Symboliką po polskich miastach.

Reklama

śr., 06/03/2020 - 16:18 -- moderator2

Autor: BogdanJab

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/syrenka-warsaw-warszawa-most-posag-3359544/

 

 

Wiele polskich, pięknych miast jesteśmy w stanie rozpoznać po tylko jednym, charakterystycznym dla niego symbolu. Praktycznie każde miasto w Polsce ma jeden lub więcej elementów, budynków, miejsc, które śmiało możemy uznać za ich symbol. Choć zasada ta dotyczy wielu miast i miasteczek, a nawet niektórych wsi, w tym zestawieniu skupimy się jednaj na symbolach największych i najpopularniejszych polskich miast.

Kraków

Zaczynając swą wędrówkę szlakiem symboli polskich miast pojawia się jedna z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych ikon. Mowa tu o Smoku Wawelskim, który jest niekwestionowanym symbolem Krakowa. Jest to odlana z brązu figura legendarnego smoka, usytuowana przy wyjściu ze Smoczej Jamy nieopodal koryta Wisły. Choć Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu to także obiekty utożsamiane z Krakowem, jednak Smok Wawelski zawsze będzie głównym, nieodłącznym symbolem tego miasta.

 

Warszawa

Kolejnym miastem posiadającym specyficzny i rozpoznawalny symbol jest Warszawa. Niekwestionowanym symbolem stolicy jest Syrenka Warszawska, która jest jednocześnie herbem Warszawy. Pomnik syreny - pół-kobiety pół-ryby z tarczą i wzniesionym mieczem jest rozpoznawalnym przez każdego Polaka i nie tylko symbolem stolicy. Syrenka Warszawska usytuowana jest na lewym brzegu Wisły, a latem uroku dodają jej towarzyszące fontanny. Choć wielu Warszawę kojarzy także z Pałacem Kultury i Nauki, jednak to syrena widniejąca jednocześnie w herbie jest najbardziej trafnym symbolem stolicy.

 

Gdańsk

Wędrując nad morze dotrzeć można do stolicy Pomorza, a dokładniej do Gdańska. Niepodważalny autorytet stanowi tutaj Neptun, który jest nieodzownym symbolem miasta. Fontanna Neptuna usytuowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska, którą jest Długi Targ, znajduje się przed wejściem do Dworu Artusa. Choć miasto to kojarzone jest także z innymi specyficznymi dla niego miejscami takimi jak Westerplatte, czy starówka, jednak to król mórz z trójzębem w dłoni jest niekwestionowanym symbolem Gdańska.  

 

Toruń

Województwo kujawsko-pomorskie poszczycić może się natomiast symbolem najsłynniejszego naukowca w dziejach Polski - Mikołaja Kopernika, który jest charakterystyczną postacią dla Torunia. Nic dziwnego, ponieważ wybitny astronom był rodowitym torunianinem, a upamiętniający go Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu autorstwa Christiana Friedricha Tiecka jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego miasta. Pomnik usytuowany jest na Rynku Staromiejskim, nieopodal południowo-wschodniego narożnika Ratusza. Choć Toruń przez wielu nazywany jest miastem piernika, to właśnie Mikołaj Kopernik jest jego szczególnym symbolem.

 

Poznań

Z kolei niekwestionowanym symbolem stolicy Wielkopolski są Koziołki Poznańskie. Usytuowane na wieży poznańskiego Ratusza koziołki bodą się codziennie o godzinie 12 przy dźwiękach hejnału. Są one najbardziej charakterystyczną atrakcją turystyczną tego miasta, a pierwsza myśl związana z Poznaniem, jaka przychodzi praktycznie każdemu do głowy to właśnie trykające się na wieży ratusza koziołki. Koziołki Poznańskie w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Radio Złote Przeboje w 2002 roku otrzymały nawet imiona Tyrek i Pyrek.

Wrocław

Wrocław natomiast poszczycić może się krasnalami, choć są one względem innych miast dość nowym symbolem, jednak fakt ten nie ujmuje im popularności. Pierwotne krasnale wywodzą się z czasów PRL-u, kiedy to powstałe z inicjatywy „Pomarańczowej Alternatywy” miały za zadanie w pokojowy sposób ośmieszać system komunistyczny. Po zmianie ustroju krasnale popadły w zapomnienie, dopiero w 2005 roku wrocławski rzeźbiarz reaktywował działalność ustawiając piec pierwszych figurek. Obecnie na ulicach Wrocławia krasnali wciąż przybywa, a nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski. Organizowane są wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, spektakle teatralne, dostępne są także specjalne mapy pozwalające turystom połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Krasnale Wrocławskie są najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wrocławia, ciesząc się przy tym sporym zainteresowaniem zwiedzających.

 

Te i wiele innych polskich miast i miasteczek jesteśmy w stanie rozpoznać po pojedynczych symbolach, które nierozerwalnie kojarzone są właśnie z tą, a nie inną miejscowością. Co prawda niektóre miasta mają więcej niż jedno charakterystyczne miejsce lub atrakcję, które każdy kojarzy właśnie z tym miejscem.

Autor: 
Natalia Wasiak

Reklama