Niebieskie strefy, gdzie ludzie żyją szczęśliwsi

Reklama

śr., 08/05/2020 - 11:19 -- AleksandraJ

Mieszkańcy tych miejsc mają wspólne, określone zwyczaje i rutyny, mimo że mieszkają tysiące mil od siebie. To fakt, który sugeruje, że to ich styl życia wpływa na szczęście i zdrowie, a nie położenie geograficzne. Zobaczmy, jakie są czynniki, które łączą te społeczności i tak zwane strefy niebieskie.

 

W ostatnich latach określono pięć miejsc na świecie, w których ludzie żyją powyżej ustalonej średniej i gdzie wydają się być szczęśliwsi; mowa o tak zwanych niebieskich strefach. Analiza przyczyn, przez które te miejsca odznaczają się długowiecznością, dostarczyła danych ujawniających nam sekrety, które stosowane codziennie pozwolą cieszyć się lepszym życiem.

Niebieskie strefy i Dan Buettner

Amerykański badacz i członek National Geografic, Dan Buettner, przeprowadził badania w oparciu o dane demograficzne, które przedstawiało Barbagię na Sardynii jako obszar, gdzie ludzie żyją najdłużej.

Buettner zgromadził grupę naukowców złożoną z lekarzy, dietetyków, epidemiologów, antropologów i demografów. W swoich badaniach Buettner i jego zespół okreslili cztery miejsca o tych samych cechach, połączone nie poprzez dane statystyczne, ale także styl życia.

W rezultacie mapa obszarów niebieskich obejmuje Barbagię, która ma największe skupisko stulatków na świecie. Następnie znajdujemy Półwysep Nicoya z drugim miejscem i z największą liczbą stulatków na świecie. Wyspa Okinawa w Japoni skupia najstarsze kobiety na naszej planecie. Kolejna jest wyspa na Morzu Egejskim - Ikaria, która ma najdłużej żyjącą populację i najniższy na świecie poziom demencji starczej. I wreszcie, zidentyfikowano miasto Loma Linda na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych; to społeczność, której średnia długość życia przekracza o 10 lat średnią krajową.

Co łączy te obszary?

Pomimo przynależności do zupełnie innych obszarów geograficznych, klimatycznych i kulturowych, mieszkańcy niebieskich stref podzielają zaskakujące dane demograficzne. Powyższe dane wykluczyły, że te zbiegi okoliczności były determinowane poprzez klimat lub określoną kulturę.

Badanie wykazało co najmniej pięć czynników, które wydają się być sekretem spektakularnej długowieczności i jakości życia ich mieszkańców. Czynniki te dotyczą diety, aktywności fizycznej i celu życiowego, a także sposobu radzenia sobie ze stresem i relacjami społecznymi.

Odżywianie i aktywność fizyczna

Na terenach stref niebieskich mieszkańcy spożywają znacznie więcej warzyw i ryb niż czerwonego mięsa. Ponadto niektórzy z nich regularnie spożywają również oliwę z oliwek i czerwone wino. Co więcej, mieszkańcy są przyzwyczajeni do powolnego jedzenia i uczucia lekkiego niedosytu.

Na Okinawie te nawyki żywieniowe zawierają się w wyrażeniu hara hachi bu: „sekrecie długiego życia”, zgodnie z którym jedzenie mniej oznacza dłuższe życie.

Badania nad tą praktyką wykazały, że zastosowanie tej koncepcji obniża ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zdiagnozowania raka. Hara hachi bu to praktyka, która ma swoje korzenie w myśli Konfucjusza, który zalecił sobie narzucony reżim kalorii: jeść   do 80% poczucia sytości.

Innym powszechnym zwyczajem ludzi mieszkających w strefach niebieskich jest to, że nie  mają siedzącego trybu życia. Nie trenują na siłowniach, ale ich codzienne zajęcia obejmują długie spacery i przejażdżki rowerowe. Poza tym pracują na wsi i uprawiają ogródki, w naturalny sposób wprowadzając do swojego życia aktywność fizyczną.

Życiowy cel

Budzenie się szczęśliwymi każdego ranka, ponieważ mają coś do zrobienia, wydaje się jednym z podstawowych elementów, które łączy tych ludzi. Również na to istnieje na Okinawie nazwa: Ikigai. Można to przetłumaczyć jako „mieć w życiu cel i nie tracić go z wiekiem”. Ta koncepcja absolutnie nie wiążę się z celami biznesowymi lub ekonomicznymi, ale raczej z pragnieniem zrobienia czegoś, co naprawdę cię uszczęśliwia.

Zarządzanie stresem i relacje społeczne

Kolejnym aspektem, który wydaje się decydujący o jakości i długości życia, jest poczucie użyteczności i rozwijanie relacji społecznych, które nie ograniczają się wyłącznie do środowiska rodzinnego. Ci, którzy mieszkają w niebieskich strefach, pielęgnują przyjaźnie i unikają toksycznych związków. Aktywnie uczestniczą w kręgach społecznych dla dobra wspólnoty. Podsumowując, dzielą się cennym czasem z innymi ludźmi.

 

Przeprowadzono kilka badań na osobach mieszkających w niebieskich strefach, które dotyczyły ich radzenia sobie ze stresem. Okazuje się, że praktycznie nie cierpią z tego powodu. Społeczności te zwracają szczególną uwagę na takie aspekty, jak odpoczynek i jakość ich snu. Ponadto wielu z nich praktykuje medytację lub bardzo starożytne techniki relaksacyjne oraz pozostaje głęboko uduchowiona.

Autor: 
Tłum. Magda Stankiewicz

Reklama