Komunikacja miejska w Rzymie

Reklama

śr., 11/06/2019 - 19:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

System komunikacji publicznej w Rzymie składa się z rozległej sieci połączeń autobusowych i tramwajowych. Najszybsze poruszanie się po mieście umożliwia natomiast metro. Podziemna kolejka oplata całe historyczne centrum włoskiej stolicy, mimo że najważniejsze punkty turystyczne znajdują się dość blisko siebie (odległość między Koloseum a Placem Hiszpańskim wynosi 2,5 km., można ją więc łatwo pokonać pieszo).

Metro

Rzymskie metro zbudowane jest z dwóch linii: A (czerwonej) i B (niebieskiej), które przecinają się na stacji Termini. Pociągi kursują co 7-10 minut, począwszy od 5.30 rano do 23.30 wieczorem. W soboty metro jeździ o godzinę dłużej, do 00.30.

 

Autobus i tramwaj

Autobusy i tramwaje kursują natomiast od godziny 5.30 do północy. Między 00.30 a 5.30 po mieście jeździ natomiast ponad 20 linii nocnych, które mają swoje bazy postojowe przede wszystkim w okolicy Termini (Piazza Cinquecento) oraz na Piazza Venezia. Przystanki nocnych autobusów oznaczone są symbolem sowy, a bilet można kupić u kierowcy pojazdu. Jego koszt wynosi 1 euro.
Z kolei bilety na przejazdy dzienne autobusem, tramwajem lub metrem można zakupić w każdej tabaccherii, lub w kiosku z gazetami. Warto też udać się do punktów sprzedaży biletów, znajdujących się na rzymskich stacjach. Można tam zasięgnąć informacji o taryfach turystycznych na przejazdy po mieście. Dobrze także wiedzieć, że istnieje Roma Pass card, karta upoważniająca do zwiedzania muzeów stolicy oraz swobodnego korzystania z komunikacji miejskiej. Szczegóły na temat funkcjonowania rzymskiego transportu publicznego, tras, przystanków oraz rozkładów jazdy można znałeś na oficjalnych stronach ATAC S.p.A – stołecznego przedsiębiorstwa przewozowego.

 

Taxi

Kilka dobrych rad: przed skorzystaniem z taksówki trzeba upewnić się, czy pojazd należy do legalnie działającej korporacji, jest wyposażony w taksometr, a licznik jest wyzerowany. Warto też zapytać o to, ile będzie kosztował kurs. Bardzo trudno jest zatrzymać taksówkę na ulicy, szczególnie w nocy. Dlatego mogą przydać się numery telefonów, pod którymi można zamówić taxi: 06 3570, 06 4994, 06 6645, 06 5551 albo 06 8822.

 

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

rome.info

Dział: 

Reklama