15 faktów o Chorwacji, o których większość obcokrajowców i sami Chorwaci nie wiedzą

Reklama

pon., 03/12/2018 - 19:47 -- koscielniakk

Artykuł został stworzony na podstawie licznych materiałów znalezionych w sieci, w turystycznych broszurach i artykułach w prasie zagranicznej. Dobrze jest czasami zobaczyć jak inni widzą nasz kraj i jak go próbują przedstawić swoim czytelnikom i widzom. Z tej też przyczyny artykuł rozpoczniemy wstępem zaczerpniętym z jednego poczytnego magazynu dla światowej elity (i dla tych, którzy myślą, że do takiej elity należą).

„Today we’re exploring one of Europe’s great countries Croatia...”

 

 

 

Dziś odkrywamy jedno ze znaczących europejskich państw – Chorwację. Miejcie się na baczności, do końca tego artykułu może i Wy pokochacie ten przepiękny kraj.

Chorwacja to jedno z najmłodszych europejskich państw, obecnie republika parlamentarna. Pod względem ekonomicznym Bank Światowy scharakteryzował chorwacką gospodarkę jako stabilną, z wysokim dochodem. Większość przychodu tworzy rolnictwo, przemysł żywnościowy, biochemiczny i drzewny. W sektorze usług dominuje turystyka. Z uwagi na bogatą historię i piękne krajobrazy, nie dziwi fakt, że HBO wybrało właśnie Chorwację na jedno z miejsc, w których są kręcone zdjęcia do serialu Gra o tron. To tutaj pasjonaci wyspiarskiego życia mogą rozwinąć skrzydła – wysp w Chorwacji jest ponad 1000. UNESCO także doceniło kulturalne dziedzictwo Chorwacji, obejmując swoją ochroną wiele zabytków znajdujących się na tym obszarze. Mimo jednak historycznej spuścizny, pysznej oferty gastronomicznej, serdecznych i otwartych mieszkańców, Chorwacja nie przyciąga takiej uwagi na jaką zasługuje….spróbujemy to zmienić, przedstawiając poniżej 15 faktów o Chorwacji, o których nie wiedzieliście.

1. Na Księżycu jest dwóch Chorwatów! (Ok, nie dosłownie, ale faktycznie dwa chorwackie nazwiska są związane z Księżycem). To wielka rzecz dla tak małego państwa. Dwa kratery na Księżycu noszą imiona i nazwiska chorwackich uczonych – Ruđera Boškovića i Andrija Mohorovičića. Pierwszy z nich był fizykiem, astronomem, matematykiem, filozofem, dyplomatą i teologiem, który żył we Włoszech. Stworzył podstawy teorii atomowej i zasłużył się w astronomii. Drugi ze wspomnianych uczonych był meteorologiem i prekursorem współczesnej sejsmologii.

2. Powinniśmy być wdzięczni Chorwacji za rzeczy codziennego użytku, z których korzystamy. Jedną z nich jest...krawat. Ten detal męskiego ubioru to prawdopodobnie największy sukces w chorwackiej dziedzinie wynalazków. Pierwsze wzmianki o krawatach pochodzą z XVII wieku, kiedy to chorwaccy wojowie przelewali krew za Francuzów w wojnie 30 – letniej. Najemnicy, aby mogli się rozpoznać na polu bitwy, nosili związane w umówiony sposób chusteczki wokół szyi. Tradycja ta później zaczęła się szerzyć wśród żołnierzy wszystkich formacji, a następnie przedostała się i w cywilne szeregi, by w nieco ulepszonej wersji stać się trendem po dziś dzień. Chorwacja posiada nawet rekord Guinessa w uszyciu najdłuższego krawatu na świecie – ma on 808 metrów. Pozostając w temacie wynalazków, warto wspomnieć, że także pierwsze torpedy zostały wyprodukowane w Chorwacji jak i pierwszy mechaniczny ołówek.

 

 

3. W Chorwacji kręcono ujęcia do licznych filmów i seriali, w tym, do wspomnianej już Gry o Tron. Nie zdziwcie się więc, jeśli po przybyciu do Chorwacji, w zetknięciu z bajkowymi krajobrazami i zachwycającymi zabytkami, wasz aparat lub kamera nie będzie się chciała wyłączyć! Szczególnie w Dubrowniku, średniowiecznym dalmatyńskim mieście, położonym nad wodami Adriatyku. Dubrownik to jedna z ulubionych destynacji na świecie. Stare miejskie zabudowania zapierają dech w piersiach, a oddalone 12 km od miasta Arboretum uważa się za najstarsze na świecie. Nie dziwi więc fakt, że w otoczeniu murów Starego Miasta ma być kręcony najnowszy James Bond, który obok wspomnianej już Gry o Tron, Gwiezdnych Wojen i Mamma Mia, będzie kolejnym nagrywanym w Chorwacji filmem.

4. Chorwacja to jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie. Tu wciąż możecie wyjść na wieczorny spacer i nie martwić się o swoje bezpieczeństwo.

5. Najdroższa ulica w Chorwacji nie znajduje się w stolicy kraju, ale w Dubrowniku i nazywa się Stradun. Ma około 300 metrów i znajduje się w obrębie Starego Miasta. To też główna atrakcja turystyczna, możecie się więc spodziewać cen zdecydowanie wyższych od ogólnie przyjętych. Pozostając w temacie cen, warto zauważyć, że w odróżnieniu od innych państw, w Chorwacji nie musicie być miliarderami, aby wygodnie żyć. Koszty życia nie są tak wysokie. Podczas gdy w Nowym Jorku, dwupokojowe mieszkanie w przeciętnej dzielnicy kosztuje od 1 do 1,5 miliona dolarów, w Chorwacji za taką kwotę możecie nabyć zamek z XIX wieku i należące do niego grunty.

6. Chorwackie miasteczko Hum uważane jest za najmniejsze miasto na świecie. Dla porównania w Ameryce małe miasta mają ok 30.000 mieszkańców, a w Humie mieszka obecnie 30. Położony jest w centrum Półwyspu Istria, ma 100 metrów długości i 30 metrów szerokości. Nie dajcie się jednak zwieść tym niewielkim wymiarom – miasto według legendy zostało zbudowane przez olbrzymy. Charakterystyczne dla Humu jest to, że zabudowania od XVI wieku znajdują się w obrębie murów miasta – nic nie zostało wybudowane poza nimi od tego czasu, włączając w to kościół jak i wartownię.

7. Chorwacja zajmuje 18 miejsce na liście najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych na świecie. Nie bez kozery, państwo to znajduje się tak wysoko – co roku odwiedza je ponad milion turystów, a dla tak małego państwa jest to niebywały rezultat. Turystyka stanowi 18% PKB, a przychód z tej gałęzi sektora usług wyniósł w 2016 roku 8,8 miliardów dolarów. Chorwacja jako pierwszy europejski kraj zaczęła rozwijać turystykę nudystyczną.

8. Na liście rekordów Guinessa Chorwacja pojawia dość często. Zasłynęła z najdłuższej strucli (1400 metrów), najszybszego pchania samochodu na długości 1 km, największych obrazów, największych pudełek na popcorn i ….największego zbioru przedmiotów związanych z misiami panda. Trzeba przyznać, że spis jest dość niecodzienny.

9. Znane wszystkim psy dalmatyńczyki pochodzą również z Chorwacji, a dokładnie źródeł tejże rasy należy upatrywać w regionie Dalmacji. Najstarsze freski przedstawiające psy z charakterystycznymi czarnymi plamkami na sierści datowane są na XVI wiek. Dalmatyńczyki rozpowszechniły się w całej Europie dopiero z początkiem lat 20 XX wieku. Uważane są za maskotkę strażaków, w ich towarzystwie przeprowadza się lekcje o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Po tym akapicie wiecie już zatem, skąd pochodziły szczeniaki w filmie 101 Dalmatyńczyków.

10. Robert Hejravec, znana telewizyjna gwiazda z Kanady, urodził się w Varaždinie, mieście położonym na północy Chorwacji. Po wyjeździe z ojczyzny, studiował na Uniwersytecie w Toronto, tam też ukończył politologię i filologię angielską. Sławę uzyskał sprzedając założoną przez siebie firmę BRAC System (zajmującą się m.in. oprogramowaniem) za 32 mln dolarów. Dzięki temu sukcesowi, Hejravac stał się gwiazdą popularnego reality show – Jak zostać milionerem (Dragons’ Den). Jego majątek szacuje się na 250 mln dolarów, a zawdzięcza go różnorakim przedsięwzięciom.

 

 

11. Chorwacka waluta to kuna – nazwa pochodzi od futerkowego zwierzęcia żyjącego w dużej ilości w średniowiecznych chorwackich lasach. Kunami płaciło się wówczas w Slawonii, na wybrzeżu i w Dalmacji. Jedna kuna to sto lip (nazwa od drzewa lipa). Banknoty chorwackie z jednej strony przedstawiają znane chorwackie postacie, z drugiej motywy architektoniczne.

12. W Zagrzebiu znajduje się Muzeum Zerwanych Związków, poświęcone nieudanym romantycznym relacjom. Zgromadzone w nim przedmioty, należące do byłych kochanków, opatrzone są krótkim opisem. Początkowo kolekcja miała charakter mobilny, aż w końcu znalazła dom w stolicy Chorwacji. To niezwykłe muzeum otrzymało nagrodę Kenneth Hudson za najbardziej innowacyjne europejskie muzeum, musicie więc je odwiedzić.

13. W Chorwacji zobaczycie najpiękniejsze zachody słońca. Gdzie? Według reżysera Alfreda Hitchcocka w Zadarze. Reżyser przebywał w mieście w 1964 roku i według jego słów to właśnie w Zadarze widział jedyny w swoim rodzaju schyłek dnia. Proponujemy Wam, zajrzeć do tego miasta nie tylko ze względu na zachody słońca, ale także z uwagi na morskie organy, na których gra samo morze.

14. Chorwacja to kraj licznych uczonych i wpływowych ludzi; każde państwo ma swoje światłe umysły, ale z pewnością nie byliście świadomi ile ludzkość zawdzięcza Chorwatom. Przykładowo Ivan Vučetić z wyspy Hvar uważany jest za ojca daktyloskopii a Nikola Tesla ma w swoim dorobku ponad 100 wynalazków – m.in. silnik elektryczny, elektrownię wodną, radio, baterię słoneczną, dynamo rowerowe, prądnicę prądu przemiennego i świetlówkę.

15. Amfiteatr w Puli to trzeci najsłynniejszy amfiteatr na świecie, znajduje się nawet w lepszym stanie niż Koloseum. To przedostatni rzymski amfiteatr, który ma zachowany romański porządek architektoniczny. Arena została zbudowana mniej więcej w tym samym czasie kiedy narodził się Jezus Chrystus, cała konstrukcja jest jedną z sześciu tak monumentalnych i dobrze zachowanych budowli na świecie z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Zbudowany z lokalnego wapienia, nazywany przez mieszkańców Puli Areną, poświęcony walkom gladiatorów, które mogło oglądać ponad 20 tysięcy widzów. W 1932 roku został dostosowany do przedstawień teatralnych, ceremonii wojskowych i występów publicznych. Obecnie wykorzystywany jako przestrzeń koncertowa.

Dodatkowy fakt: Plaża Złoty Róg na wyspie Brač to jedna z najlepszych plaży w Europie. W odróżnieniu od plaż na których już byliście, ta plaża stale zmienia swój kształt. Najbardziej oddalony koniec zazwyczaj skręca ku wschodowi, ale co dwa, trzy lata, nachyla się także ku zachodowi. Długość jest niemierzalna z uwagi na wciąż zmieniające się prądy morskie i siłę wiatru. Ze względu na kształt, to jeden z chorwackich turystycznych symboli, które można często zobaczyć na turystycznych folderach.

Autor: 
Domagoj Skledar/Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

croatialink. com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama