Więcej niż widać na pierwszy rzut oka: jak zostać stewardessą?

Reklama

sob., 05/14/2022 - 19:08 -- MagdalenaL

Stewardesy lub personel pokładowy, jak się ich czasem nazywa, są często oceniane na podstawie tego, co widzi pasażer – uśmiechu, munduru i powitania na pokładzie samolotu. Widzi się je podające posiłki i napoje i to może być wszystko, co można zobaczyć podczas lotu. Jednak bycie stewardesą nie jest takie, jak się wydaje...

Szkolenie

Stewardesy są bardzo dobrze wyszkolone i przechodzą intensywny kurs szkoleniowy trwający około 6 tygodni. Obejmuje ono procedury awaryjne na lądzie i w wodzie, bezpieczeństwo, towary niebezpieczne oraz przetrwanie w dżungli lub w warunkach polarnych. Podczas szkolenia z zakresu medycyny lotniczej uczą się o zaawansowanej pierwszej pomocy i nagłych wypadkach medycznych, porodzie, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji, a także o niedotlenieniu i higienie snu.

Są szkolone w zakresie gaszenia pożarów na pokładzie samolotu, a także przechodzą szkolenie z samoobrony. Uczą się, jak ważna jest komunikacja i zarządzanie zasobami załogi, aby zrozumieć, jak dochodzi do wypadków i jak można ograniczyć ich ryzyko. Uczą się także bezpieczeństwa żywności oraz tego, jak być uważnym na zachowania ludzkie, które mogą wiązać się z przemytem narkotyków lub handlem ludźmi.

Stewardesy muszą także dowiedzieć się wszystkiego o typie samolotu, na którym pracują – jest to tzw. szkolenie lotnicze. Zasadniczo oznacza to, że wiedzą, gdzie w kabinie znajdują się wszystkie elementy i urządzenia bezpieczeństwa oraz co oznaczają dźwięki, światła i komunikaty na panelu stewarda. Szkolenie w zakresie obsługi to tylko niewielka część szkolenia – zostają szkolone na wypadek sytuacji awaryjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i współpracownikom w niekiedy trudnym środowisku.

Zaskakująco…

Co roku przechodzą testy, aby upewnić się, że standardy bezpieczeństwa są wysokie. Aby zachować pracę, muszą uzyskać wynik powyżej 95%. Przed lotem przechodzą również odprawy dotyczące bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy ich wiedza jest na najwyższym poziomie - jeśli nie, możesz wrócić do domu.

Stewardessy mają ścisłe normy dotyczące ubioru, których należy przestrzegać, w przeciwnym razie można zostać usuniętym z lotu! Istnieją pewne dozwolone fryzury, a makijaż jest bardzo specyficzny, aż do właściwego odcienia szminki. Sprawdzana jest także wysokość obcasów butów oraz długość spódnic dla pań. Są twarzą firmy, więc muszą być nieskazitelnie zadbani.

Proces aplikacyjny jest długi i skomplikowany, a niewielu osobom udaje się go przejść. Niedawno linie Emirates otrzymały ponad 300 000 zgłoszeń na zaledwie 6 000 dostępnych stanowisk. Istnieją bardzo konkretne wymagania, takie jak biegła znajomość języka angielskiego, być w stanie sięgnąć na wysokość 210-215 cm, aby dosięgnąć urządzeń bezpieczeństwa na pokładzie, oraz doświadczenie w obsłudze klienta. Przed podjęciem pracy przeprowadzane są również różne rozmowy kwalifikacyjne i testy.

 

Stewardesy pochodzą z różnych środowisk i często są dobrze wykształcone – mają tytuł licencjata lub magistra. Niektóre stewardesy decydują się na szkolenie, aby zostać pilotem – pasja do lotnictwa rozwija ich karierę. Są wśród nich także pielęgniarki, prawnicy, nauczyciele i kucharze, którzy chcą zmienić lub przerwać swoją karierę – to naprawdę mieszana grupa!

 

 

Autor: 
Autor: Patricia Green / Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Dział: 

Reklama