Wylesianie w Brazylii osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat - dlaczego to ważne dla całego świata?

Reklama

wt., 11/23/2021 - 18:30 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia ilustracyjnego: Pixabay

 

Wylesianie amazońskich lasów deszczowych w Brazylii osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat. Utrata tych roślin znacząco wpłynie na klimat na świecie, ponieważ pochłaniają one 15% dwutlenku węgla w atmosferze.

Poinformowała o tym BBC, powołując się na dane Brazylijskiego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE).

W ten sposób wylesienie wzrosło o 22% w ciągu zaledwie jednego roku. Dzieje się tak pomimo faktu, że Brazylia znalazła się wśród krajów, które podczas tegorocznego szczytu klimatycznego w Glasgow obiecały zakończyć wylesianie do 2030 roku.

W latach 2020-2021 Brazylia zniszczyła około 13 235 kilometrów kwadratowych lasów, co jest największym wskaźnikiem od 2006 roku.

Minister środowiska - Joaquim Leite - powiedział, że te liczby są wyzwaniem dla kraju: „Musimy działać bardziej zdecydowanie w sprawie tych przestępstw”.

Urzędnik wyjaśnił jednak, że dane rzekomo nie odzwierciedlają dokładnie sytuacji w ostatnich miesiącach. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy Leite skrytykował INPE za informacje na temat wylesiania. Na przykład w 2019 roku oskarżył agencję o niszczenie reputacji Brazylii.

Dlaczego wylesianie w Amazonii jest szkodliwe?

Lasy deszczowe Amazonii są ważnym elementem naturalnego systemu kontroli klimatu, ponieważ pochłaniają ponad 15% dwutlenku węgla z atmosfery. Dzięki temu nazywane są „Zielonymi płucami Ziemi”.

Badacze ostrzegają, że ekosystemy tropikalne zbliżają się do punktu zwrotnego – naturalna samoregulacja lasów zostaje zakłócona przez zmiany klimatyczne, co komplikuje przetrwanie pozostałych lasów tropikalnych.

Jednocześnie prezydent Brazylii - Jair Bolsonaro - nie popiera obrony Amazonii. Po objęciu urzędu zachęcał do ekspansji gruntów rolnych i górnictwa w lasach tropikalnych.

Autor: 
Yulia Kostyukova (ukr.Юлія Костюкова) / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama