Na "przeklętych wyspach" Magdaleny osiadło na mieliźnie ponad 1.000 okrętów.

Reklama

śr., 06/27/2018 - 17:27 -- koscielniakk

Odizolowane w kanadyjskiej Zatoce San Loren Wyspy Magdaleny są jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla żeglarzy.

Prawdopodobnie osiadło tu na mieliźnie od 500 do1.000 okrętów, zwłaszcza w 18 i 19 wieku. Podczas jednej tylko burzy zatonęło wtedy w okolicy 48 statków.

W tamtych czasach niewiele było latarni morskich, a z powodu wiatrów, mgieł i kamienistego wybrzeża, żeglarze mogli polegać tylko na przypuszczeniach. Liczni podróżni ginęli, a ich ciała grzęzły w piasku.

Statki, które wypływały z Europy w kierunku Quebecku, spotykał podobny los : nagle zbaczały z kursu i wpływały na mieliznę, płytkie wody i piaszczyste plaże wysp.

Wyspy Magdaleny leżą po środku Zatoki San Loren i mają kształt łodzi. Płytka woda wokół archipelagu, nie przewidywalne warunki atmosferyczne i mała liczba latarni w 18 i 19 wieku były winne wielu ówczesnych katastrof morskich.

Wielu marynarzy i podróżnych ginęło w tej części świata, a ci, którzy przeżyli osiedlili się na wyspach.

Na wyspach Magdaleny żyje nieco ponad 12.000 osób, głownie potomków ocalałych z katastrof morskich. Niektóre domy na wyspach zrobione są z drewnianych desek i innych materiałów pochodzących z rozbitych statków.

Większość mieszkańców mówi po francusku, ale są i tacy, dla których językiem ojczystym jest angielski, bo pochodzą od Anglików, Szkotów i Irlandczyków, którym udało się tu dotrzeć.

Wiele statków, które kiedyś osiadły na pobliskiej mieliźnie, leży teraz na dnie morza. Są w różnym stanie, czasem jedynym co z nich zostało są fragmenty drewna. Niektóre szkielety statków są dalej widoczne z plaży. Jest tu także wrak statku greckiego armatora Aristotelisa Onassisa, który osiadł na mieliźnie wysp Magdaleny w 1963 roku.

Wyspy Magdaleny to miejsce nieprawdopodobnych kontrastów : słoneczny dzień szybko może zmienić się w burzę, a piękne morze szybko stać się niebezpiecznym niestety, często w czasie połowów.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BBC

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama