Hermetyczny Archipelag

Reklama

wt., 08/20/2019 - 10:45 -- izabela.szkatula

     Mieszkańcy wyspy Sardynii zƚożyli we Wƚoskim Ministerstwie Ochrony Środowiska, Terytorium i Morza list otwartry w sprawie podjęcia „nadzwyczajnych kroków bezpieczeństwa”, w celu ograniczenia dostępu na najważniejsze plaże Sardynii.

W liście otwartym (napisanym w poƚowie czerwca tego roku), do Wƚoskiego Ministra Ochrony Środowiska, Terytorium i Morza-Sergio Costa, mieszkańcy wyspy La Maddalena, wyrazili swoją opinię w kwesti podjęcia „nadzwyczajnych kroków bezpieczeństwa”, w związku z „nadmierną liczbą osób przebywających na tutejszych plażach”. W zasadzie mieszkańcy nie ubiegają się oto, aby wprowadzić drastyczne środki ograniczające ilość turystów przebywających na terenie Sardynii, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z nieuniknionych skutków tego typu ekstremalnego dziaƚania, a byƚoby nim stworzenie pewnego rodzaju:„hermetycznego archipelagu”. „ Natomiast zasadniczą kwestią jest teraz ochrona środowiska jak również zaspokojenie potrzeb wszystkich zwiedzających” -czytamy dalej w liście-„ należy bezzwƚocznie wprowadzić nowe rozporządzenia dotyczące kontroli napływu turystów drogą lądową, morską oraz powietrzną, tak aby osiągnąć „zrównoważone liczby” począwszy już od 2020 roku. W szczególności, tego typu natychmiastowa interwencja, dotyczy wysp Budelli, Caprera e Mortorio.”
Mieszkańcy wyspy La Maddalena, w swoim liście, zƚożyli prośbę o interwencję i dochodzenie w sprawie zagrożenia środowiska. Nade wszystko zwrócili szczególną uwagę na ochronę posidonii (kategoria-Żabieńcowce, jedna z tzw. traw morskich) oraz ochronę dna morskiego i tutejszych plaż. Tego typu sensu stricto postępowanie administracyjne miaƚoby w swoim gƚównym zamierzeniu „walkę z wyczerpaniem zasobów środowiskowych i gospodarczych”. Warto zaznaczyć, iż mieści się tutaj Parco Nazionale Arcipelago Di La Maddalena (Wƚoski Park Narodowy na póƚnocy Sardynii). Ten archipelag, z którego to na wyspę można dotrzeć tylko ƚodzią, oferuje nieskażoną przyrodę, wspaniaƚe widoki, przyjaznych ludzi i prawie wszystko, czego potrzeba, aby caƚkowicie poczuć się w oddaleniu od szarego i banalnego świata, pozwalając sobie na „chwileczkę zapomnienia”.
Pamiętajmy o tym, że wƚoska Sardynia ( Sardegna, w dialekcie sardyńskim Sardigna) to skalista wyspa, druga po Sycyli pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Roślinność to głównie makia, czyli zaroślowa formacja roślinna charakterystyczna dla obszaru śródziemnomorskiego, a kształtująca się zwykle wtórnie w miejscach po usuniętych lasach twardolistnych (a częstym powodem są pożary), głównie dębowych, rzadziej sosnowych i cyprysowych. Charakterystyczny dla makii jest silny aromat, ponieważ występujące w niej rośliny, wydzielają duże ilości olejków eterycznych.
Ze względu na długotrwałą suszę w okresie letnim rośliny tworzące makię wykazują adaptacje do tych specyficznych warunków. Dominują tu sklerofity, dąb ciernisty, chruścina jagodna, i szkarłatna, jałowiec fenicki, mirt zwyczajny, wrzosiec drzewiasty, , oliwka europejska, jesion mannowy, szarańczyn strąkowy, wawrzyn szlachetny, kalina wawrzynowata, wawrzynek, oleander, jałowiec kolczasty, wrzosiec miotƚasty, szakłak wieczniezielony, wilczomlecz drzewiasty, różne gatunki filirei, czystka i kolcolistu, niepokalanek pospolity, pistacja terpentynowa, rozmaryn i myszopƚoch. Wśród zarośli występują: szparag ostrolistny, kolcorośl szorstki, wiciokrzew etruski i wiciokrzew wyniosły, Tamus communis, Clematis cirrhosa, Rubia peregrina, róża wiecznie zielona, bluszcz pospolity, cebulica, narcyz, szafirek, zƚotogƚów oraz storczyk. Izolacja poƚożenia tej wyspy, jednocześnie nadaƚa jej charakterystyczną różnorodność flory i fauny.
Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże), które zawdzięcza swoją nazwę intensywnej barwie wody, jest tak naprawdę wizytówką wyspy. Rozciąga się na długości około 20 kilometrów. Czym przyciąga do siebie rzesze odwiedzjących? Rozległy odcinek wybrzeża (we wschodniej części wyspy) pełen jest niezwykle gustownej architektury. Wznoszące się tutaj budynki doskonale łączą się z naturalnym pięknem tego miejsca–imponującymi formacjami skalnymi, malowniczymi zatoczkami oraz ksztaƚtnymi wzgórzami. Najważniejszym miastem tego regionu jest Porto Cervo–miasteczko utrzymane w klimacie osady z gustownym portem. Większość przybywających tutaj osób spędza dzień na jachcie, lub na motorówce. Jednak to, co najbardziej przyciąga do Szmaragdowego Wybrzeża, to plaże. Jedne z najpiękniejszych to: Romazzino, Capriccioli, Celvia, Liscia Ruja, Grande Pevero, Piccolo Pevero i Punta Volte.
Co takiego kryje w sobie ta sƚynna włoska wyspa? Otóż wszystko, co najlepsze! Fantastyczne i urocze plaże, szmaragdowe i czyste morze, imponujące i niespotykane krajobrazy oraz typowy dla mieszkańców tej wyspy sposób życia. Będąc tutaj odnosi się nieodparte wrażenie, że czas...tak jakby... zatrzymaƚ się w miejscu. Dzień po dniu toczy się powoli. Nikt się nie spieszy. Nikt nie podnosi gƚosu. Wszystko ma inny wymiar, inaczej pachnie, inaczej smakuje. Panuje tu cisza i spokój przerywane tylko silnymi porywami wiatrów. Idealne warunki aby nabrać dystans do spraw, ludzi i przedmiotów. Wƚosi z kontynentu (terminiologia używana przez tutejszych mieszkańców) uważają, że przebywanie na tej specyficznej wyspie gwarantuje długie życie. Co zresztą potwierdzają badania przeprowadzone przez Coldiretti (Krajowe Stowarzyszenie Wƚoskich Producentów Rolno-Spożywczych-największy we Wƚoszech Związek Rolniczy). Otóż w tym wƚoskim regionie de facto ludzie żyją najdƚużej na świecie. W 2018 roku na 1.639.591 ogólnej liczby tutejszej populacji – 370 osób (staƚe notowania!) to wiekowi starce... Zatem uroczyście śpiewane życzenia „100 lat”, w przypadku Sardyńczyków, ma swoje praktyczne odniesienie do rzeczywistości. 
Uroki Sardynii są już od dawna doceniane przez coraz większą rzeszę turystów jak i celebrytów ze świata polityki, sportu, kultury oraz finansów. Jej piękno dostrzegli m.in.: czƚonkowie rodzin królewskich, Leonardo DiCaprio, Mariah Carey, Cristiano Ronaldo, Meryl Steeep, Al-Fayed, Lakshmi Mittal, Viktor Velselberg, Roman Abramovič. 
Wracając do ważnej tematyki ochrony przyrody wybrzeży Sardynii, dodajmy, że ma ona w tym szczególnym przypadku, na celu zachowanie środowiska przyrodniczego w jego niezmienionym ksztaƚcie lub przynajmniej w jego optymalnym stanie. Dziaƚanie to umożliwia ponadto przetrwanie różnorodności biologicznej, jak tym samym chroni istniejące ekosystemy oraz zamieszkujące gatunki roślin i zwierząt (jelenie, lisy, zięby, flamingi, foki, żóƚwie, pƚetwale). Dlatego też po kilku tygodniach podjęto pierwsze kroki administracyjne mające na celu ograniczenie napƚywu turystów, również i w pozostałej części wyspy. W szczególności ograniczono miejsca w Punta Molentis, niedaleko Villasimius, bardziej na południe, gdzie od 10 lipca tylko 300 osób może korzystać z morskiej kąpieli. Opƚaty dla osób przybywających pieszo lub rowerem (od osoby) to 3 Euro, natomiast 1 Euro dla osób, które przyjeżdżają samochodem (dodatkowo 10 Euro to opƚata za parking).
Podobną decyzję podjęto w przypadku Cala Mariolu na północno-wschodnim wybrzeżu, gdzie od 3 lipca każdy odwiedzający to wyjątkowe miejsce, schodząc na jedyne, okoliczne molo-zapłaci 1 Euro. W Ogliastra już od dawna stosuje się ograniczony dostęp na plażę-maksymalnie tysiąc szczęśliwców dziennie. W pobliskiej Cala Goloritzé opƚata od osoby to 6 Euro. Rano trzeba przyjechać tutaj bardzo wcześnie, aby być wśród 300 wybranych, którzy z ogromną przyjemnością mogą położyć się na niesamowicie białych kamyczkach i zamoczyć się w wyjątkowo czystych i szmaragdowych wodach. Paradoksalnie-dwoje ludzi patrzących na to samo-może widzieć coś zupeƚnie różnego.
Mieszkaniec wyspy obserwując ją ma na myśli śmiecie, baƚagan, natƚok, tymczasem odwiedzający ją podróżnik zatapia swe radosne spojrzenie w jej wyjątkowym uroku.
„Zebrane środki”-jak twierdzą administratorzy-„będą przeznaczone na czynności mające na celu zachowanie czystości i porządku, jak również wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, z uwagi na ich lepsze wykorzystanie, oraz ze względu na poszanowanie środowiska, jak również oszczędność energii i wody. Bardzo rozsądna decyzja mająca na celu ochronę jednego z najpiękniejszych zakątków Sardynii. Analogiczna sytuacja jest również w Cala Sisine i w Cala Mariolu jak również i w innych maƚych, uroczych zatoczkach wybrzeża, gdzie jest stosowany zakaz podpƚywania statkiem.”
„Przybycie zarówno ludzi, jak i łodzi wymaga staƚej kontroli oraz powinno być proporcjonalne do powierzchni plaży”- to jedna z wypowiedzi burmistrza Baunei-Salvatore Corrias, który w wywiadzie dla Lokalnej Agencji Prasowej ANSA tak wypowiada się na ten trudny temat:„dążymy w przyszłości do systemu rezerwacji miejsc. Musimy koniecznie uniknąć problemu przeludnionej plaży. Metoda będąca już w zastosowaniu przy udziale Miejscowych Stowarzyszeń Wybrzeża Baunei. Plan regulacji dostępu do Cala Biriola jak dotąd bardzo sprawnie działa. Wszyscy co do tego jesteśmy jednomyślnie zgodni. Tour Operator (Organizatorzy Wycieczek) wcześniej zgłaszają liczbę chętnych i wspólnie planujemy organizację wycieczek. Praktycznie mówiąc, jeśli dana plaża jest już zapełniona, wybierane są inne, równie atrakcyjne miejsca. Robimy to tylko i wyƚącznie w interesie środowiska, które w przyszƚości pozostawimy w spadku naszym dzieciom.”

Autor: 
Red. int. / Tłum. Anna Skowronek
Źródło: 

Il Resto del Carlino

Dział: 

Reklama