Pięć rzeczy, które warto zrobić w Kopenhadze.

Reklama

wt., 02/11/2020 - 16:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Skandynawia – chociaż to ląd z pewnością niepozbawiony turystów, to w najchętniej odwiedzanych przez podróżnych miejscach, skromnie ustępuje hiszpańskim plażom, czy wszechobecnej sztuce Paryża. Jeżeli jednak zdarzy Wam się zawitać w północnych rejonach, na pewno nie będzie to czas stracony. Zaliczane do najszczęśliwszych na świecie, kraje te , mają mnóstwo do zaoferowania – od przepięknej przyrody, przez wspaniałą, kolorową architekturę do smacznego jedzenia. Przyjrzyjmy się dzisiaj temu, co warto zrobić, kiedy los zaprowadzi nas do jednej ze skandynawskich stolic - Kopenhagi.

  1. Idź do piekarni i zjedz najbardziej kuszące z ciastek.

Propozycja dla tych, co kochają słodkości i dla tych, co wśród swoich ulubionych ciast wymieniają schabowe. W Kopenhadze na każdym rogu znajdzie się miejsce, by wypić kawę i zjeść coś pysznego. Świetnej jakości produkty oferuje sieć Lagkagehuset, ale warto też odwiedzić prywatne piekarnie. Wybór jest przeogromny - francuskie croissanty, drożdżówki, czy kruche ciastka z owocami – dla każdego, coś smacznego! Teraz tylko najtrudniejsza część – wybór tego jedynego, podczas gdy cała reszta wygląda równie kusząco!

  1. Przypomnij sobie dawne czasy w zamku Rosenborg

Ta potężna, barokowa rezydencja duńskich królów, to coś co zdecydowanie warto dopisać do swojej podróżniczej listy. Przestronne, bogato zdobione wnętrza meble pełne zachwycających detali, a także spora kolekcja przedmiotów codziennego użytku, zachwycą nie tylko miłośników historii i sztuki. Wspaniała okazja do podziwiania szesnastowiecznego przepychu, pod czujnym okiem zerkających na nas z portretów członków rodziny królewskiej, a także spaceru po rozległym, pałacowym ogrodzie. Odwiedzenie Rosenborgu to niezapomniane przeżycie!

  1. Odwiedź Christianię

Jedno z dziwniejszych miejsc w Kopenhadze, gdzie duński ład i porządek przestają mieć znaczenie. Kolorowy od graffiti świat niezależnej społeczności, bez wątpienia budzi ciekawość. W Wolnym Mieście, warto zastanowić się, dlaczego w ludziach żyjących w kraju niemalże idealnym – bogatym, bezpiecznym i szczęśliwym – poczuli potrzebę zbuntowania się przeciw systemowi i stworzenia dla siebie enklawy według własnych zasad. Interesująca odmiana po godzinach spędzonych w uroczych, bardziej reprezentacyjnych częściach miasta.

  1. Przespaceruj się po Nyhavn!

To najbardziej charakterystyczny punkt stolicy i ten, którego ominąć absolutnie nie wolno! Nyhavn to ulica znana z wielu duńskich pocztówek, ta, gdzie można zachwycić się szeregiem domków w jaskrawych kolorach. Będąc w tej okolicy warto także udać się w rejs kanałami, który odpływa właśnie stamtąd. Zwłaszcza, jeżeli nie spędzamy w stolicy wielu dni i brakuje nam czasu na zwiedzenie wielu atrakcji, rejs pozwoli nam na zobaczenie Kopenhagi w pigułce. Uwaga – warto wziąć szalik i czapkę – na pokładzie nieco wieje!

  1. A do Nyhavn dojdź przez Strøget…

Jeden z najdłuższych deptaków handlowych w Europie, kończy się na placu Kongens Nytorov, a stamtąd widać już wspaniałe kolorowe domki! Strøget to część, w której Kopenhaga najbardziej przypomina inne stolice Starego Kontynentu, co absolutnie nie odbiera jej uroku! Spacer wśród przepięknej architektury i mnóstwa sklepów, to sama przyjemność. Aby było jeszcze milej, często tej przechadzce towarzyszy jeszcze zapach świeżo pieczonych gofrów… :)

 

To tylko pięć z wielu rzeczy, na które warto znaleźć czas, będąc w tym wspaniałym mieście. Przede wszystkim jednak warto je odwiedzić! Ze względu na liczne parki i kapryśną pogodę, zaleca się aby zrobić to latem, ale niezależnie od pory roku – to nie będzie nudna wizyta!

 

 

Autor: 
Magdalena Świniarska

Reklama