Nocny ruch metra i tramwajów wkrótce do wypróbowania w Paryżu

Reklama

wt., 04/16/2019 - 14:00 -- koscielniakk

„ Należy zachęcić Paryżanów do wychodzenia w nocy oraz podczas weekendów”-wyjaśnia prezydent regionu Ile-de-France, Valérie Pécresse, w „Le Parisien”.

Sześć linii metra i trzy linie tramwajowe będą otwarte w celach eksperymentalnych przez całą noc, jedną sobotę w miesiącu, oświadcza prezydent regionu Ile-de-France, Valérie Pécresse, w wywiadzie w „Le Parisien” opublikowanym w sobotę.

„Należałoby przywrócić pompę życiu nocnemu w Paryżu. Wnioskodawcami są specjaliści z branży handlowej i turystycznej. Bardzo ucierpieli w dobie kryzysu „żółtych kamizelek”, podczas weekendowego plądrowania Paryża. Należy zachęcić Paryżanów do wychodzenia w nocy oraz podczas weekendów, do Paryża”, wyjaśniła Pani Pécresse.

Bilans po sześciu miesiącach

Ile-de-France Mobilité, związek transportowy z Ile-de-France, ma w zasadzie prawo do „liczby pięciu otwarć w ciągu roku”, sprecyzowała prezydent najbardziej zaludnionego regionu we Francji. „Poza tym, należy podjąć negocjacje społeczne, które mogą zająć osiemnaście miesięcy. Wykonamy bilans w ciągu sześciu miesięcy testu, a to pomoże nam zadecydować czy należy podtrzymać czy rozszerzyć otwarcie linii w soboty”, dodała była minister budżetu i szkolnictwa wyższego.

Etap testów będzie dotyczył linii metra 1, 2, 5, 6, 9, 14, a także linii tramwajowych 2, 3a i 3b w stolicy.

Według „Le Parisien”, soboty oznaczone otwarciem są już wstrzymane: chodzi o 14 września, 12 października, 9 listopada, 31 grudnia, 11 stycznia, 8 lutego i 7 marca.

„To niemożliwe by otworzyć metro 24/24 godziny każdego dnia z powodu licznych projektów konserwacji RATP. Jest ich ponad 400 każdego dnia”, podkreśla Pani Pécrasse, precyzując przy tym że koszt pojedynczego otwarcia „szacuje się w milionach euro”.

Autor: 
Joanna Kryk
Źródło: 

Le Monde

Dział: 

Reklama