Podróż samochodem po Islandii i Golden Circle

Reklama

pt., 09/16/2016 - 10:48 -- Lidia R

 

Podczas zwiedzania Islandii samochodem należy pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów.

Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód z napędem na cztery koła. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody).

Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego. Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę “off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Porady dla kierowców wybierających się w podróż na Islandię własnym samochodem lub dla osób korzystających z wypożyczalni samochodów:

·         W Islandii obowiązuje ruch prawostronny

·         13 tysięcy kilometrów dróg

·         Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Islandii dla kierowców to – 0,05%

·         Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym - 50 km/h

·         Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym: 80 km/h na drogach o nawierzchni żwirowej, 90 km/h na drogach o nawierzchni bitumicznej

·         W Islandii jest obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok ze względu na warunki atmosferyczne

·         W okresie zimowym istnieje nakaz jazdy na oponach zimowych

·         Część dróg w Islandii jest otwarta tylko latem

·         Najlepszym środkiem komunikacji w północnej oraz środkowej części Islandii jest samochodów terenowy.

·         Główna droga Islandii to Circular Highway L '(Droga nr 1) Jej długość wynosi 1339 km

·         Podczas pobytu o cha­rak­terze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy)

·         Dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach

·         Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratun­kowego i straży pożarnej. Numer telefonu – 112

·         Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna

 

Golden Circle - Złoty krąg

Warto wspomnieć o Golden Circle - tzw. Złotym kręgu, popularnym szlaku turystycznym w południowej Islandii, liczącym około 300 kilometrów, a swój bieg rozpoczyna w Reykjaviku. Jest to obszar, który zawiera najwięcej działań związanych z podróżami w Islandii. 

Trzy główne przystanki na trasie to park narodowy Þingvellir, wodospad Gullfoss ("Złote Upadki") i geotermicznie aktywna dolina Haukadalur z gejzerami Geysir i Strokkur. Geysir był nieaktywny przez długi czas, natomiast Strokkur wybucha co 5-10 minut. 

Inne atrakcje to krater wulkanu Kerid, Hveragerdi - wioska cieplarniana, kościół Skálholt, czy elektrownie geotermalne Nesjavellir lub Hellisheidarvirkjun.

Źródło:https://przegladislandzki.pl/porady/115-podroz-samochodem-po-islandii

Reklama