„Zgubiłeś się na pustkowiu. Czy wiesz, jak przetrwać?”

Reklama

pt., 12/03/2021 - 14:36 -- MagdalenaL

 

(CNN) Po biwakowaniu w Oregonie w maju, Harry Burleigh spontanicznie postanowił wyruszyć na szlak przed powrotem do domu. To, czego oczekiwał, miało być szybką wędrówką na świeżym powietrzu w tę i z powrotem. Jednak przybrała ona dramatyczny obrót, gdy zgubił drogę. Wyprawa, która miała trwać chwilę, zamieniła się w 17 dni, które musiał przetrwać w dziczy Oregonu, podczas gdy jego żona, władze powiatu i wolontariusze go szukali.

Po tym, jak Tyson Steele stracił swój domek na Alasce, psa i dobytek w pożarze w grudniu 2019 roku, został sam w przenikliwym zimnie. Sajean Geer rozsypała prochy swojego zmarłego męża w Olympic National Park w stanie Waszyngton w lipcu 2017 roku, po czym, zdezorientowana emocjami, nie mogła znaleźć swojego samochodu ani żadnych dróg.

Historie tych ludzi stanowią przykład tego, jak nieoczekiwane wydarzenia mogą zmienić przebywanie na świeżym powietrzu w walkę o przetrwanie.


Dwaj bracia czyszczą sprzęt kuchenny w strumieniu podczas kursu przetrwania w Badenii-Wirtembergii, w Mainhardt, w Niemczech, w czerwcu 2020 r. (Źródło: Christoph Schmidt/picture alliance/dpa/Getty Images)

Dla tych, którzy nie zamierzali wyruszyć w dziką naturę, wypadki, takie jak skręcenie w złą drogę lub awaria samochodu, a także poważne zmiany pogodowe, mogą być winowajcą – powiedział dr David Townes, profesor medycyny ratunkowej i adiunkt w dziedzinie zdrowia globalnego Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Dla poszukiwaczy przygód, którzy szukają wyzwań na świeżym powietrzu, „wspólnym tematem jest to, że nie docenili tego, co planują zrobić i, w związku z tym, prawie przecenili swoje własne umiejętności", powiedział Townes.

„Jeśli możesz uniknąć kłopotów, to oczywiście jest to najbardziej skuteczna strategia" – powiedział. Jednak jeśli kiedykolwiek utkniesz w dziczy, tak jak ci ludzie, bycie przygotowanym może być czynnikiem decydującym o tym, czy powrócisz bezpiecznie, czy też doznasz poważnych obrażeń, zachorujesz lub umrzesz.

Oto, co eksperci chcą, abyś wiedział o tym, jak zaplanować bezpieczną podróż i jak radzić sobie z najgorszymi scenariuszami:

 

Planowanie z wyprzedzeniem

Przed wyjazdem zbadaj wybrane miejsce, szukając w Internecie informacji na jego temat i/lub rozmawiając z miejscowymi znającymi teren, mówi dr David Townes. Oba te źródła mogą powiedzieć ci o wszelkich niezbędnych informacjach dotyczących jakości szlaku, obecności zwierząt, dostępności wody, map i innych. Ponadto, niezależnie od pory roku, zawsze sprawdzaj prognozę pogody – od kilku dni przed wyjazdem do dnia wyruszenia w drogę.

Kiedy już zaplanujesz swoją wycieczkę, przekaż komuś wszystkie ważne szczegóły. Dotyczy to dokładnie tego, dokąd się wybierasz, czy i ile innych osób się wybiera, jaki pojazd zabierasz, jaki szlak planujesz pokonać i kiedy wrócisz – radzi Służba Leśna Departamentu Rolnictwa USA.

W zależności od tego, gdzie się wybierasz, powinieneś spakować następujące rzeczy, które mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu sytuacji kryzysowych:

– wodę i tabletki lub krople oczyszczające wodę

– niepsującą się, wartościową żywność, taką jak suszone owoce lub orzechy, batony energetyczne lub suszona wołowina

– apteczkę pierwszej pomocy zawierającą środki dezynfekujące, opaski uciskowe, bandaże i aluminiowe szyny

– wygodne buty z podparciem kostki

– izolację (koc ratunkowy, kurtka, czapka, rękawiczki, wodoodporny płaszcz przeciwdeszczowy, bielizna termiczna)

– filtr przeciwsłoneczny i kapelusz

– lekkie schronienie, jeśli to możliwe, takie jak worek biwakowy, brezent lub namiot jednoosobowy

– latarkę lub czołówkę

– wodoodporne zapałki, zapalniczki i podpałki

– taśmę klejącą, nóż, śrubokręt i nożyczki

– mapę, kompas i sygnalizator lokalizatora

– naładowaną przenośną baterię

Poza wymienioną powyżej odzieżą zapewniającą ciepło, musisz również upewnić się, że jesteś ubrany odpowiednio do warunków atmosferycznych. Jeśli pogoda jest zimna, bawełniana odzież nie będzie idealna, ponieważ mokra bawełna nie wyschnie dobrze, a zatem nie utrzyma ciepła, mówi dr David Townes.


Materiały do rozpalania ognia należą do listy niezbędnych rzeczy w dziczy. (Źródło: Mint Images/Getty Images)

Wybieraj materiały, które są wodoodporne lub zachowują właściwości izolacyjne po zamoczeniu, takie jak wełna lub materiały syntetyczne.

„Kurtka puchowa jest świetną warstwą izolacyjną, ale puch nie jest zbyt izolujący, gdy jest mokry" – wyjaśnia. „Jeśli następnie przykryjesz kurtkę puchową jakąś cienką kurtką wodoodporną, uzyskasz teraz wodoodporną, izolowaną warstwę. Warstwowość jest ważna, ponieważ wtedy masz wybór”.

Nawet jeśli wybierasz się na pustynię, nadal powinieneś zabrać ze sobą ciepłą kurtkę, ponieważ temperatury mogą spaść w nocy. Ponadto w wielu rejonach górskich warunki pogodowe mogą się drastycznie zmieniać w ciągu dnia.

 

Postępowanie w przypadku najgorszych scenariuszy

Jeśli się zgubisz, wiedz, że „panika jest twoim największym wrogiem", mówi Służba Leśna.

„Twoją najlepszą szansą na przeżycie jest racjonalne i spokojne myślenie" – powiedział dr David Townes. „Pomyśl, »Jakie są moje opcje? Jakie są rzeczy, o które muszę się martwić, jeśli chodzi o zagrożenia? Czy robi się ciemno, jaka jest pogoda? Czy jest już późno? Czy będę próbował wydostać się dziś wieczorem, czy zostanę tu na noc i będę musiał popracować nad tym rano? Potrzebuję więc ustalić, gdzie spędzę noc«”.

W takich sytuacjach Służba Leśna zaleca stosowanie się do swojego protokołu „STOP”: Zatrzymaj się, pomyśl, obserwuj i zaplanuj. Na początku nie ruszaj się z miejsca i prześledź swoje kroki, aby przypomnieć sobie, jak tam dotarłeś. Zadaj sobie pytanie, jakie punkty orientacyjne powinieneś widzieć i nie ruszaj się z miejsca, dopóki nie będziesz miał ku temu konkretnego powodu. Użyj kompasu, aby określić kierunki.

Na podstawie swoich obserwacji opracuj potencjalne plany, porównaj je, a następnie podążaj za tym, którego jesteś najbardziej pewny.

Jeśli na zewnątrz jest ciemno, jesteś ranny lub wyczerpany, zostań na noc, instruuje Służba Leśna. Pozostań na szlaku, zwłaszcza jeśli są na nim znaki lub oznaczenia.

Podążanie w dół rzeki lub strumienia może prowadzić do cywilizacji, ale może być również niebezpieczne, jeśli musisz podróżować przez gęste zarośla lub stromy teren, powiedział dr David Townes.

Pamiętaj, że jeśli jest coś, na co możesz się wspiąć, aby zobaczyć widok ponad linią drzew, może to również pomóc ci zlokalizować cywilizację i wybrać kierunek, w którym powinieneś się udać.

 

Pozostanie przy życiu

W tym momencie skupiasz się na utrzymaniu się przy życiu aż do akcji ratunkowej. Utrzymanie nawodnienia jest ważniejsze niż utrzymywanie się przy życiu, ponieważ odwodnienie może być o wiele bardziej niebezpieczne.

Za każdym razem, gdy zobaczysz wodę, uzupełnij swoją butelkę, nawet jeśli wydaje ci się to niepotrzebne. Nigdy nie wiesz, kiedy zobaczysz kolejne źródło wody.

Płynąca woda, taka jak strumień lub rzeka, jest zazwyczaj czystsza niż stagnujące zbiorniki wodne, powiedział dr David Townes. „Jeśli rzeczywiście musisz użyć wody stagnującej, takiej jak jezioro, ludzie wysnuwają teorię, że uzyskanie jej z okolic środka jest lepsze niż z krawędzi".

Jeśli zabraknie ci jedzenia, wszelkie jagody lub białka, które znajdziesz, takie jak ryby lub owady, są zazwyczaj jadalne, powiedział dr David Townes. Nie zaleca się jedzenia dzikich grzybów, ponieważ ich toksyczność może być ryzykowna.


Młody mężczyzna leży w swoim schronieniu awaryjnym wykonanym z gałęzi świerkowych. (Źródło: kmatija/iStockphoto/Getty Images)

Według Służby Leśnej, istnieją optymalne pory na odpoczynek i spożywanie posiłków lub wydatkowanie energii. Jeśli zaczynasz odczuwać zmęczenie, zatrzymaj się i odpocznij przez co najmniej 30 minut, zanim dopadnie cię wyczerpanie. Po jedzeniu również musisz odpocząć przez co najmniej pół godziny, ponieważ próby zmuszenia organizmu do jednoczesnego trawienia pokarmu i wędrówki mogą być bardzo obciążające.

Zajmij się też drobnymi problemami, gdy tylko je zauważysz. „Jeśli zignorujesz swoje ciało i będziesz naciskać, ból lub choroba tylko się nasili i utrudni powrót do zdrowia" – mówi Służba Leśna.

Jeśli utknąłeś w ciepłym sezonie, unikaj wędrówek między godziną 10 a 16. Zamiast tego, usiądź w zacienionym miejscu do czasu ochłodzenia. Podczas wędrówki tempo powinno być komfortowe.

Gdy potrzebujesz schronienia, szukaj struktur takich jak szałasy, namioty lub formacje skalne. Wybierz jaskinię tylko wtedy, gdy pozostanie bez schronienia będzie zagrażało życiu, powiedział dr David Townes.

Nie wchodź do jaskini na tyle daleko, aby utknąć w pułapce i uważaj na nietoperze lub duże zwierzęta, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko chorób lub innych szkód.

 

Stawianie czoła żywiołom i stworzeniom

Jeśli walczysz z dreszczami lub chcesz ugotować jedzenie, ogień powinien być tworzony tylko w pewnych okolicznościach i przy zachowaniu szczególnej ostrożności, powiedział dr David Townes.

„Zawsze znaj (lokalne) zasady dotyczące ognisk i staraj się nigdy nie naruszać tych zasad, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy te okropne pożary na obu wybrzeżach" – powiedział dr David Townes.

„Buduj ognisko tak, aby było osłonięte od wiatru, który mógłby przenosić żar, otaczając je kamieniami lub innymi przedmiotami, które nie są łatwopalne".

W przypadku urazów przydaje się apteczka pierwszej pomocy. Jeśli nie masz środka dezynfekującego, każda woda zdatna do picia prawdopodobnie wystarczy do przepłukania rany, powiedział dr David Townes. Skręcenia i złamania można leczyć za pomocą aluminiowej szyny, którą miejmy nadzieję spakowałeś, lub improwizowanej pomocy wykonanej z gałęzi.

Jeśli zbadałeś teren z wyprzedzeniem, może to pomóc ci odeprzeć wszelkie niespokojne zwierzęta. W przypadku większości dużych zwierząt, zachowanie spokoju i powstrzymanie się od zastraszania ich jest zwykle najlepszym rozwiązaniem.

 

Powrót do bezpieczeństwa

To, czego niektórym z wyżej wymienionych osób zabrakło w szczęściu lub przygotowaniu, nadrobili umiejętnościami przetrwania.

Po tym, jak poszukiwacze dwukrotnie znaleźli prowizoryczne schronienia podczas poszukiwania Burleigha – człowieka, który zgubił się w oregońskiej dziczy, ten w końcu został odnaleziony. Był w niewielkim bólu, ale jego stan był stabilny, zgodnie z komunikatem prasowym. Spotkał się z rodziną tego wieczoru. Później opowiedział The News-Review w Oregonie, jak modyfikował nakrycie głowy z bielizny i sprzętu wędkarskiego, a także jak użył plastikowego szkła powiększającego, aby rozpalić ogień.

Steele, człowiek, który utknął po tym, jak spłonął jego domek na Alasce, został odnaleziony po trzech tygodniach, kiedy ratownicy z helikoptera zobaczyli jego fale i duży znak SOS wyryty na śniegu. Czekając na ratunek, jadł racje żywnościowe z puszek i masło orzechowe, spał w jaskini śnieżnej i schronie, który zbudował wokół swojego pieca na drewno.

Geer, kobieta, która zgubiła się po rozsypaniu prochów męża w stanie Waszyngton, przeżyła sześć dni, zanim znaleźli ją poszukiwacze. Zbudowała schronienie z bali i mchu, piła wodę ze strumienia, jadła porzeczki, igły sosnowe i mrówki, aby przetrwać.

Przy odrobinie praktycznej wiedzy i racjonalnego myślenia, przetrwanie koszmarnej sytuacji jest możliwe.

Amanda Jackson, Gregory Lemos, Dakin Andone i Jessica Suerth przyczynili się do powstania tej historii.

 

 

Autor: 
Przekład: Magdalena Ambicka

Reklama