Jeziora Plitwickie - cudo natury w samym sercu Chorwacji

Reklama

czw., 12/21/2017 - 23:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jeziora Plitwickie - cudo natury

 

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jedynym w swoim rodzaju geologicznym oraz hydrogeologicznym zjawiskiem krasowym. Kompleks został ogłoszony parkiem narodowym 8. kwietnia 1949 roku. Jest to największy, najstarszy oraz najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji. Odwiedzający wchodzi do leśnej, górzystej krainy upiększonej 16-stoma turkusowymi jeziorami o różnej wielkości. Charakterystyczna barwa wody powstała dzięki licznym rzeczkom i potoczkom, a same jeziora połączone są między sobą wodospadami. Bloki zbudowane z tufu wapiennego, które uformowały się około 10 tysięcy lat temu, są jedną ze znamienitości parku; formują się w lejach krasowych i leżących pomiędzy okolicznymi wzgórzami depresjach, począwszy od okresu plejstocenu, aż do dzisiaj. Wyjątkowe położenie geograficzne oraz specyficzne uwarunkowania klimatyczne sprawiły, iż park obfituje w fenomeny przyrodnicze i cechuje się bogactwem biologicznym. Jeziora Górne na północy parku leżą w większej części na obszarze dolomitowym, a południowe Jeziora Dolne na skałach wapiennych.

Rozległe obszary leśne, przepiękne w swej naturalności jeziora i wodospady, bogactwo fauny i flory, powietrze górskie, kontrastujące ze sobą jesienne barwy, dróżki leśne oraz drewniane mostki, i jeszcze wiele innych znamienitości, tworzą wspólnie niepowtarzalny kompleks, który został w 1979. - jako jeden z pierwszych, ogłoszony przez UNESCO jednym ze światowych dziedzictw przyrodniczych. Teren parku jest podzielony na dwie strefy - węższą oraz szerszą, a wyznacza je stopień restrykcji ochrony. 

 

Informacje ogólne

Na terenie kompleksu Jezior Plitwickich znajduje się źródło rzeki Korany, która zasilana jest tamtejszymi wodami. W parku panuje klimat umiarkowany górski.

Początek turystyki w Jeziorach Plitwickich sięga 1861. roku. W 2011. liczba odwiedzających Jeziora przekroczyła milion, co wydarzyło się pierwszy raz w historii parku.

Podczas tzw. Krwawej Wielkiej Nocy w 1991. na terenie parku zginął chorwacki obrońca ojczyzny Josip Jović.

Wielu było badaczy zajmujących się terenem Jezior Plitwickich. To właśnie oni rozjaśnili dla świata złożoność biologiczną tego obszaru. Spośród nich najbardziej zasłużonym jest Ivo Pevalek; w parku znajduje się tablica upamiętniająca tego badacza.

Położenie

Obszar parku zajmuje 29.685 hektarów, na co składają się jeziora - 200 ha, lasy - 13.320 ha, a pozostała część to trawniki i inne tereny. Średnia wysokość parku n.p.m. wynosi 600 metrów. Najniższy punkt to Korański Most (367 m), a najwyższy - Seliskie Wzgórze (1279 m).

Park położony jest na obszarze dwóch żupanii (odpowiednik województwa) - 91% jego terenu leży w Liczko-seńskiej żupanii, a 7% w Karlowackiej.

Jeziora Plitwickie są rozmieszczone między pasmem Małej Kapeli na zachodzie i Pleszywicy na wschodzie - części masywu Gór Dynarskich.

Teren parku narodowego znajduje się w pobliżu drogi krajowej D1 Zagrzeb-Split, między miastami Sluń (chorw. Slunj) i Korenica, w bezpośredniej bliskości Bośni i Hercegowiny. Duże miejscowości leżące nieopodal terenu parku to m.in.: Ogulin, Rakowica, Otoczac, Gospić - w Chorwacji; oraz Bihać w BiH.

Punkt w parku leżący w prostej linii najbliżej brzegów Jadranu jest od nich oddalony o 55 kilometrów. Jadąc szosą od nadmorskiego miasteczka Seń (chorw. Senj) można dotrzeć do terenu Jezior Plitwickich, pokonując 60 km.

Z autostrady A1 można dotrzeć do parku zjazdem na Otočac, jadąc od północy, albo zjazdem na miejscowość Gornja Ploča, jadąc z południa.

Najbliższe porty lotnicze to: Zadar, Zagrzeb i Rijeka; najbliższe stacje kolejowe: Josipdol i Plaški. Do Jezior Plitwickich można w łatwy sposób dotrzeć korzystając z linii autobusowych - bezpośrednio z Zagrzebia, Karlowca, Zadaru albo Splitu.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

seoski-turizam.hr

Reklama