Wpisany na listę światowego dziedzictwa – nowoczesny, tropikalny ogród zaprojektowany przez mistrza

Reklama

śr., 08/11/2021 - 02:14 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Diego Rodriguez Crescêncio © Iphan / SRBM; Ogród Roberto Burle Marx’a, który ma powierzchnię około 40 hektarów, został zbudowany w Lesie Atlantyckim, przez który przepływa strumień.

Oryginalny tytuł: "Wpisany na listę światowego dziedzictwa – nowoczesny, tropikalny ogród zaprojektowany przez mistrza architektury krajobrazu"

Ogród, w którym mieszkał i studiował jeden z czołowych brazylijskich architektów i projektantów krajobrazu, Roberto Burle Marx (1909-1994), został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 27 lipca. Burle Marx, który odpowiedzialny był za projekt krajobrazu dla Nowoczesnego zespołu Pampulha i Parku Ibirapuera, zaprojektowanych przez Oscara Niemeyer’a, jest również znany z wielu innych dużych projektów, w tym na przykład ścieżki wzdłuż wybrzeża Copacabana i ogrodów Muzeum Sztuki Współczesnej Inhotim.

Zdjęcie: Sebastião Barbosa; Roberto Burle Marx jest znany na całym świecie ze swojego nowoczesnego projektu ogrodu, w którym wykorzystane zostały rośliny tropikalne i subtropikalne. Był jednym z pierwszych, którzy zaapelowali o ochronę lasów w Brazylii.

„Ogród Roberto Burle Marx’a”, który został uznany za 23 miejsce światowego dziedzictwa UNESCO w Brazylii, został zaprojektowany przez Burle Marx’a w ciągu około 40 lat, w oparciu o modernistyczną koncepcję na naturalnym obszarze Barra de Guaratiba, na zachód od Rio de Janeiro, nabytym przez niego w 1949 roku. Teren o powierzchni około 40 hektarów, na którym uprawiano ponad 3500 gatunków roślin, w tym wiele gatunków rodzimych, był niejako terenem doświadczalnym dla nowoczesnych ogrodów tropikalnych. Wiedza i doświadczenie zdobyte dzięki jego eksperymentom w zakresie rozmieszczania roślin w architekturze, kontrastu kolorów, harmonii różnorodnych roślin oraz wykorzystywania gatunków tropikalnych i subtropikalnych były bardzo przydatne Burle Marx’owi przy projektowaniu ogrodów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zdjęcie: Oscar Liberal © Iphan / SRBM; Pracownia Burle Marx’a, znajdująca się w najgłębszej części ogrodu. Została zbudowana w latach siedemdziesiątych XX wieku, wykorzystując ponownie fasadę zburzonego domu w starym mieście w Rio.

W 1985 roku, w ostatnich latach swojego życia, Burle Marx przekazał ziemię rządowi federalnemu, aby zachować ogród i przekazać swoje badania społeczeństwu brazylijskiemu. Od 1994 roku, po jego śmierci, Narodowy Instytut Dziedzictwa Historycznego zarządza ogrodem zgodnie z jego życzeniem.

Zdjęcie: Oscar Liberal © Iphan / SRBM; Loggia z kolorowymi płytkami, według projektu Burle Marx’a, która służyła jako atelier do malarstwa i grafiki.

Do tej pory, jego ogrody były miejscem znanym tym, którzy znali nazwisko Roberto Burle Marx. Jednakże liczba odwiedzających, innych niż miłośnicy architektury i krajobrazu, może wzrosnąć przez wpisanie tego miejsca na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie: Oscar Liberal © Iphan / SRBM; STaw obok domu otoczony kamiennymi schodami. Na około dwóch trzecich terenu pozostawiono dziki las.

 

Ogrody Roberto Burle Marx’a

Godziny otwarcia: 9:30-13:30

Nieczynne: niedziele, poniedziałki, święta

Opłata za wstęp: 10 realów (około 7 złotych), płatność tylko gotówką; Zniżka 50% dla studentów i osób powyżej 60 roku życia

Strona internetowa: http://sitiorobertoburlemarx.org.br/en/

Autor: 
Tatewaki Nio / tłum. Zuzanna Niemczyk

Reklama