
Jak często zastanawiałeś się nad wyjazdem w nieznane, lecz obawiałeś się niewypału? Boisz się dalekich podróży, ale bliskie wydają ci się niesatysfakcjonujące? Rozważasz jakiś wypad, lecz nie wiesz jak się do tego zabrać? Zobacz jak zaplanować wyjazd, o czym pamiętać i jakie korzyści niesie podróżowanie.
Po co podróżować?
Przede wszystkim podróże mają na nas ogromny wpływ – to nie tylko czysty relaks i oderwanie od rzeczywistości, ale również umożliwienie rozwoju w wielu aspektach. Jednym z głównych takich czynników jest nauka nowego języka lub podszlifowanie tego, który już trochę znamy. Bezpośrednia rozmowa z ludźmi posługującymi się danym językiem da nam dużo więcej niż jakakolwiek książka czy kurs. To dużo przyjemniejszy i bardziej przystępny sposób, a do tego możliwość poznania slangowego i potocznego słownictwa, bardziej przydatnego w codziennej rozmowie. Odwiedzając inne kraje, mamy okazje zapoznać się nie tylko z innym językiem czy ludźmi, lecz także z ich kulturą i zwyczajami. Jednocześnie rozwijamy w ten sposób swoje umiejętności społeczne, nabieramy więcej szacunku i stajemy się bardziej tolerancyjni. Poszerzamy wtedy także wiedzę ogólną – jesteśmy de fakto zmuszeni do zapoznania się z różnymi faktami niezbędnymi do funkcjonowania w danym miejscu. Całkiem możliwe, że w innym wypadku nie podjęlibyśmy próby lepszego doinformowania się. Wyjazd często wiąże się z pokonywaniem swoich słabości czy lęków i samorozwojem. Ponadto dodaje nam pewności siebie i może polepszyć umiejętności odnajdywania się w terenie. Dodatkowym plusem jest okazja do przyjemnej nauki historii przez np. przebywanie w historycznych miejscach. Dużo przystępniej przyswajamy takie informacje, zwiedzając muzea, oglądając zabytki i ruiny dawnych miast lub najzwyczajniej spacerując ulicami. Podróżując, wychodzimy w pewnym sensie ze swojej strefy komfortu – przebywamy wtedy w nieznanym środowisku i niejako musimy przetrwać w tej nowej sytuacji (niezależnie od tego czy to byłaby dzika głusza, czy metropolia). Takie wyzwania niezaprzeczalnie redukują poziom stresu i powodują wytwarzanie endorfin. Dla smakoszy jedzenia (choć nie tylko) to także świetna okazja z próbowaniem nowych smaków w ich oryginalnej formie. Jedzenie w lokalnych knajpkach, smakowanie tzw. street food czy egzotycznych dań z pewnością dostarczy wiele wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Oczywistą też zaletą są różnego rodzaju aktywności fizyczne, które praktykujemy znacznie częściej w podróży. Mogą to być spacery po mieście lub całodniowy wypad po górach – otoczka jaka jest wokół odkrywania nowych miejsc sprawia, że nie zauważamy nawet, jak wielkiego wysiłku się podejmujemy. To okazja do poprawy swojej kondycji fizycznej oraz poznanie zupełnie nowych aktywności. W ostateczności może to być dla nas szansa na nowy początek, kiedy tak mocno pokochamy odwiedzane miejsce lub potrzebujemy świeżego startu. Z drugiej strony dzięki podróżom możemy bardziej docenić tę codzienność jaką mamy wokół siebie.
Przygotowania do podróży
Na samym początku powinno się dobrze zastanowić nad wyborem kierunku naszego wypadu – od tego zależą nasze dalsze przygotowania. Powinniśmy kierować się głównie naszymi zainteresowaniami i możliwościami – zarówno finansowymi, jak i fizycznymi. Istotne jest też dokładne sprawdzenie warunków wizowych (jeśli wizy są wymagane) i wjazdowych oraz ważności naszych dokumentów podróżnych. Do wielu krajów Polacy mogą wjechać bezpłatnie, na określoną liczbę dni. Wymagania wizowe można sprawdzić na stronie MSZ. Z innych dokumentów najważniejszy jest dowód osobisty i paszport – niektóre kraje wymagają ważności paszportu przynajmniej przez pół roku, dlatego powinno się zadbać o to wcześniej. W ostatnim czasie nie można też zapomnieć o wymaganych bądź zalecanych szczepieniach – choć w większości krajów nie są niezbędne, warto sprawdzić tę informację w wybranym przez nas kraju. Warto też sprawdzić warunki pogodowe w planowanym terminie wyjazdu, by nie zostać zaskoczonym. Informacje odnośnie m.in. średniej temperatury, opadów czy temperatury wody najlepiej porównać na kilku stronach. Dużo też zależy od wyboru transportu do miejsca docelowego – inne bagaże będziemy brać jadąc kamperem, a inne lecąc samolotem. Nie możesz też zapomnieć o ubezpieczeniu podróżnym. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na rozpoznawalność i wiarygodność ubezpieczyciela, wysokość odszkodowania w różnych okolicznościach oraz czas trwania ubezpieczenia. Przed podróżą najlepiej dobrze ją zaplanować – przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce startu, samą długość podróży, miejsce zatrzymania, godzinę przybycia i (w razie skorzystania z samolotu, pociągu czy promu) odległość do zarezerwowanego noclegu i sposób dostania się tam. Zalecane jest także wypisanie interesujących nas atrakcji i sprawdzenie istotnych informacji, które są z nimi powiązane (np. odległość od noclegu, godziny otwarcia, ceny biletów). Nie można też zapomnieć o przygotowaniu domu przed urlopem, czyli m.in. pozbyć się zbędnego jedzenia z lodówki, wyrzucić śmieci, posprzątać, odłączyć zbędne urządzenia z sieci, zakręcić wodę i gaz oraz zamknąć okna i drzwi. Sprawdź jakiej waluty będziesz potrzebować w podróży i zaopatrz się w nią wcześniej – na granicy ceny w kantorach są z reguły mniej korzystne. Najważniejsze jednak jest odpowiednio wcześnie zacząć się przygotowywać i nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę.
Jak podróżować tanio i bezpiecznie?
Przede wszystkim powinniście jak najwięcej korzystać z wszelkich atrakcji i cieszyć się wyjazdem. Pozytywne nastawienie i chęć do nauki może sprawić cuda – nawet w niesprzyjających okolicznościach. Nie warto przecież marnować wymarzonego wypadu na marudzenie i krytykowanie wszystkiego. Zaleca się też traktowanie z szacunkiem poznanych ludzi, ich kulturę i religię. Zostanie to z pewnością docenione i odwzajemnione. Istotne jest też jak najlepsze doinformowanie się na temat interesującego nas miejsca docelowego – zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami i zasadami, by nikogo nieświadomie nie urazić. Choć przyjęło się, że językiem międzynarodowym – angielskim, posługuje się większość, to miłym gestem będzie nauczenie się choć kilku podstawowych zwrotów. Warto też zwrócić uwagę na obowiązujący strój w niektórych miejscach i zastosować się do tych zasad. Równie stosowne będzie przestrzeganie lokalnej etykiety i prawa oraz zachowywanie się w sposób tolerancyjny wobec innych. Logiczne (lecz niestety nie zawsze respektowane) wydaje się być dbanie o środowisko podczas podróży – rozrzucanie wszędzie śmieci powoduje nie tylko zanieczyszczanie środowiska, ale i nieprzyjemne wrażenie u mieszkańców. Najważniejsze jednak to pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie i cieszyć się wyjazdem.