URATOWANO POLAKA, KTÓRY WRAZ Z KOTEM PRZEZ 7 MIESIĘCY DRYFOWAŁ NA OCEANIE INDYJSKIM

Reklama

śr., 12/27/2017 - 20:32 -- zzz

54-letni polski żeglarz Zbigniew Reket został uratowany u wybrzeży francuskiej wyspy Reunion; jak utrzymuje, wcześniej przez siedem miesięcy dryfował wraz z kotem w łodzi na Oceanie Indyjskim. Nowe fakty w tej sprawie podaje agencja AFP.

  • Mężczyzna poinformował, że dryfował po oceanie siedem miesięcy
  • Chciał dotrzeć na południe Afryki, gdzie zamierzał poszukać pracy. Jego łódź się jednak zepsuła
  • Polak nie miał możliwości, by skomunikować się z kimkolwiek, nie mógł też użyć przyrządów nawigacyjnych

Prowizoryczną łódź Zbigniewa Reketa zauważyli w poniedziałek żeglarze, którzy wezwali pomoc.

Według francuskiego stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem na morzu mężczyzna poinformował, że dryfował na oceanie siedem miesięcy - od maja, gdy wypłynął z Komorów, leżących na południowy wschód od wybrzeży Afryki. Chciał dotrzeć na południe Afryki, gdzie zamierzał poszukać pracy.

Jednak, jak opowiadał, jego łódź - przerobiona przez niego szalupa ratunkowa statku pasażerskiego - szybko się zepsuła. Nie miał możliwości, by skomunikować się z kimkolwiek, nie mógł też użyć przyrządów nawigacyjnych, które prawdopodobnie uszkodził; dysponował pożywieniem jedynie na miesiąc. Według jego relacji dryfował między Malediwami, Indonezją i wyspą Mauritius.

 

Pływał razem z kotem - przeżyli, jak mówił, jedząc pół paczki zupki chińskiej dziennie oraz złowione czasem ryby.

 

 

Żeglarz opowiadał, że po 10 latach życia w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku udał się do Indii, gdzie kupił swoją szalupę. Chciał nią dopłynąć do Polski, jednak łódź straciła maszt, a mężczyźnie udało się dotrzeć do Komorów. Cumując tam, żeglarz uszkodził szalupę i pozostał na archipelagu kilka miesięcy, by ją naprawić. W maju ponownie wyruszył w morze.

 

Jak pisze AFP, mężczyzna nie może wrócić do USA, gdyż wygasło już jego pozwolenie na pobyt. Nie zamierza także wrócić do Polski. Ma nadzieję, że uda mu się naprawić łódź i przez jakiś czas zostanie na Reunion.

Autor: 
Foto: RICHARD BOUHET / AFP
Źródło: 

Onet/Pap/plportal.pl

Reklama