LISTA KRAJÓW NIEBEZPIECZNCH-OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Reklama

sob., 05/06/2017 - 00:28 -- zzz

Wybierając się na wczasy samotnie lub z rodziną liczymy na beztroskie chwile, wolne od stresu i jakichkolwiek problemów. Dlatego lepiej przed wyjazdem upewnić się, czy w wymarzonym przez nas turystycznym raju na pewno będziemy czuć się bezpiecznie.

Ostatnio media obiegła smutna informacja, że Magdalena Żuk w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła w Egipcie. Według detektywa Rutkowskiego, dziewczyna mogła paść ofiarą gwałtu. Biuro Rutkowskiego otrzymuje bardzo dużo telefonów od kobiet opisujących efekty wypicia drinków, które podawali im Egipcjanie. Do takich sytuacji dochodzi niestety bardzo często. Nierzadko takie są niestety sposoby nawiązywania kontaktu autochtonów z atrakcyjnymi kobietami - mówił Rutkowski.

Rutkowski pokazał zdjęcia z hotelu, na których Magda leży na ziemi w szlafroku i zasłania oczy przed światłem. Dodał, że to sugeruje, że dziewczynie podano tabletkę gwałtu. Detektyw dodał, że z wielu relacji, jakie dostał od ofiar gwałtów w Egipcie, wynika, że takie zachowanie jest w tym przypadku podręcznikowe. Rezydenci hoteli informują się wręcz nawzajem o młodych, samotnych kobietach, które przyjeżdżają na wypoczynek.

Magdalena Żuk

Magdalena Żuk

Na rządowej stronie MSZ  zamieszczono listę krajów niebezpiecznych: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

Egipt – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących zaznaczone na czerwono - nie podróżuj!

 

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

 

Zachowaj zwykłą ostrożność
Ostrzegamy przed podróżą
Nie podróżuj
Opuść natychmiast

 

 

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska.

 

Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz rezygnację, ze względów bezpieczeństwa, z wszelkich wyjazdów – grupowych lub indywidualnych – poza nie.

 

Stan wyjątkowy wprowadzono na okres trzech miesięcy; możliwe jest jego przedłużanie. Spodziewać się można wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach, większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczonego dostępu do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych (publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować karą dla autora).

 

Obywatelom przebywającym w Egipcie, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie miejsc zagrożonych atakami i stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Zaleca się śledzenie na bieżąco sytuacji w Egipcie i dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

 

 

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

 

Pozostała lista krajów ostrzegających podróżnych:  https:// https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

 

 • 25 KWIETNIA 2017

  Filipiny – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin, szczególnie w rejon wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu, a także zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży na wyspy Cebu oraz Bohol.

   

  11 KWIETNIA 2017

  Egipt – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

   

  19 KWIETNIA 2017

  Wenezuela – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wenezueli.

   

  7 KWIETNIA 2017

  Wybrzeże Kości Słoniowej – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wybrzeża Kości Słoniowej.

   

  28 MARCA 2017

  Demokratyczna Republika Konga – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ze względu na bardzo napiętą sytuację polityczną i zagrożenie bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Demokratycznej Republiki Konga.

   

  18 KWIETNIA 2017

  Turcja – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju.

   

  3 MARCA 2017

  Algieria – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w regionie i wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Algierii.

   

  24 LUTEGO 2017

  Pakistan - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróżowanie do Islamskiej Republiki Pakistanu.

   

  23 LUTEGO 2017

  Tunezja – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Tunezji.

   

  16 LUTEGO 2017

  Armenia – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ze względu na odnotowywane zaostrzanie się sytuacji na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na tereny przygraniczne Armenii i Azerbejdżanu, w szczególności w prowincjach Tawusz i Gegharkunik.

   

  16 LUTEGO 2017

  Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ze względu na wzrost napięcia w Górskim Karabachu oraz w siedmiu rejonach Azerbejdżanu (Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na te tereny oraz do przylegających do nich obszarów.

   

  13 LUTEGO 2017

  Gambia – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Z uwagi na dokonujące się przemiany po wyborach prezydenckich i kryzysie politycznym, który miał miejsce w styczniu 2017 roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Gambii.

   

  13 LUTEGO 2017

  Kenia – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z zagrożeniem terrorystycznym oraz wysokim poziomem przestępczości Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Kenii.

   

  26 STYCZNIA 2017

  Kamerun – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do północnego i wschodniego Kamerunu, a także w rejon półwyspu Bakassi.

   

  11 STYCZNIA 2017

  Liban – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Z uwagi na utrzymujące się zagrożenie bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega obywateli polskich przed podróżą do Libanu.

   

  3 STYCZNIA 2017

  Ukraina - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia obwodów donieckiego i ługańskiego oraz do niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

   

  30 GRUDNIA 2016

  Burkina Faso – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z zagrożeniem terrorystycznym i niepewną sytuacją polityczną po próbie zamachu stanu w listopadzie 2015 r., Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Burkiny Faso.

   

  27 GRUDNIA 2016

  Syria – ostrzeżenie dla podróżujących

  W związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się na całym obszarze Syrii bardzo wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa i apeluje do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podróży do tego kraju.

   

  23 GRUDNIA 2016

  Libia - ostrzeżenie dla podróżujących

  W związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się na całym obszarze Libii bardzo wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa i apeluje do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podróży do tego kraju.

   

  17 MARCA 2017

  Etiopia - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z ogłoszonym dnia 9 października 2016 r. na całym obszarze Etiopii stanem wyjątkowym, utrzymującym się napięciem społecznym oraz rosnącym zagrożeniem ze strony organizacji terrorystycznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim podróżującym do Etiopii zachowanie wzmożonej ostrożności na terytorium całego kraju oraz powstrzymanie się od podróżowania do regionów Oromo i Amhara, w szczególności w okolice miast Gondar i Bahir Dar. Podczas podróży po regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa nie należy zbaczać z głównych szlaków komunikacyjnych.

   

  26 SIERPNIA 2016

  Gwinea - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o skutkach epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei, które wpływają negatywnie na sytuację bezpieczeństwa oraz dostępność podstawowej opieki medycznej w tym kraju.

   

  17 SIERPNIA 2016

  Afganistan - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się na całym obszarze Islamskiej Republiki Afganistanu wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa, w związku z odnotowanymi przypadkami przemocy i ataków na ludność cywilną oraz działaniami ugrupowań zbrojnych.

   

  12 SIERPNIA 2016

  Tajlandia – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z wybuchami w miejscowościach Hua Hin, Trang, Surat Thani i Patong na wyspie Phuket, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym na terytorium Tajlandii zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach odwiedzanych przez cudzoziemców i w ośrodkach turystycznych, a także unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych.

   

  3 SIERPNIA 2016

  Republika Środkowoafrykańska – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  W związku z odnotowanymi aktami przemocy, napaściami na ludność cywilną oraz działaniami bojowników w Republice Środkowoafrykańskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przypomina o utrzymującym się na całym obszarze tego państwa wysokim stopniu zagrożenia dla bezpieczeństwa.

   

  9 STYCZNIA 2017

  Francja - informacja o stanie bezpieczeństwa

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z zamachami, jakie miały miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz w Nicei 14 lipca 2016 r. na terenie Francji obowiązuje stan wyjątkowy (przedłużony do 15 lipca 2017 r.). Stan ten jest związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego.

   

  8 LIPCA 2016

  Arabia Saudyjska – ostrzeżenie dla podróżujących

  W związku z zamachami terrorystycznymi w Arabii Saudyjskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w aglomeracjach miejskich, w tym unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych oraz zachowanie szczególnej ostrożności w m.in. pobliżu obiektów rządowych, posterunków sił bezpieczeństwa, meczetów.

   

  5 LIPCA 2016

  Bangladesz – ostrzeżenie dla podróżujących

  W świetle ostatnich wydarzeń o charakterze terrorystycznym w stolicy kraju Dhace, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do zaleceń lokalnych służb porządkowych.

   

  10 MAJA 2016

  Nigeria - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o szczególnie wysokim zagrożeniu atakami pirackimi na statki w Zatoce Gwinejskiej oraz zamachami terrorystycznymi na terenie północnej i środkowej Nigerii, a także napadami rabunkowymi i porwaniami na terenie całego kraju.

   

  22 KWIETNIA 2016

  Belgia - aktualizacja komunikatu dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) obniżyło 24 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii z najwyższego czwartego poziomu do poziomu trzeciego.

   

  4 MARCA 2016

  Indonezja – ostrzeżenie dla podróżujących

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia.

   

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

MSZ/PL PORTAL PL

video: 

Reklama