Chorwacja : Najpiękniejsze europejskie plaże

Reklama

sob., 05/11/2019 - 13:02 -- Anonim (niezweryfikowany)

Plaża Pasjača w Konavle ogłoszona została najpiękniejszą europejska plażą 2019 roku. Głosowanie odbyło się na portalu internetowym "European Best Destinations”. Trzecie miejsce przypadło plaży Nugal w miejscowości Tučepi.

Oddalona o 10 minut jazdy samochodem od miejscowości Cavtat i 30 minut od Dubrownika, leży u podnóża skał i jest prawdziwym cudem. Gdy w 1955 roku przebijano tunel do morza, resztki kamieni pozostawiono na wybrzeżu. Po kilku latach morskie fale zamieniły kamienie w żwir, a potem w piasek i tak powstała plaża Pasjača. Po jakimś czasie morze zabrało piasek i lokalni mieszkańcy musieli donieść kolejne kamienie. Ponieważ woda ciągle wypłukuje żwir i piasek, by zachować swój mały raj, ludzie co jakiś czas nanoszą nowe kamienie - podaje się w uzasadnieniu nagrody. Plaża Pasjača jest zatem efektem pracy i człowieka i natury. Powinni ją omijać wielbiciele głośnej muzyki, barów nadmorskich i sportów wodnych, bo na Pasjači rządzą przyroda i cisza.

Pasjača zdobyła miano najpiękniejszej plaży konkurując ze znanymi europejskimi plażami od Portugalii i Hiszpanii po Rumunię i Bułgarię.

Plaża Nugal, zlokalizowana w pobliżu Tučepi, to jedna z plaż Riwiery Makarskiej i faktycznie jest wyjątkowo piękna.

Wybiorą ją wszyscy, którzy lubią naturyzm. Do żwirowej Nugal, położonej u podnóża wielkich klifów, dochodzi się przez gęsty las - Park Osejava rozciągający się na przestrzeni 3 km od Makarskej w kierunku Tučepi.

Nugal jest rajem dla nudystów, bo gwarantuje im prywatność : mogą odpoczywać w spokoju i ciszy, korzystać z uroków lata i kąpać się w krystalicznie czystym morzu.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Jutarnji List

video: 

Reklama