10 popularnych gestów, które mogą zostać źle zinterpretowane za granicą

Reklama

sob., 05/29/2021 - 23:25 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

Lista kilku gestów, których należy unikać, może być przydatna podczas podróży za granicę. Na co dzień używamy języka ciała do komunikacji, ponadto 80% komunikacji odbywa się niewerbalnie. Ale niektóre gesty, które mogą wydawać się nam normalne, mogą zostać źle zinterpretowane w innych kulturach.

W obcych krajach z trudnym językiem, gdzie nawet użycie rozmówek to mordęga, czasami postanawiamy rękoma wskazać, że wszystko jest w porządku, że danie jest pyszne, a nawet zaczepić przechodnia. Trzeba jednak uważać - nawet jeśli ma się dobre intencje, gratulując szefowi kuchni w irańskiej restauracji, podnosząc kciuki do góry można go nieumyślnie obrazić! Oto 10 gestów, których nie należy robić w niektórych krajach.

1. Kciuk w górę w Iranie

Często używany do łapania autostopu lub wyrażania entuzjazmu, w Iranie ten gest jest uważany za obraźliwy. Oznacza on wkładanie kciuka do odbytu drugiej osoby. Wystarczy powiedzieć, że nie jesteś gotowy na nawiązywanie przyjaźni!

2. Gest „OK” w Brazylii

Często używany w życiu codziennym, aby wskazać, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak wykonasz ten gest w Brazylii, skończy się to dla ciebie źle, ponieważ ten symbol jest używany do obrażania kogoś jako „dupka”. Czy wciąż wszystko będzie OK?

3. Numer 5 ręką w Grecji i Pakistanie

Niezależnie od tego, czy chcesz komuś przybijać piątkę, czy też wskazujesz cyfrę 5, otwarta dłoń w stronę rozmówcy jest odbierana jako zniewaga lub groźba w Grecji i Pakistanie. Uważa się, że wywołuje to klątwę, która dotyka osoby, której znak ten pokazano, a także jej rodziny do 5 pokoleń.

4. „Figa z makiem” w Turcji

Jeśli spotkasz dziecko i chcesz je rozbawić, próbując „ukraść mu nos”, wsuwając kciuk między palec wskazujący i środkowy, może bardzo źle to znieść, ponieważ kazałeś mu sobie iść i to w niezbyt kulturalny sposób. Świetny przykład dla najmłodszych, brawo!

5. Znak „V” w Wielkiej Brytanii i byłych koloniach angielskich

Ten znak wykonany w Anglii sprawi, że będziesz wyglądać jak obraźliwy i pogardliwy zwycięzca. Tak samo będzie, jeśli będziesz chciał zamówić dwa piwa w pubie!

6. Gest „podejdź tutaj” w Azji Południowo-Wschodniej

Sygnalizowanie komuś, aby zbliżył się, machając palcem wskazującym grzbietem dłoni w kierunku ziemi, może zostać odebrane jako pogardliwe, tak jakbyś wołał swojego psa. Lepiej jest skierować palce dłoni w stronę ziemi.

7. Skrzyżowane palce w Wietnamie

Jeśli skrzyżujesz swoje palce, ten gest zostanie odebrany jako nieprzyzwoity, ponieważ symbolizuje kobiecą pochwę.

8. Dawanie lub przyjmowanie przedmiotu jedną ręką w Japonii

Zawsze uważaj, aby przyjąć lub wziąć przedmiot dwiema rękami, ponieważ zrobienie tego tylko jedną jest chamstwem (wizytówki, prezenty itp.).

9. Jedzenie lewą ręką w Malezji

Podobnie jak w wielu krajach muzułmańskich, lewa ręka jest uważana za nieczystą, dlatego najlepiej jest jeść, chwytając jedzenie prawą ręką i używając tylko pierwszych paliczków.

10. Kładzenie rąk na biodrach w Indonezji

Jeśli czekając na ulicy położysz ręce na biodra, uważaj, bo możesz rozpocząć walkę! Ta postawa jest postrzegana jako zaproszenie do niej, w skrócie prowokacja. Gotowy, aby przejść próbę walki?

 

Autor: 
Ronan Daniel / tłum. Paweł Ołoś
Źródło: 

voyagerloin.com/post/10-gestes-banals-qui-peuvent-etre-mal-interpretes-letranger

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama