Pięć powodów, by mieszkać i nie mieszkać w Londynie

Reklama

czw., 05/07/2020 - 22:55 -- moderator2

Każdy powinien mieszkać w dużym mieście przynajmniej raz w życiu. W każdym razie był to mój własny krótkowzroczny i stronniczy pogląd. Mieszkam w Londynie przez trzynaście lat, nie licząc kilku przebojów, więc mam przyzwoite podejście do zalet i wad dużego miasta mieszkającego w stolicy Wielkiej Brytanii.

To nie jest dla wszystkich. Niektórzy przybywają z wielkimi nadziejami i marzeniami, aby odejść w ciągu roku rozczarowani, a ogon mocno osadzony między nogami. Inni zamierzają zostać najwyżej na rok lub dwa, a ostatecznie nigdy nie wyjeżdżają. Londyn jest największym miastem na świecie. Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką, oto zalety i wady, jakie widzę.

Pięć powodów, aby mieszkać w Londynie:

1. Awans zawodowy

Jeśli jesteś nastawiony na karierę zawodową, Londyn jest jednym z najlepszych miast na świecie, w którym można się założyć, szczególnie jeśli pracujesz w branży usługowej, medialnej lub kreatywnej, w której znajduje się wiele globalnych centrali.
Posiadanie Londynu w CV lub życiorysie przyniesie korzyści w dowolnym miejscu na świecie. Wiele ambitnych ludzi wybiera się do Londynu, aby rozwijać swoją karierę, a często będziesz pracować z najlepszymi.

 

2. Historia, muzyka i kultura

Londyn był ważnym miastem od czasów rzymskich. Od 2000 lat jest - i nadal jest - centralnym centrum światowego handlu i handlu. To tam niektóre najważniejsze decyzje na świecie zapadły za panowania brytyjskiego imperium i jest miejscem narodzin współczesnego życia i uprzejmości. Był świadkiem wielkich pożarów, bezwzględnych pandemii, zdrady, rewolucji, wojny, bombardowań, terroryzmu i wielu innych. Jest to centralny punkt ostatnich rewolucji kulturowych, takich jak Swinging 60s i punk. Wielu znanych osobistości z historii - od Vincenta van Gogha po Jimiego Hendrixa - uczyniło Londyn swoim domem. Jest bogaty w historię, muzykę i kulturę, a Ty będziesz musiał znaleźć inne miasto na świecie z taką samą ilością.

 

3. Możliwość podróży

Paryż oddalony jest o dwie godziny jazdy pociągiem z Londynu. Nowy Jork to siedmiogodzinny lot. Berlin, Wiedeń, Barcelona, Rzym, Edynburg, Dublin, Budapeszt, Praga i wiele innych historycznych miast europejskich znajdują się w odległości trzech godzin lotu od Londynu. Obsługuje go pięć głównych lotnisk latających non-stop do setek miejsc na całym świecie. Lotnisko Heathrow jest drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu międzynarodowego. Bangkok jest 12 godzin w jedną stronę, a Rio jest 12 godzin w drugą stronę. Wiele globalnych lub europejskich centrali międzynarodowych firm ma siedzibę w stolicy, zapewniając wiele możliwości międzynarodowych podróży związanych z pracą. W porównaniu do konkurencyjnego miasta, takiego jak Nowy Jork, w którym podróże są głównie krajowe, Londyn wygrywa.

 

4. Doświadczenie kultur globalnych

Londyn jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie miastem na świecie ze względu na historię Wielkiej Brytanii jako globalnej potęgi i międzynarodowy biznes. Jest domem dla 8,8 miliona ludzi, którzy według Wikipedii mówią 300 językami mówionymi. Około 40 procent londyńczyków urodziło się poza Wielką Brytanią. Zadziwiającym faktem jest to, że Londyn jest szóstym co do wielkości miastem Francji pod względem liczby ludności. Więcej Francuzów mieszka w Londynie niż Bordeaux, Nantes czy Strasburgu. Dzięki ogromnej liczbie różnych kultur możesz doświadczyć kuchni międzynarodowej z dowolnego miejsca na świecie. Poznasz ludzi z całego świata, których inaczej byś nie miał. Z niektórymi nawiążesz przyjaźnie.

 

5. Obfitość działań społecznych

Chociaż Londyn nie jest miastem, które nigdy nie śpi, ma wszystkie rodzaje aktywności społecznej (dziennej i nocnej), jakie możesz sobie wyobrazić. Jest ich o wiele za dużo, by je tu wymienić, ale z barów, klubów, stadionów, atrakcji, galerii, parków, wrażeń, wycieczek i nie wspominając o wszystkich działaniach turystycznych, które wykonujesz tylko podczas wizyty rodziny, nigdy nie brakuje ci rzeczy do zrobić. Jeśli jesteś typem, który lubi wypróbowywać wszystkie najnowsze zajęcia rekreacyjne, w tym śmieszne, to Londyn jest dla Ciebie.

 

Pięć powodów, by nie mieszkać w Londynie

 

1. Koszt utrzymania

A dokładniej koszt mieszkania. Jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe w Londynie, spodziewaj się zapłaty wygórowanej kwoty za czynsz. Ceny wynajmu w stolicy zmieniają się z drogich na absurdalnie drogie, w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli dopiero zaczynasz i płacisz po swojemu, istnieje szansa, że będziesz żył w nędzy. Nie dość slumsów Dickensa, ale za swoje pieniądze możesz żyć znacznie lepiej gdzie indziej w Wielkiej Brytanii. Londyn często utrzymuje się w pierwszej dziesiątce list najdroższych miast na świecie. Podczas gdy Singapur, Hongkong i Zurych mogą być na czele, Londyn nie pozostaje daleko w tyle. Jeśli planujesz przeprowadzić się do Londynu i „zrobić to”, lepiej zacznij od założenia tego biznesplanu. W mieście, w którym garaż może kosztować 550 000 funtów, lepiej zarobić te siedem postaci, jeśli chcesz osiąść i założyć rodzinę.

2. Wysoki stres

Londyńskie metro podczas dojazdów w godzinach szczytu może zniszczyć twoją duszę, zanim dotrzesz do pracy. Jeśli nigdy tego nie doświadczyłeś, będziesz się zastanawiać z podziwem i zadziwieniem, jak tak zwany zawodowiec. Wyzywam cię do wypróbowania linii północnej w Clapham Common we wtorek rano około 8:30. Dojazdy do pracy to tylko jeden stres, a londyńczycy pracują średnio dłużej w bardziej ogólnie bardziej stresujących zawodach. Jeśli lubisz płaską ciszę, którą zapewni ci mieszkanie na wsi, zapomnij o tym w Londynie. Gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek, zawsze w tle słychać szum. Ruch uliczny, ludzie, zwierzęta lub ogólny szum w mieście.

 

3. Chłodność ludzi

Jeśli wychowałeś się w miejscu z duchem wspólnoty i życzliwością, możesz walczyć z chłodem Londynu. Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie poznasz swoich sąsiadów, nigdy nie rozpoczniesz rozmowy w transporcie publicznym i powoli, ale na pewno będziesz indoktrynowany, aby nigdy, nigdy nie spojrzeć obcemu oku. Mówiąc o ludziach, jest ich zbyt wielu. Jest już ciasno bez turystów przez cały rok, ale ponieważ Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, musisz się do nich przyzwyczaić. A jednak, pomimo milionów ludzi, którzy tam mieszkają i milionów, które odwiedzają, czasami może wydawać się najbardziej samotnym miejscem na ziemi.

 

4. Pogoda

Londyn jest latem zupełnie innym miastem. Gdy świeci słońce, nie ma lepszego miasta. Problem polega na tym, że Wielka Brytania to wyspa w północno-zachodniej części Europy, w której klimat nie jest najmniej tropikalny. Przez dziewięć miesięcy w roku będzie ci zimno, a po tych dziewięciu miesiącach będziesz mokry przez sześć z nich. Jestem oczywiście, a pogoda nie jest tak zła, jak często jest pokazywana w filmie i telewizji, i na szczęście nie doświadcza ekstremalnych upałów i chłodów, jak w Nowym Jorku. Zamiast tego być może najlepsze słowo opisujące pogodę w Londynie jest ponure. Jeśli jesteś osobą kochającą słońce, są lepsze miasta.

 

5. Nie musisz być w Londynie, aby odnieść sukces

Powiedz zagorzałemu londyńczykowi, że nudzisz się miastem, a on zacytuje ci słowa Samuala Johnsona: „Kiedy człowiek jest zmęczony Londynem, jest zmęczony życiem”. Nie pamiętają, że Johnson powiedział to w 1777 roku, kiedy świat był zupełnie innym miejscem. Nie trzeba już mieszkać w mieście takim jak Londyn, aby rozpocząć dobrą karierę. Wiele innych miast w Wielkiej Brytanii i poza nią oferuje doskonałe możliwości z lepszym standardem życia i jakością życia. Po prostu niektórzy z nas czują się jak w domu w dużych, piaszczystych i anonimowych miastach. Ale może nie na zawsze.

Autor: 
Stephen Davies / tłum. Kuba Czarkowski
Źródło: 

stedavies.com

Reklama