Koronawirus: Czy będę mógł jechać na wakacje?

Reklama

pon., 05/18/2020 - 15:51 -- moderator2

Premier Boris Johnson złagodził niektóre ograniczenia w poruszaniu się w Anglii. Mieszkańcy Anglii mogą teraz wyjść z domu, by uprawiać sport i rekreację bez ograniczeń, a więcej osób wraca do pracy. Ale kiedy ludzie będą mogli odejść na przerwę?

Czy mogę teraz jechać na wakacje?

Wakacje nie są dozwolone zgodnie z nowymi wytycznymi. Możesz pojechać do różnych miejsc w Anglii, takich jak parki i plaże, ale nie należy nocować tam, gdzie zwykle nie mieszkasz. Obejmuje to każdą drugą własność, którą możesz posiadać.Oznacza to, że n ie możesz wynająć domku z wyżywieniem we własnym zakresie ani nieruchomości Airbnb, a brytyjskie pola namiotowe, hotele i ośrodki wakacyjne pozostaną zamknięte do co najmniej 4 lipca.

Jeśli chodzi o jednodniowe wycieczki, wiele parków narodowych pozostaje zamkniętych, a obiekty użyteczności publicznej, takie jak parkingi i toalety, również mogą nie być otwarte. Zaleca się również, aby w miarę możliwości unikali transportu publicznego. Policja w Cumbrii wezwała ludzi, by „nie spieszyli się do Krainy Jezior”, a Visit Cornwall również poprosił odwiedzających o trzymanie się z daleka.Ponadto ludzie mieszkający w Anglii nie mogą podróżować do Walii, Szkocji ani Irlandii Północnej, gdzie nadal mówi się mieszkańcom, aby unikali podróży niepotrzebnych.

 

Czy mogę wyjechać na wakacje zagraniczne?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza obywatelom brytyjskim wszelkie niepotrzebne podróże zagraniczne i zachęca ich do powrotu do domu, jeśli to możliwe.W  różnych innych krajach, takich jak USA, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu, które uniemożliwiają lub ograniczają przyjazdy zagranicznych, a wiele linii lotniczych oferuje obniżone usługi lub zawiesiło wszystkie loty. Zjednoczone Królestwo oświadczyło, że jak najszybciej wprowadzi 14-dniowy okres kwarantanny, który będzie obowiązywał zarówno odwiedzających, jak i obywateli Wielkiej Brytanii powracających do domu, chociaż osoby przybywające z Irlandii i Francji będą zwolnione.

 

Czy powinienem zarezerwować wakacje letnie?

Nie można odpowiedzieć na powyższe pytanie na tym etapie. Hotele i ośrodki wypoczynkowe w Anglii mogą zostać ponownie otwarte na początku lipca, jeśli rząd uzna, że poczyniono wystarczające postępy w porównaniu z pięcioma testami. Ograniczenia mogą również złagodzić sytuację w całej Wielkiej Brytanii, umożliwiając szersze podróżowanie w domu. Ryanair i British Airways planują zwiększyć liczbę lotów w lipcu, a EasyJet ma nadzieję, że do nich dołączy. Wszystkie wakacje TUI i First Choice są anulowane do co najmniej 11 czerwca. Sekretarz  zdrowia Matt Hancock ostrzegł, że „wielkie, wystawne święta międzynarodowe” tego lata raczej nie będą możliwe.

 

Co robią inne kraje?

Kraje europejskie zastanawiają się również, jak poradzić sobie z sezonem letnim. Unia Europejska nalegała, aby w tym roku odbył się sezon letni. Komisja Europejska zaproponowała stopniowe znoszenie ograniczeń w podróżowaniu w całej Unii. Pracownicy sezonowi i obywatele krajów o podobnym poziomie infekcji mogą najpierw zacząć swobodniej podróżować. Komisja zaleca, aby ludzie przestrzegali zasad dystansu społecznego i używali obowiązkowych masek na twarz podczas podróży oraz aby kontrolowano dostęp do obiektów hotelowych i restauracyjnych w kurortach. Musi istnieć wystarczająca pojemność szpitala, aby poradzić sobie z każdym skokiem w przypadkach, i jasne jest, że jeśli infekcje zaczną ponownie rosnąć, ograniczenia mogą zostać nałożone ponownie. Plany nie są wiążące, więc poszczególne kraje będą musiały wprowadzić zmiany i nie jest jeszcze jasne, co to może znaczyć dla brytyjskich podróżników.

 

Jak zniesiono blokadę w całej Europie?

Katya Adler: Unia Europejska działa na rzecz ratowania turystyki przed zablokowaniem.

 

Co powiesz na wyjazd jesienią?

Ponownie na tym etapie nie można powiedzieć, czy będzie to możliwe. Porady dotyczące podróży będą musiały zostać zaktualizowane, ale zależy to od postępu choroby.

 

Co z wakacjami już zarezerwowanymi na ten rok?

Jeśli Twój pakiet wakacyjny lub loty zostały już anulowane, masz prawo do pełnego zwrotu pieniędzy. Jednak pomimo tego, iż wiele osób stara się odzyskać swoje pieniądze, dostaje kupony lub rezerwuje wycieczki. Stowarzyszenie brytyjskich biur podróży i dyrektor generalny Ryanaira Michael O'Leary powiedział BBC, że klienci będą musieli czekać dłużej niż zwykle, aby otrzymać zwrot pieniędzy. Jeśli zaoferowano Ci kupon lub bezpłatną zmianę rezerwacji zamiast pieniędzy, możesz go zaakceptować lub odrzucić. Ale jeśli linia lotnicza później spasuje, kupon może już nie być ważny. Niektórzy klienci poprosili dostawcę karty kredytowej o odzyskanie pieniędzy.

Co z podróżami, które nie zostały jeszcze anulowane?

Jeśli Twoja linia lotnicza lub firma wakacyjna nie anulowała jeszcze Twojego urlopu, ale nie chcesz już podróżować, możesz nie mieć prawa do zwrotu pieniędzy. Jednak niektórzy dostawcy zezwalają ludziom na zmianę daty rezerwacji wycieczek na późniejszy termin bez żadnych kosztów. Być może będziesz musiał poczekać, aż będzie bliżej czasu, aby poprosić o zwrot pieniędzy, ale skontaktuj się z linią lotniczą lub firmą wakacyjną w celu omówienia Twojej sytuacji.

Autor: 
Redakcja BBC / tłum. Kuba Czarkowski
Dział: 

Reklama