Stadion Maksimir - informacje ogólne

Reklama

wt., 06/09/2020 - 18:38 -- moderator2

Stadion Maksimir został oficjalnie otwarty 5 maja 1912 r. W tym czasie Građański trenował i grał na stadionie w Zagrzebiu, a Dinamo nadal pełniło rolę gospodarza w 1948 roku. Stadion był kilkakrotnie remontowany w ciągu ponad stu lat. Jesienią 1997 r. na trybunach wschodnich i południowych ustawiono siedzenia, podczas „liftingu” w 1998 r. stare trybuny północne zostały rozebrane, a na ich miejscu zbudowano nowe, bardziej komfortowe trybuny na 10 965 miejsc.

Od 1998 r. Nowa „północ” zdobi przeszklony budynek o powierzchni 15 000 metrów kwadratowych o długości 200 metrów z lokalami biznesowymi, które wychodzą na ulicę Maksimirską. Oprócz północy, „wschodni sektor stojący” został rozebrany podczas renowacji. Wszystko zgodnie z regulaminem UEFA, który  głosi, że miejsca dla widzów na stadionach muszą być wyłącznie siedzące. W sierpniu 1999 r., w przeddzień otwarcia II Światowych Igrzysk Wojskowych, zakończono remont trybuny zachodniej z 12 600 miejscami i 718 miejscami VIP (prezydenckie i osiem innych loż oraz 18 „boksów”). Aby widzowie na trybunach czuli się jak najbardziej komfortowo, na trybunach zainstalowano nowe fotele w klubowym kolorze niebieskim.

 

Niecałe 15 lat później, w czerwcu 2011 r., Dinamo zdecydowało się zainwestować w stadion, który przeszedł poważne zmiany. Chociaż wielu nazywało ten ruch jedynie kosmetycznym upiększeniem, stadion przeszedł kilka poważnych „napraw”. W nieco ponad miesiąc zainstalowano nowy ogrzewany trawnik, pod którym znajdują się tysiące rur drenażowych, rur grzewczych i automatycznego systemu nawadniającego, niebieska sztuczna trawa została umieszczona na torze lekkoatletycznym, a ceglane ściany pod trybunami pokryte były płótnem. Jednocześnie na wszystkich czterech trybunach zainstalowano nowe siedzenia, pod wszystkimi trybunami odnowiono toalety, zbudowano specjalną przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, urządzono przestrzeń prasową i loże prasowe, odnowiono nową lożę VIP i wszystkie loże na zachodniej trybunie. Stadion stał się w ten sposób atrakcyjny wizualnie, wszystkie schody i ogrodzenia zostały pomalowane, a na wschodzie, północy i zachodzie napis „gnk dynamo” został napisany na białych siedzeniach.

Stadion Maksimir dzisiaj

 

Widzowie siedzą na czterech trybunach z oznaczeniami kierunków świata: na północ, wschód, zachód i południe. Wszystkie miejsca są siedzące i nie ma miejsc stojących dla widzów na stadionie.

 

Poważna renowacja stadionu w czerwcu 2011 r. poprawiła warunki dla widzów: zainstalowano nowe, bardziej komfortowe siedzenia i zwiększono odległość między siedzeniami dla wygody. Planowana jest także dalsza przebudowa obejmująca część trybun.

 

Nieosłonięte miejsca na trybunach

 

Górna północna trybuna: 4 510 miejsc

Dolna północna trybuna: 4 950 miejsc

Górna zachodnia trybuna: 5 101 miejsc

Dolna zachodnia trybuna: 6 369 miejsc

Wschodnia trybuna: 9 514 miejsc

Południowa trybuna: 3 931 miejsc

 

Wszystkie odkryte miejsca: 34 375

 

 

 

Górna loża zachodnia trybuna: 748 miejsc

Górna część trybuny Północ na dole: 300 miejsc

POJEMNOŚĆ: 35 123 miejsc

 

Zachód

Zachodnia trybuna ma 20 drzwi wejściowych, a łączną pojemność około 12 000 widzów. Do górnej trybuny wchodzi się przez dwie osobne wieże znajdujące się pod trybuną. W wieżach wejściowych znajdują się również windy (4 windy o pojemności 48 osób w jednym przejeździe) przeznaczone do wjazdu do stref VIP lub loży. Do parkingu przeznaczonego dla zachodniej trybuny istnieje również i dwukierunkowa droga z południowej strony ul. Budaka, jak i przejście od ulicy Maksimirskiej od strony ulicy Svetice, czyli od pomnika przedstawiającego atletę rzucającego dyskiem. Ta trasa jest używana przez pieszych a w nagłych wypadkach jako droga pożarowa.

 

Wschód

Wejście jest od strony północnej, od Maksimirskiej ulicy i od strony południowej od ulicy Jakićeva. Z Maksimirskiej jest jedno główne wejście i 6 drzwi, a także przesuwane drzwi, które otwierają się całkowicie przed końcem gry i są wystarczająco szerokie, aby umożliwić swobodne wyjście na ulicę Maksimirską. Wejście na trybunę wschodnią zdobi 5 dużych herbów Dinamo.

 

Północ

Na trybunie północnej znajdują się trzy wejścia od ulicy Maksimirskiej o łącznej liczbie 10 drzwi, o pojemności około 10 000 widzów. Dwie klatki schodowe prowadzą do dolnej i górnej części trybuny. Dolna część trybuny jest zabezpieczona przed spadającymi lub skaczącymi widzami za pomocą dwóch balustrad. Przestrzeń między płotami jest dodatkowo zabezpieczona strażnikami i jest przejezdna w nagłych wypadkach dla innych służb (pogotowia, strażaków, policji).

 

Południe

Trybuna ma dwa wejścia, a zapełniania i opuszczania trybuny na południe odbywa się z dwóch pozycji, od ulic Budaka i Jakića. Dostęp do trybuny prowadzi przez dwa wejścia, a wszystkie przejścia, klatki schodowe i drzwi trybuny są pomalowane na jasno żółty kolor. Stoisko południowe jest zwykle używane dla odwiedzających fanów, jest podzielone stalowymi płotami na 6 mniejszych, równych obszarów, a widzów można od siebie oddzielić.

 

Jak dojechać do stadionu?

Samochodem:

 

Stadion znajduje się w północno-wschodniej części miasta, naprzeciw największego parku miejskiego Maksimir oraz w tytułowej części miasta Maksimir. Do stadionu można dojechać samochodem od ulicy Maksimirskiej lub Zvonimira i od strony ulicy Svetica (skrzyżowanie ulicy Svetica i Maksimirska).

 

Podczas dużych meczów (derby mistrzostw, mecze międzynarodowe, itd.) zalecamy korzystanie z transportu publicznego ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych (większość z nich jest dostępna tylko z biletami parkingowymi) oraz ze względu na specjalne przepisy ruchu drogowego i zamknięcie niektórych dróg w dniu meczu.

 

Tramwajem:

 

Tramwaje ZET (Zagrzebskie Elektryczne Tramwaje) zawiozą was pod samo wejście na stadion. Do przystanku na ulicy Maksimirskiej dojeżdżają tramwaje o numerach 4, 5, 7, 11 i 12, a do przystanku na ul. Svetice tramwaje 1, 9 i 17. Na karcie ZET możecie znaleźć szczegółowy wykaz linii autobusowych i tramwajowych.

 

Organizacja imprez masowych

 

Na stadionie oprócz meczów były organizowane jedne z najważniejszych koncertów w Chorwacji. W 1990 roku w ramach programu „Sound and Vision” tournée odbył David Bowie, Marko Perković Thompson również miał koncert na Maksimirze, w 2009 roku dwa dni pod rząd odegrała jedna z najbardziej znanych grup muzycznych na świecie U2, natomiast w 2011 roku zagrała i grupa Bon Jovi.

 

Szczególny nastrój oferują ekskluzywne przestrzenie na stadionie, loża Maksimir i Niebieski salon, które mogą być wykorzystywane do organizacji imprez lub spotkań biznesowych. Z loży Maksimir, ze wschodniej strony, można podziwiać tereny Maksimirskiego parku, a z zachodniej jeden z najlepszych widoków na miasto Zagrzeb. Przestrzenie są dobrze zaopatrzone i dysponują sprzętem, potrzebnym do organizacji dużych, służbowych czy imprezowych spotkań.

 

W razie pytań i chęci organizacji wydarzeń, możecie się skontaktować z działem marketingowym GNK Dinamo pod adresem mailowym: marketing@gnkdinamo.hr.

Autor: 
tłum. Anna Nowakowska

Reklama