„10 rzeczy, które Amerykanin powinien wiedzieć przed swoją pierwszą podróżą do Europy”

Reklama

wt., 03/26/2019 - 17:34 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jeśli planujesz swoją podróż do Europy, pewnie przeglądasz wiele stron w internecie próbując dowiedzieć się jak najwięcej, gdzie się zatrzymać, co zobaczyć oraz ile przeznaczyć pieniędzy, tak żeby przeżyć to jak najlepiej.

Najlepszym rozwiązaniem przy takim przedsięwzięciu jest zaufanie komuś, kto albo jest rodowitym Europejczykiem, albo spędził już tam trochę czasu. Jednak, bez względu na to, jak dobrze Amerykanie się przygotują do takiego wyjazdu, często są zaskoczeni znaczącymi różnicami pomiędzy Europą a ich ojczyzną.

Oto lista 10 rzeczy, które Amerykanin powinien wiedzieć przed swoją pierwszą podróżą do Europy

1. Większość samochodów ma ręczną skrzynię biegów

Wynajęcie samochodu to świetny pomysł na zwiedzenie Europy, szczególnie tych krajów, gdzie ruch jest prawostronny.

Jednak znaczna większość samochodów ma ręczną skrzynię biegów, co może być szczególnie kłopotliwe dla młodszych podróżujących, którzy być może nigdy takowej nie widzieli. Z pewnością nie chcą próbować tego po raz pierwszy, będąc na wakacjach za granicą. Jeśli trudno jest znaleźć samochód z automatyczną skrzynią biegów, lepiej wybrać inny środek transportu.

2. Dolar jest słaby w większości krajów Zachodniej Europy

Kiedy ma się do czynienia z euro lub z funtami, łatwo pomyśleć o relacji jeden do jeden jeśli chodzi o wartość pieniędzy, szczególnie kiedy ceny na etykietach są dosyć podobne. Jednak może się to okazać ogromnym błędem, kiedy po przyjeździe sprawdzi się swoje konto lub rachunek na karcie kredytowej. Niestety, na niekorzyść Amerykanów, dolar jest raczej słaby i niewiele trzeba, aby wydać za dużo.

3. Może się okazać, że będą potrzebne różne wtyczki do kontaktów

Przy zakupie przetwornicy napięcia dla swojego komputera, telefonu, ładowarki, itp., warto pamiętać, że są dwa typy przetwornicy. Niektóre to takie, do których można podłączyć urządzenie, a niektóre są takie, że zmieniają napięcie. Potrzebna będzie przetwornica, która potrafi robić i jedno i drugie.

Jednak różne kraje europejskie mogą mieć różne wymagania odnośnie napięcia. Warto sprawdzić, co dany kraj wymaga i poszukać najbardziej uniwersalnej przetwornicy. Może kosztować więcej, ale zdecydowanie bardziej się opłaca. Trzeba też pamiętać, że istnieje swego rodzaju otwarte okno jeśli chodzi o napięcie. Dopóki zostajemy w granicy 10 V, urządzenia są bezpieczne.

4. Windy i inne urządzenia dla niepełnosprawnych nie zawsze są od razu dostępne

Jeśli przy rezerwacji hotelu nie zwróci się uwagi na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych możliwe, że trafi się na hotel bez windy lub że będą kłopoty w środkach transportu publicznego, który nie jest przystosowany do wózków inwalidzkich. Każdy kraj ma inne regulacje odnośnie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży.

5. Pociągi do dobry sposób na podróżowanie

Większość Amerykanów nie korzysta z pociągów, z wyjątkiem niektórych regionów. Ale w Europie jest zupełnie inaczej. Podróżowanie pociągiem jest zwykle tańsze, łatwiej dostępne i zabiera podróżnych centrum jednego miasta do drugiego. W niektórych przypadkach, na pierwszy rzut oka może się to wydawać droższe niż lot samolotem, ale warto przyjrzeć się temu bliżej. Lotniska są na obrzeżach miast i dostanie się z lotniska do hotelu może okazać się bardzo kosztowne. Poza tym, podróżowanie pociągiem umożliwia poznanie Europy od innej strony.

6. W Europie gotówka wciąż ma znaczenie

Jeśli mówi się, o czym warto pamiętać przed pierwszą podróżą do Europy, to zdecydowanie posiadanie przy sobie gotówki to ważna kwestia. Wydawać by się mogło, że kartą można płacić absolutnie wszędzie, ale nie zawsze tak jest. Szczególnie jeśli chce się kupić coś nietypowego (jak na przykład obraz od ulicznego artysty) lub kiedy znajdziemy się w bardziej odległych rejonach, wtedy gotówka może się przydać.

Posiadanie przy sobie gotówki to dobry pomysł, ale należy unikać kantorów znajdujących się na każdym rogu. Twój własny bank jest w stanie zamówić walutę jakiej potrzebujesz i nie policzy za to prowizji. Można więc wymienić gotówkę po powrocie z wakacji, również bez prowizji. Warto prosić o rachunki i skorzystać z sejfu w hotelu.

7. Warto zaopatrzyć się w kartę Global Entry

Nie tylko na czas podróży do Europy. Jeśli ktoś się jeszcze waha przed wyrobieniem karty Global Entry, to zdecydowanie warto. Za około 100 dolarów można uniknąć stania w długich kolejkach przy odprawie pasażerów i kontroli osobistej na lotnisku.

Jeśli ktoś ma kartę Global Entry, to ma też TSA pre-check (Transportation Security Administration). Jednak w zależności od adresu zamieszkania, może to trochę potrwać, zanim zostanie się umówionym na spotkanie. Obecnie karta Global Entry oferuje rozmowy kwalifikacyjne dla rezydentów USA po przybyciu międzynarodowym lotem jak tylko ukończyło się wstępną rejestrację. Warto to sprawdzić.

8. Prawdopodobnie zostawisz zbyt duże napiwki

W większości krajów europejskich daje się napiwki za podobne usługi jak w USA, ale ich średnia jest niższa. W restauracjach to ok. 10 %. W Europie Amerykanie są znani z tego, że przepłacają i nikt im specjalnie nie zwraca na to uwagi. Jednak, nie ma powodu, aby to wykorzystywać. Warto sprawdzić średnią wartość napiwków w Europie.

9. Można nieźle zaoszczędzić przez wspólne wynajęcie domu

Warto sprawdzić takie opcje jak Airbnb przed znalezieniem hotelu. Za mniejszą cenę można znaleźć więcej miejsca i nocleg w lepszej lokalizacji. Jednak nie będzie tam takich udogodnień jak siłownia czy sejf (chociaż i tak siłownie nie są zbyt popularne w hotelach, chyba że tych bardziej luksusowych).

10. Warto spróbować mówić w obcym języku

Nawet jeśli zna się tylko kilka fraz w obcym języku, warto spróbować. Zwykle jest to docenione i może uda się coś dzięki temu zyskać.

Pierwsza podróż do Europy

Rzym jest obowiązkowym do zobaczenia miejscem w czasie pierwszej podróży do Europy. Mam nadzieję, że przydarzą się powyższe wskazówki.

Oczywiście warto pamiętać, że każdy kraj europejski jest inny i wyjątkowy. Na przykład Anglia i angielska kultura różni się zupełnie od Hiszpanii i jej kultury. Dlatego warto poczytać trochę o kulturze oraz o tym co wypada, a czego nie wypada robić w danym kraju. Ale bez względu na to jaki kraj planuje się odwiedzić, na pewno będzie to świetna wycieczka.

Kilka ostatnich wskazówek

Planując podróż, warto robić to w sezonie. Mogą się wtedy trafić lokalne festiwale i wydarzenia, które co prawda podbijają ceny, ale z drugiej strony dzięki takim wydarzeniom wycieczka może stać się wyjątkowa. Pakuj lekki plecak, jedź ostrożnie i nie bój się trochę poszaleć.!

Autor: 
Trevor Mc Donald/Tłum. Agata Brzezińska
Źródło: 

spendlifetraveling.com

Reklama