Chorwatów] dobrze znają swoją ojczyznę i obyczaje, to jednak zawsze znajdzie się coś interesującego o czym jeszcze nie słyszeliśmy. Jak to zwykle bywa takie ciekawostki przyciągają także i obcokrajowców, więc portal Slavorum.org opublikował 25 faktów o Chorwacji.

 

 

 

Oto spis:

1. DALMATYŃCZYK – Chorwacja jest krajem, z którego pochodzi słynna rasa dalmatyńczyków, a jej nazwa pochodzi od regionu Dalmacji.

2. DUBROVNIK – to miasto znane jest od stuleci. Angielski poeta Lord Byron Stare miasto nazwał "Perłą Adriatyku” i po dziś dzień wielu tak go nazywa.

3. PISMO – Chorwacja jest krajem, z którego pochodzi najstarsze słowiańskie pismo.

4. WYSPY – Chorwacja ma aż 1246. wysp, wysepek i zatok morskich, wśród których przyjemnie jest czasem popływać.

5. GAME OF THRONES– King's Landing z waszej ulubionej serii w rzeczywistości to chorwacki Dubrownik.

6. KUNA – nazwa chorwackiej waluty narodowej pochodzi od nazwy zwierzęcia, ponieważ futro tego zwierzęcia było wykorzystywane przez handlarzy jako waluta do wymiany na inny towar.

7. CHORWACI NA KSIĘŻYCU – kratery na księżycu otrzymały swoja nazwę od imienia Andriji Mohorovičicia, geofizyka, który w 1892 roku odkrył warstwę w skorupie ziemskiej, w której dochodzi do wzrostu szybkości rozchodzenia się fal sejsmicznych, a także od imienia detektywa Ivana Vučeticia, który w 1891 roku założył daktyloskopię, stworzył system klasyfikacji odcisków palców w celu identyfikacji.

8. KRAWAT – Tak, dzięki temu chorwackiemu wynalazkowi dziś tak dobrze wyglądamy w garniturach.

9. NATURALNE PIĘKNO – jeśli szukasz krajobrazów, które zapierają dech w piersiach to Chorwacja jest miejscem wartym uwagi. Prawie 10 % terytorium kraju stanowi 11 parków przyrody, 8 parków narodowych i dwa rezerwaty.

10. OCHRONA ZWIERZĄT – Chorwacja chroni zagrożone gatunki zwierząt, to dlatego m.in. ostatni gatunek niedźwiedzia śródziemnomorskiego pływa w chorwackich wodach.

11. ORGANY – organy z Zadaru są pierwszymi na świecie organami grającymi na morzu.

12. WIELKOŚĆ – Chorwacja jest małym krajem, pomimo wielu opowieści o jej wielkim terytorium jest 127. krajem na świecie.

13. NAJMNIEJSZE MIASTO na świecie znajduje się w Chorwacji i to jest Hum, na Istrii.

14. EGIPCJANIE – nawet i starzy Egipcjanie kochali Chorwację, dlatego za czasów Dioklecjana podarowali rzeźbę sfinksa, który znajduje się teraz w Splicie, ma przeszło cztery tysiące lat.

15. SŁOŃCE – jeśli lubicie się opalać to Chorwacja jest najlepszym wyborem, w ciągu roku można naliczyć około 2715. słonecznych godzin, o wiele więcej niż w Sydney w Australii.

 

 

 

16. NAJPIĘKNIESZY ZACHÓD SŁOŃCA – Alfred Hitchcock kiedyś powiedział, że najpiękniejszy zachód słońca jest właśnie w Zadarze.

17. NIKOLA TESLA – Tesla jest Chorwatem urodzonym w Smiljanie.

18. TORPEDA – ten podwodny środek do niszczenia statków został skonstruowany po raz pierwszy w I wieku na Istrii przez Ivana Vukicia.

19. „CZARNE ZŁOTO“– największe trufle zostały wydobyte na terytorium Chorwacji.

20. UNESCO – Chorwaci dzięki UNESCO objęli ochroną największa liczbę dóbr narodowych.

21. POTRZEBNE WAM ŚWIATŁO? – latarkę wynalazł Chorwat Ante Maglica, korzysta się z niej na całym świecie.

22. NEANDERTALCZYCY – największa grupa neandertalczyków żyła na terytorium Chorwacji, dlatego też Chorwaci posiadają największą kolekcję szczątków praczłowieka.

23. WIECZNE PIÓRO – to czym piszecie wynalazł Chorwat Slavoljub Penkala w 1906. roku.

24. PLAŻA ZMIENIAJĄCA SWÓJ KSZTAŁT – wybrzeże i kształt plaży Zlatni Rat w miejscowości Bol zależy od wiatru, który zmienia nawet jej kolor i kształt.

25. WALKI GLADIATORÓW – to właśnie w Puli znajduje się jeden z trzech zachowanych amfiteatrów na świecie.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Magdalena Moc
Źródło: 

dnevnik.hr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama