Herb Mediolanu – symbol dumy Północy

Reklama

ndz., 11/03/2019 - 17:18 -- Anonim (niezweryfikowany)

Herb Mediolanu złożony jest z białej (ewentualnie srebrnej) tarczy i namalowanego na niej czerwonego krzyża. Od góry uzupełnia go złota korona, a po bokach znajdują się gałązki: po jednej stronie laurowa, po drugiej – dębowa. Są one na dole związane trójkolorową, zielono-biało-czerwoną wstążką.
Idea herbu zrodziła się w XI wieku, jako połączenie symbolu ludu (kolor biały) oraz arystokracji (kolor czerwony). W 1167 roku, na mocy przysięgi z Pontidy, miasta Północy powołały do życia Ligę Lombardzką – sojusz zawiązany w celu wspólnej walki o niepodległość oraz dla obrony przed zakusami Cesarza. Liga przyjęła jako swój symbol herb Mediolanu.


Powiewał on również nad wojskami Ligii w 1176 r., podczas zwycięskiej bitwy pod Legnano. Od tego momentu mediolański emblemat stał się synonimem prestiżu miast Północy oraz ich niezależności. Popularność herbu ciągle rosła, podobnie jak liczba miejscowości, które obierały go jako swój znak.

W dobie napoleońskiej, kiedy północną Italia znalazła się pod dominacją habsburską, herb zyskał nowe znaczenie symboliczne. Od 1859 roku stał się natomiast oficjalnym emblematem Prowincja Mediolanu. Stał się on również podstawą graficzną  nieco zmodyfikowanego, dzisiejszego herbu miasta, który zatwierdzono w 1992 r. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsze ,,zmiany formalne'' w wyglądzie znaku wprowadzono w latach 30. XX wieku. Niedawno, przeprowadzono rewizję graficzną emblematu i w 2008 roku wprowadzono ornamenty uzupełniające, mające promować miasto.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

brandmilano.org

Reklama