„Jak Brytyjczycy mogą przygotować swój paszport na wyjście z Unii Europejskiej bez porozumienia?

Reklama

śr., 02/13/2019 - 19:23 -- koscielniakk

Jeśli w procesie wyjścia z UE Wielkiej Brytanii nie uda się osiągnąć porozumienia, po 29 marca 2019 roku Brytyjczycy będą traktowani jako obywatele państw trzecich przez kraje pozostające w strefie Schengen.

 

8 stycznia Rząd Brytyjski przedstawił opinii publicznej jak będzie wyglądać wyjście z UE bez osiągnięcia porozumienia.

W przypadku opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez osiągnięcia porozumienia, Brytyjczyków udających się do większości krajów UE po 29 marca 2019 r. będą obowiązywać nowe zasady dotyczące paszportu. Dotyczyć one będą paszportów wydanych przez Wielką Brytanię, Gibraltar, Guernsey, Wyspę Man i Jersey.

Jeśli w procesie wyjścia z UE Wielkiej Brytanii nie uda się osiągnąć porozumienia, po 29 marca 2019 roku Brytyjczycy będą traktowani jako obywatele państw trzecich przez kraje pozostające w strefie Schengen. Ich paszport nie będzie już dłużej dokumentem UE.

Oznacza to, że niektórzy będą musieli odnowić swój paszport wcześniej niż planowali. Podróżni powinni mieć paszport ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do danego kraju. Dotyczy to dorosłych i dzieci. Jeśli ktoś wyrobi sobie nowy paszport przed datą upłynięcia jego ważności, jego nowy paszport do swojej daty ważności może mieć doliczone miesiące pozostałe do upłynięcia ważności poprzedniego dokumentu. Dzięki temu nowy paszport może być ważny przez dłużej niż 10 lat.

Jednak dodatkowe miesiące dopisane do daty upłynięcia ważności paszportu mogą nie wliczać się w 6 miesięcy ważności tego dokumentu potrzebnych do podróżowania do większości krajów UE.

Jeśli obecny paszport nie spełnia nowych reguł, przed wyjazdem do krajów, w których takowe obowiązują, obywatele powinni złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, aby uniknąć ewentualnych problemów. Jeśli ktoś nie jest pewny nowych zasad może zasięgnąć informacji tutaj.

 

Najłatwiej i najtaniej jest odnowić swój paszport internetowo pod adresem: www.gov.uk/apply-renew-passport.

Aby uniknąć opóźnień w wydaniu paszportu i dla spokoju umysłu, warto przedłużyć ważność paszportu najszybciej jak to możliwe.

Autor: 
Sharron Livingston/Tłum. Agata Brzezińska
Źródło: 

The Travel Magazine

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama