Na lotniskach będą ważyć pasażerów?!

Reklama

pon., 05/13/2019 - 14:03 -- koscielniakk

Pasażerowie linii lotniczych już wkrótce będą ważeni przed każdym lotem. Okazuje się bowiem, że waga człowieka nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla i zyski przewoźników.

Na pomysł wpadł brytyjski technologiczny startup, który twierdzi, że znalazł odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i straty przewoźników.

Chodzi o firmę "Fuel Matric". Zdaniem jej dyrektora, pasażerowie podchodzący do check-point`u powinni być ważeni za pomocą specjalnych podkładek uciskających tak, jak waży się bagaż.

Celem tej ingerencji w wagę jest precyzyjne obliczanie ilości paliwa potrzebnego do przelotu, ograniczające nadmierne koszty. Stratni przewoźnicy stosują wprawdzie pewne triki, by dolecieć na czas i mimo wszystko ograniczyć zużycie paliwa, ale są one dość ekstremalne.

Niektóre towarzystwa lotnicze już obliczają ogólną wagę swoich pasażerów, ustalając ją na podstawie płci : dla mężczyzny przyjmuje się wagę 88 kg, dla kobiety 70 kg, a dla dziecka 35 kg.

I chociaż mowa jest o 1% niepotrzebnie straconego paliwa, gdyby na całym świecie zastosowano nową technikę, można by uratować prawie 1 mld dolarów rocznie.

Pulchni najwyraźniej nie mają szczęścia na tym etapie kapitalizmu, w niektórych krajach płacą wysokie ubezpieczenia zdrowotne, a na Santorini na przykład nie wolno im jeździć na osłach. Ale czy taki trend się utrzyma ?

– Nie namawiamy do tego, by ludzie stawali na wagi, ale żeby lotniska mogły korzystać ze specjalnych podkładek uciskających w miejscu nadawania bagażu, powiedział dyrektor "Fuel Matric" Nick Brasier sugerując, by po zważeniu bagażu system mógł zapytać podróżnego czy stoi na podkładce, a jeśli ten wciśnie przycisk „tak”, jego waga była zmierzona i przesłana przewoźnikowi, oczywiście z zachowaniem maksimum prywatności, pisze Daljine.

"Fuel Matric" już rozmawia z paroma liniami lotniczymi i lotniskami w związku ze swoimi propozycjami. Pytanie o dyskryminację trzeba odłożyć na bok, bo chociaż wszyscy urodziliśmy się tacy sami, wygląda na to, że różnimy się wagą, wzrostem, przodkami i pochodzeniem, a to wszystko już wkrótce może nabrać wymiaru ekonomicznego.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Dalijne.rs

Dział: 

Reklama