Amalfi – legendy i mity

Reklama

śr., 02/12/2020 - 22:49 -- koscielniakk

O Amalfi krąży wiele opowieści zbudowanych po części z okruchów mitów, po części z faktów historycznych. Bez wątpienia najciekawszą legendą dotyczącą tego niezwykłego zakątka Włoch, jest ta, która podejmuje temat zalania Amalfi przez morze. W czasach późnego średniowiecza, w listopadzie 1343 roku, doszło do niezwykle silnego trzęsienia ziemi, które spowodowało wystąpienie morza z brzegów i w konsekwencji spowodowało kompletne zniszczenie miasta. Jeszcze dziś rybacy opowiadają, że gdy zarzucają sieci w pobliżu wybrzeża, natrafiają na pozostałości średniowiecznych budowli. Co więcej, twierdzą, że wśród podwodnych ruin zachowała się niezwykła fontanna, która nieprzerwanie wyrzuca strumienie słodkiej wody w morskie głębiny.

Inna, nie mniej popularna legenda, opowiada o tragicznych losach księżnej Amalfi z rodu Piccolominich, ostatnich panów feudalnych na amalfitańskim wybrzeżu. Bracia arystokratki zamknęli ją, wraz z jej dziećmi w Torre dello Ziro, skazując ich tym samym na okrutną śmierć głodową. Była to kara za to, że kobieta odważyła się pokochać człowieka, którego nie akceptowali jej bracia.

Wiele opowieści koncentruje się również wokół przywiązania amalfitańczyków do wiary chrześcijańskiej, a w szczególności do postaci świętego Andrzeja Apostoła. To właśnie on uważany jest za orędownika Amalfi przed Bogiem oraz tego, który zawsze bronił miasto przed podstępnymi atakami wrogów.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

unescoamalficoast.it

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama