Od 15. czerwca będzie można podróżować do Szwecji.

Reklama

pon., 06/01/2020 - 14:32 -- moderator2

Foto: Heiko Junge / NTB Scanpix

 

Obywatele Norwegii i Danii będą mogli pojechać na wakacje do sąsiedniego kraju. Granice ze Szwecją pozostaną jednak nadal zamknięte. Norweski rząd przygotował umowę z Danią. Mieszkańcy będą mieli znów prawo podróżować do Danii. Oznacza to zrezygnowanie z kwarantanny po podróży. Obywatele Danii również będą mogli podróżować do Norwegii. Tak stwierdziła premier Erna Solberg.

Obowiązywać jednak będą zasady. Mogą się one różnić pomiędzy krajami. Norwegowie muszą się zapoznać z duńskimi zasadami przed podróżą.

 Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal radzi, aby ludzie unikali podróżowania do innych krajów, jeśli nie jest to konieczne. Z wyjątkiem Danii. Tam będziemy otwierać granice od 15 czerwca, mówi Solberg. Twierdzi też, że władze mogą udzielić takich zezwoleń przed 15 czerwca.

Kraje muszą ustalić w których regionach występuje dużo infekcji. Osoby z obszarów gdzie występuję dużo infekcji powinny zrezygnować z podróżowania. Podróżujący będą też proszeni o unikanie regionów z dużą ilością zakażeń. W ten sposób władze otworzą również możliwość podróżowania do innych krajów. Władze chcą otwierać swoje kraje, ale podróżni będą proszeni o unikanie niektórych regionów.

 

Premier Solberg twierdzi też, że można skorzystać z połączeń wodnych z Kopenhagą.

 Jest taka możliwość. Wczoraj odblokowaliśmy możliwość podróżowania łodzią. Możliwy jest też rejs promem do Kilonii. Jednak jest to tyko rejs w obie strony. Na miejscu ludzie są proszeni o zejście na ląd. Będą również surowsze zasady dla osób, które chcą spędzić wakacje w Kopenhadze.

 Władze duńskie nadal będą utrzymywać tam ograniczenia. Wymagają między innymi, aby ludzie zarezerwowali nocleg na kilka dni. Wymagany też będzie konkretny powód pobytu, np. bycie na wakacjach w Kopenhadze, twierdzi Solberg.

Solberg twierdzi, że nadal jest wielu zakażonych w niektórych regionach po szwedzkiej stronie granicy. Dlatego dużo będzie musiało się zmienić przed otwarciem podróżowania do tego kraju. Łatwiej będzie otworzyć możliwość podróżowania do Finlandii czy Islandii. Nastąpić mogą jednak zmiany, jeśli liczba zakażeń się zmieni.

Najważniejszą rzeczą jest to aby ludzie mogli bezpiecznie podróżować po całym regionie Skandynawii. Jednak sytuacja może ulec zmianie. Jeśli pojawi się wiele zakażeń w jednym regionie musimy być solidarni i zgodni. Musimy dać do zrozumienia, że ludzie nie powinni tam podróżować, a osoby tam mieszkające powinny pozostać na miejscu. Mam nadzieję, że inne kraje również tak postąpią, mówi Solberg.

 

Autor: 
Arnfinn Storsveen / tłum. Dominika Bącler
Dział: 

Reklama