Lotniskowy protokół: 12 najbardziej irytujących zachowań na lotnisku

Reklama

śr., 01/09/2019 - 21:41 -- Anonim (niezweryfikowany)

Różne rzeczy się zdarzają, loty bywają odwołane, tworzą się kolejki, a i tak nieodpowiednie zachowanie może wszystko znacznie pogorszyć. Oto moja lista najbardziej irytujących sposobów zachowania się na lotnisku.

 

 

Trudno nazwać mnie zrzędliwą podróżniczką, ale spędzenie większości spośród 20 lat życia na podróżowaniu pozwoliło mi stworzyć pewnego rodzaju kod zachowania się na lotnisku.

W idealnym świecie droga, którą pokonuje się między lotniskiem, a fotelem w samolocie byłaby przyjemna, bez zakłóceń i stanowiłaby radosną część całej podróży. I mogłoby tak być, gdyby nie jeden poważny problem: inni pasażerowie.

Różne rzeczy się zdarzają, loty bywają odwołane, tworzą się kolejki, a i tak nieodpowiednie zachowanie może wszystko znacznie pogorszyć.

Oto moja lista najbardziej irytujących sposobów zachowania się na lotnisku:

 

1. Podróżni przekonani o swojej wyjątkowości

Są tacy ludzie, którzy mają aż nazbyt dobrze rozwinięte poczucie samouprzywilejowania się. Są przekonani, iż żadne zasady ich nie obowiązują. Łatwo ich rozpoznać: to są ci, którzy wpychają się na początek kolejki przed oczekujących już w niej pasażerów. Albo można ich usłyszeć przy stanowisku odpraw, spierających się o konieczność zapłaty za ich nadprogramowy bagaż. Tracą również swój czas próbując załatwić sobie przeniesienie do innej klasy, zmianę miejsca lub prosząc o specjalny posiłek na ostatnią chwilę.

 
2. Osoby, które pojawiają się na lotnisku bez paszportu

Zdumiewają mnie ludzie, którzy pojawiają się przy stanowisku odpraw bez paszportu. Jak? Dlaczego? Na miłość boską. Posiadanie paszportu pod ręką jest oczywiste w trakcie podróży. I wcale nie uważam, że za dużo tutaj wymagam.

 

3. Nieświadomi kontroli bezpieczeństwa

Naprawdę staram się tu być cierpliwa, ale osoby podróżujące po raz pierwszy lub te, które są zwyczajnie nieświadome kontroli bezpieczeństwa potrafią wstrzymać ruch. Nawe jeśli nie ma się pojęcia o takiej kontroli na lotnisku, nie trzeba wiele, aby się tego dowiedzieć lub zwyczajnie przeczytać znaki informacyjne, które są na każdym kroku.

Zatem przygotuj się zanim dotrzesz do stanowiska kontroli bezpieczeństwa: zdejmij kurtkę, wyciągnij laptopa z bagażu podręcznego i pamiętaj, aby tego dnia założyć ubranie bez paska lub nie zakładać biżuterii, która uruchomi dźwięk alarmowy przy przejściu przez bramkę. I pamiętaj, aby nie mieć przy sobie płynów.

A tak przy okazji: te małe przezroczyste plastikowe torebki, które można dostać na lotnisku to nie dekoracja. Są tam dla ciebie, abyś mógł włożyć w nie płyny i kremy, które muszą być widoczne w czasie kontroli. Zrób to, zanim ustawisz się w kolejce, tak, aby nie marnować na to czasu przy wykładaniu swoich rzeczy na taśmę w czasie kontroli.

 

4. Muzyka i głośne gry

To zupełnie naturalne, że podróżujemy ze smartfonami, ipadami i tabletami. Ale należy pamiętać, że jest też coś takiego jak słuchawki. Posiadanie tego małego cudu techniki pozwoli ci dyskretnie słuchać audycji czy muzyki i grać.

A skoro już mowa o telefonach: Drodzy Krzykacze, słyszymy was, a szczerze mówiąc, wcale nie mamy na to ochoty. Wasze telefony, to wasza sprawa, więc prosimy o samokontrolę i rozmawianie ściszonym głosem.

5. Hala odlotów jest dla wszystkich

Mam prośbę do tych, którzy zdecydują rozłożyć się na kilku siedzeniach, aby uciąć sobie drzemkę lub zwyczajnie okupują kilka miejsc swoim bagażem: nie róbcie tego, kiedy jest duży ruch. Wszyscy chcą mieć możliwość skorzystania z tych miejsc, więc proszę, przestańcie tak robić.

 

6. Jesteś chory?

Przykro mi, że jesteś chory, ale mam prośbę: nie kichaj i nie kaszl w pobliżu mnie. Chyba nie proszę o zbyt wiele?

 

7. Nie wzdychaj i nie cmokaj

Wyobraź sobie, że stoisz w kolejce, która się nie przesuwa. Ktoś za tobą wzdycha, cmoka i mamrocze przekleństwa, tworząc tym tylko nieprzyjemną atmosferę. To wcale nie pomaga, prawda?

 

8. Spóźnialscy

A teraz wyobraź sobie taką scenę: wszyscy pasażerowie w samolocie schowali już swój bagaż w luku, wszyscy już siedzą i czekają. I czekają. I wtedy staje się jasne - czekają na spóźnialskich. Może powinni zgodnie klaskać, kiedy spóźnialscy pojawią się na pokładzie?

 

9. Sklepy z perfumami w strefie bezcłowej

Fajnie jest szperać po sklepach i kupować, ale nie jest już tak fajnie, kiedy sprzedawcy spryskują mnie perfumami. Kiedy widzę ich uzbrojonych w butelkę perfum gotowych rzucić się na mnie, omijam ich szerokim łukiem.

 

10. Osoby, które tamują ruch

Tłum porusza się sprawnie przez halę lotniska, aż nagle ktoś się zatrzymuje. To powoduje chaotyczny efekt domina, więc skup się i nie zatrzymuj, aż znajdziesz odpowiednie do tego miejsce.

 

11. Za dużo czułości

Rozumiem, że to nuda stać w kolejce do kontroli bezpieczeństwa lub kontroli paszportowej, ale czy naprawdę trzeba się migdalić tak, żeby wszyscy widzieli? Dajcie spokój.

12. Blokujący karuzelę bagażową

Dlaczego ludzie muszą zabierać nadzwyczajnie dużo miejsca przy karuzeli bagażowej? Pędzą stadami - często z wózkami - w poszukiwaniu swojego bagażu. Niespodzianka: wszyscy chcą widzieć swój bagaż. Chciałabym tutaj zaproponować takie rozwiązanie: warto stanąć nieco dalej od karuzeli, a podejść do niej i wziąć swój bagaż tylko wtedy, kiedy go widzisz. Jest to o wiele bardziej cywilizowany sposób.

Autor: 
Sharron Livingston Tłumaczyła: Agata Brzezińska
Źródło: 

The Travel Magazine

Reklama