Wybierz się w podróż do kraju Hobbitów, żeby zobaczyć Maorysów i dziwacznego ptaka kiwi

Reklama

pon., 03/12/2018 - 18:13 -- koscielniakk

Gejzery, lodowce, nadzwyczajnych rozmiarów wodospady, tajemnicza maoryska kultura lub aktywności wyzwalające adrenalinę, to tylko kilka z wielu atrakcji, które ten kraj oferuje turystom.

 

Nowa Zelandia znajduje się na Oceanie Spokojnym. Leży 2000 km od swojego najbliższego sąsiada – Australii. Wyspa (Północna, Południowa i szereg mniejszych) została odkryta przez żeglarza, Abla Tasmana, który był z pewnością przekonany, że odkrył jedynie jakąś dotąd nieznaną część Ameryki Południowej. Dla przypomnienia - sławny marynarz James Cook dotarł tutaj dopiero 127 później. Dużo czasu jeszcze upłynęło zanim Nowa Zelandia została nazwana przez holenderskich kartografów i stała się miejscem odwiedzanym przez turystów.

Maorysi, rdzenni obywatele wyspy, nazywali ziemią długiej białej chmury jedynie jej północną część, ale dziś nazywana jest tak, zwłaszcza przez miejscowych, cała Nowa Zelandia. Obywatele nazywają również swoje państwo krajem Boga – czyli Godzone. ,,Błogosławieństwem” wyspy jest nie tylko jej piękne i niczym nie skażone środowisko przyrodnicze, gdzie nie występują żadne jadowite zwierzęta, ale również przyjemny klimat, wysoka średnia długość życia i spokojny tryb życia, bez zagrożenia terrorystycznego.

Przekonasz się, że żyjący tu ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni i gościnni, co potwierdza również ich język, w którym nie występują formy grzecznościowe, co zmniejsza dystans między rozmówcami. Bez względu na to, ile masz lat, Nowozelandczycy już po pierwszym spotkaniu będą do Ciebie mówić po imieniu. Nie mówisz płynnie po angielsku? W tym miejscu nie ma to żadnego znaczenia. Żyje tu mnóstwo ludzi, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, więc nieprawidłowy akcent czy błędy językowe nie stanowią żadnego problemu.

 

5 skarbów kraju długiej białej chmury

1. Maorysi

Kultura rdzennych obywateli pochodzenia polinezyjskiego jest dla turystów z Europy czymś bardzo ciekawym. Nie wiadomo, kiedy na wyspach pojawili się pierwsi Maorysi, spekuluje się, że mogło to nastąpić w okolicach IX wieku naszej ery. Byli oni – i nadal są – świetnymi rzeźbiarzami. Na każdym kroku można się natknąć na ich bogato zdobione domy, amulety, zdobione narzędzia i broń. W mieście Rotorua można wziąć udział w maoryskim wieczorze kulturalnym, gdzie Maorysi prezentują swoje pieśni bitewne, sławny bitewny taniec haka (który jest również znany z finału rugby) i inne rytuały.

2. Gejzery

Nowa Zelandia jest (obok Islandii i USA) jednym z trzech państw na świecie, gdzie występuje silna aktywność geotermalna – gejzery, kipiące błota i gorące źródła. Cały teren wulkaniczny jest częścią ,,Ring of Fire” - ,,Pierścień Ognia”, który otacza Ocean Spokojny. W Waiotapu, terenie o największej aktywności, jest obszar przeznaczony dla turystów, skąd można dostrzec gejzer Lady Knox, największe kipiące jezioro Champagne Pool i kolorowe zabarwione minerałami skały Artist’s Pallete.

 

3. Jadeit

Jadeit jest drogim kamieniem o zielonej barwie, który znajduje się również w innych miejscach na świecie – ten nowozelandzki jest jednak nadzwyczaj wartościowy i bardzo ważny dla Maorysów. Miejscowi rzeźbiarze od dawna robią z niego piękną biżuterię i małe figurki wywodzące się z maoryskiej ornamentyki. Jadeit i nefryt jest znany jako pounamu, sakralny kamień, z którego są wytwarzane głównie figurki przodków, ozdoby, amulety, a w przeszłości była z nich wyrabiana także broń.

Warsztaty rzemieślnicze, gdzie przetwarza się jadeit można odwiedzić i z bogatej oferty wybrać sobie swoją własną nowozelandzką pamiątkę – amulet. Typowy jest na przykład ,,tiki” – figurka przedstawiająca człowieka z wielką głową, wywieszonym językiem i zniekształconymi kończynami.

 

4. Kiwi

Jeśli chodzi o faunę, Nowa Zelandia jest szczególnie bogata w ptaki. W przyrodzie i rezerwatach można zobaczyć wiele egzotycznych dla nas ptaków, takich jak nestor kea, tui, fantail, weka lub bellbird. Na pewno zobaczysz również najbardziej typowego dla tego kraju ptaka - kiviho. Ciekawym faktem jest to, że ptak ten nie ma skrzydeł. Jest to ptak coraz rzadziej spotykany w przyrodzie, żyje w głębokim buszu i wychodzi się tylko w nocy. Podróżni mogą go podziwiać w specjalnie przyciemnionych domach w centrach turystycznych. Co ciekawe, w Nowej Zelandii jest wiele ptaków nielotów.

Nowa Zelandia jest domem dla wielu gatunków endemicznych (organizmy występujące tylko w pewnym miejscu na Ziemi), jest ich tu bardzo dużo - tylko tutaj znajdziemy na przykład nowozelandzką hatterię.

5. Lodowce i wodospady

Lodowce nowozelandzkie Fox i Franz Joseph są unikalne z dwóch powodów: ciągną się aż na wysokość około 300 metrów poniżej poziomu lasu i poruszają się dziesięć razy szybciej niż inne lodowce ze wszystkich kontynentów. Dzięki ciągłemu ruchowi kształt powierzchni zmienia się szybko, więc każda wizyta tutaj jest niepowtarzalna.

Czy wiesz, że Nowa Zelandia może pochwalić się czternastoma parkami narodowymi? Wiele z nich ma w swojej ofercie spacer przy wodospadach. Do najpopularniejszych należą wodospady Huka na rzece Waikato, która ma do 100 metrów szerokości.

 

Autor: 
Diana Owsianik
Źródło: 

blesk.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama