Rozwiązana tajemnica Machu Picchu

Reklama

pon., 10/07/2019 - 21:07 -- Anonim (niezweryfikowany)

Naukowcy od dawna próbowali wyjaśnić, dlaczego legendarne miasto Inków, które każdego dnia odwiedza 6 000 turystów, zostało zbudowane na tak niedostępnym terenie. Na corocznym zjeździe Stowarzyszenia Amerykańskich Geologów, brazylijski badacz Rualdo Menegat z Uniwersytetu Rio Grande do Sul zasugerował, że stało się tak z powodu rodzaju gruntu.

Miasto powstało w górach, 40 km od Cusco.

Jak można przeczytać w informacji prasowej z obrad Stowarzyszenia, pod Machu Picchu przechodzą dwie ważne linie uskoków płyt tektonicznych, które spotykają się dokładnie w tym miejscu. Grunt poniżej ruin miasta jest bardzo miękki, pełen szczelin, co kiedyś sprzyjało uprawie roślin i ułatwiało eksploatację kamieni potrzebnych do budowy.

- Machu Picchu zostało wybudowane tam celowo. Nie można było tego zrobić w górach, bo grunt nie był wystarczająco spękany, uważa Menegat.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z satelity oraz pomiary terenowe i stwierdzili, że wszystkie zabudowania w najbardziej znanym mieście Inków zostały wzniesione wzdłuż linii uskoków. Podobnie było z innym ważnymi miastami : Ollantaytambo, Pisac i Cusco. Inkowie ewidentnie czerpali korzyści z tych anomalii przy eksploatacji kamieni, które dzięki temu niezwykle precyzyjnie obrabiali.

Kolejną zaletą gruntu pod Machu Picchu było to, że deszczówka i woda pochodząca z topniejącego śniegu były bezpośrednio odprowadzane przez podziemne linie uskoku do miasta, co gwarantowało nieprzerwaną dostawę wody pitnej. W porze deszczowej, ta sama budowa gruntu umożliwiała odprowadzanie wody.

Położenie na wysokości 2400 m chroniło też miasto przed częstymi w tamtym rejonie osuwiskami i lawinami.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

travelbook.de

Dział: 

Reklama