Jakim vanem wybrać się w podróż po świecie?

Reklama

czw., 05/13/2021 - 20:25 -- MagdalenaL

Chcesz podróżować vanem po świecie? Oto 6 modeli, które będą idealne na Twoją podróż.

Istnieje wiele różnych modeli vanów, które pozwolą Ci objechać świat. Jest coś na każdy gust i na każdą kieszeń. Wybór nie jest jednak łatwy, zwłaszcza gdy się na tym nie znasz!

Ale zanim opowiem o moich 6 ulubionych modelach, oto pytania, które powinieneś sobie zadać, zanim zakochasz się w jednej z tych perełek. Pytania te mogą wydawać się banalne dla znających się na rzeczy, ale są niezbędne, aby uniknąć poważnych problemów na drodze.

W jakim stanie jest van?

Znalazłeś idealny pojazd? Teraz wszystko, co musisz zrobić, to dobrze się mu przyjrzeć, zanim go kupisz. Obejdź vana i sprawdź wszystko, od tylnych świateł po wycieraczki. Jest to bardzo ważne, ponieważ często po drobiazgach można stwierdzić, czy pojazd jest dobrze utrzymany. Nie wahaj się obejrzeć dolnej części vana, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu. Rdza i korozja wymagają często kosztownych napraw, więc unikaj wybierania pojazdu, który wiele lat stał nieużywany.

Jaka jest historia vana?

Znajomość minimum historii kupowanego pojazdu jest niezbędna. Sprawdź dokumenty pojazdu i najnowsze rachunki, aby spróbować przewidzieć nadchodzące wydatki. Czy właściciel odpowiednio utrzymywał swój pojazd? Dlaczego go sprzedaje? Do czego go używał? W końcu nikt, kto planuje podróżować po świecie, nie chce zaniedbanego pojazdu. W każdym razie lepiej jest kupić pojazd zadbany, który przejechał parę kilometrów.

Ile kilometrów na liczniku?

Nie kupuj furgonetki, która przejechała już 250 000 kilometrów, chyba że została doskonale utrzymana. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ją wybrać:

  1. Najważniejszy jest silnik i sposób jego konserwacji. Należy pamiętać, że silniki wysokoprężne są generalnie bardziej wytrzymałe niż silniki benzynowe.
  2. Spróbuj znaleźć furgonetkę z jak najmniejszą liczbą opcji i elektroniki. Będzie mniej do naprawiania!
  3. Nie wybieraj swojego vana na podstawie jego koloru. Czy góry, kaniony i dżungle naprawdę dbają o to, czy Twój dom na kołach jest zielony, czy czerwony?

Podróżowanie vanem: różne modele

Oto sześć moich ulubionych modeli vanów. Każdy ma swoje mocne i słabe strony, ale może być idealnie dopasowany do podróży po świecie.

 

MERCEDES BENZ 406/407/508

Mercedes 407 to zdecydowanie mój ulubiony model vana. Marka sprzedała ich bardzo dużo, dzięki czemu łatwo można znaleźć używane. Był to model wykorzystywany kiedyś przez strażaków i policję, a w sprzedaży wciąż są one dostępne w przystępnych cenach.

Nie musisz wydawać grubych tysięcy na swojego vana, ale zachowaj ostrożność przy zakupie. I tak, te modele są dość stare i mają pewne wady. Sprawdź, czy karoseria nie jest zardzewiała oraz, czy silnik jest w dobrym stanie.

Inną możliwością jest Mercedes Dudo. Niezbyt mocny, obniża cenę ubezpieczenia. Ale uwaga, podróżujący w pośpiechu mogą być rozczarowani maksymalną prędkością 90 km/h!

Średnia cena: od 1500 do 10000 euro (w zależności od modelu).

 

VW COMBI T3

Volkswagen T3 Kombi to bardzo dobry, solidny i niedrogi van. Istnieją nawet modele 4×4, które mogą być odpowiednie do podróży po świecie. Combi to mała, wszechstronna furgonetka, która ma tę zaletę, że jest znana na całym świecie. Jego silnik jest niezawodny, a części są szeroko dostępne i niedrogie.

Średnia cena: od 1000 do 10000 euro (w zależności od modelu)

 

VW COMBI T2

To NAJLEPSZA furgonetka hipisowska i wszyscy miłośnicy dawnych czasów chcieliby nią jeździć. Nie tylko emanuje niepowtarzalnym urokiem, ale także pozwala podróżować tak, jak robili to nasi rodzice i dziadkowie pięćdziesiąt lat temu. Szkoda, że jego status jako furgonetki kolekcjonerskiej podniósł ceny w ostatnich latach.

Średnia cena: od 3500 do 20000 € (w zależności od modelu)

 

FIAT DUCATO

Choć nie jest zbyt piękny, Fiat Ducato wciąż ma swoje zalety. Jego silnik jest niezawodny, a przebieg nie ma większego znaczenia, jeśli pojazd był dobrze utrzymany. Wybierany zazwyczaj przez trzydziestokilkuletnie pary, które lubią wyjeżdżać na wakacje, zabierając dom ze sobą.

Średnia cena: od 1000 do 10000 euro (w zależności od modelu)

 

MERCEDES 207D

Mercedes 207D jest często uważany za młodszego brata Dudo. Stworzony jako mały samochód dostawczy, po kilku latach został przekształcony w bardzo zwrotny i niepozorny mały samochód kempingowy.

Średnia cena: od 1500 do 8000 euro (w zależności od modelu)

 

MERCEDES BENZ SPRINTER

Oto ostatnia furgonetka na liście, Sprinter to nowy pojazd, który pozwoli Ci uniknąć utknięcia w błocie czy gruzie podczas podróży dookoła świata. Ale uważaj, w przypadku napraw są one generalnie droższe niż pojazdy 30, a nawet 40-letnie.

Oto moja rada: im mniej pojazd jest wyposażony i im ma mniej elektroniki, tym lepiej. Sprinter ma tę wielką zaletę, że jedzie tak szybko jak zwykły samochód. Szczerze mówiąc, Dudo jest daleko w tyle pod względem szybkości.

Sprintery nie muszą być drogie, ale bądź ostrożny. Większość tych pojazdów była używana przez firmy, które pozostawiły je swoim pracownikom. Wszyscy wiemy, że pojazdy służbowe są zazwyczaj w gorszym stanie niż pojazdy prywatne.

Średnia cena: od 1000 do 20000 euro (w zależności od modelu)

Autor: 
Ryan Merabet / tłum. Paweł Ołoś
Źródło: 

lesacados.com/voyager-en-van-lequel-choisir

Reklama