Bornholm – rowerowy raj 2020

Reklama

wt., 02/11/2020 - 11:56 -- moderator2

Bornholm – raj dla rowerzystów, perła Bałtyku, skandynawskie Capri, wyspa słońca – najbardziej nasłoneczniony obszar Danii i basenu Morza Bałtyckiego. Latem panuje tu niemal śródziemnomorski klimat, rosną figi, morele, malwy. Niepowtarzalne krajobrazy, rozległe plaże poprzecinane klifami nadają bajkowy urok tej wyspie.

​​
 Dystans na rowerze: 230km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%

 Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • bilety na prom wraz z rowerami
 • 6 noclegów w domkach na kempingu na Bornholmie (węzeł sanitarny poza domkiem)
 • pełne wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (przyrządzane w kuchni przez naszego kucharza), lunch należy sobie przygotować samodzielnie z produktów śniadaniowych
 • opiekę przewodnika w trakcie wycieczek rowerowych na wyspie
 • asystę busa na wyspie w sytuacjach awaryjnych oraz dojazdowych
 • ubezpieczenie KL i NNW.

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • dojazdu i dowozu rowerów do Sassnitz
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
 • innych posiłków w trakcie dnia
 • pościel plus ręcznik kosztuje dodatkowo 60 DKK (ok. 30 zł)
 • ciepła woda pod prysznicami (2 DKK za minutę)

Istnieje możliwość samodzielnego dojazdu do Sassnitz z rowerem i i pozostawienia auta na parkingu obok terminala promowego (koszt to 6 EURO/doba).

 

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Mamy stałą bazę na campingu w pobliżu Ronne. Mieszkamy w domkach 4 osobowych – w domku jedno łóżko małżeńskie oraz jedno podwójne piętrowe. W każdym domku jest lodówka, czajnik, zlewozmywak i płyta grzejna. Toalety i prysznice są w osobnym budynku w odległości ok 50 metrów od domków.
 • Wyżywienie przygotowuje nasz kucharz w zbiorczej kuchni. Posiłki jemy w stołówce.

 


ATRAKCJE

 

 

 • Ekkodalen (Dolinę Echa);
 • Jons Kapel – wysoka granitowa, 20-metrowa turnia;
 • Hammershus – największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku;
 • Paradisbakkerne – zwane Rajskimi Pagórkami – obszar intensywnych działań lodowca i ruchów tektonicznych;
 • Almindingen – największy kompleks leśny na Bornholmie;
 • Hammeren – wrzosowiska na północy wyspy;
 • Helligdomsklipperne – Święte Klify


PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1: zbiórka ok godz. 0.15 w Warszawie (stacja Metro Młociny). Wyjazd busem do Sassnitz w Niemczech.

Osoby jadące własnym transportem dołączają do wycieczki w Sassnitz. Prom wypływa o godz. 11.50 lub 14.00 z Sassnitz (informacja, którym promem jedziemy, będzie podana w informacjach bezpośrednio przed imprezą). Prom płynie 4 godziny.
Przejazd busem ok. 3 km do naszej bazy noclegowej – kempingu Gallokken. Zakwaterowanie w domkach 4-osobowych z aneksem kuchennym (w domku nie ma osobnych pokoi, jest jedno łóżko podwójne i jedno piętrowe). Toalety i prysznice centralne. Obiadokolacja jest pierwszym posiłkiem w ramach wycieczki.

Dzień 2: 60 km Trasa: Ronne – Dueodde – Snogebek – Balka – Nexo – Paradiskbakerne – Gryet.

Powrót busem do Ronne (chętni zamiast busem jadą na rowerach – dodatkowe ok. 30 km). Dzisiaj przejedziemy południowym wybrzeżem wyspy. Po drodze wstąpimy na piękne piaszczyste plaże w Balka i Dueodde, nazywane Lazurowym Wybrzeżem Północy, z możliwością kąpieli, oraz ruchome wydmy dochodzące do kilkunastu metrów wysokości. Krajobraz wydm najlepiej podziwiać z wysokości latarni morskiej. Obejrzymy rezerwat ptaków na południe od Nexo. Odwiedzimy Dolinę Rajskich Pagórków powstałych w wyniku działań lodowca i ruchów tektonicznych, zobaczymy menhiry w Gryet – ślady osadnictwa ludzkiego na wyspie z pierwszego tysiąclecia.

Dzień 3: 55 km Przejazd busem do Svaneke. Trasa: Svaneke – Gudhjem – Osterlars – Ekkodalen – Vestermarie – Ronne.

Dzisiaj zwiedzimy dwa urocze miasteczka na wschodnim wybrzeżu – Svaneke oraz Gudhjem. Potem kościół Ostelarskirke. Przejazd przez największy kompleks leśny na wyspie – Almindingen – z licznymi jeziorami oraz Doliną Echa z jej niezwykłym krajobrazem i właściwościami akustycznymi.

Dzień 4: dzień wolny

Tego dnia można pojechać na plażę, zwiedzić Ronne oddalone o kilka kilometrów – miasteczko o pięknej architekturze i niepowtarzalnym klimacie – lub popróbować smakołyków miejscowej wędzarni (najbliższa jest w Hasle – 10 km od kempingu). Można tez wybrać się na całodniową wycieczkę – promem na sąsiednią wyspę Christianso. Dla chętnych – rowerowa wycieczka według indywidualnych potrzeb.

Dzień 5: 55 km Ronne – Hasle – Jons Kapel – Hammershus – Hammeren – Allinge.

Pierwszym celem naszej dzisiejszej wycieczki jest Jons Kapel – 20-metrowa granitowa turnia wyrastająca pionowo z morza. Następnie zwiedzimy ruiny największego w Skandynawii zamku Hammershus. Potem czeka nas podjazd na północ wyspy – wrzosowiska Hammeren oraz wejście na latarnię morską, skąd rozciąga się wspaniały widok na morze (widać szwedzkie wybrzeże).
Powrót busem z Allinge. Dla chętnych powrót rowerami – wzdłuż wschodniego wybrzeża. Po drodze obejrzymy niezwykłe klifowe wybrzeże – Heligdomsklipperne, następnie przejazd przez wyspę na kemping (dodatkowe ok. 30 km).

Dzień 6: 60 km Trasa: Ronne – Nyker – Klemensker – Almindingen – Aakirkeby – Nylars – Ronne.

Dzisiaj przejazd kompleksami leśnymi przez centrum wyspy. Odpoczniemy na rynku w Aakirkeby, obejrzymy jeden z czterech średniowiecznych, okrągłych kościołów zachowanych na wyspie – Nylarskirke.

Dzień 7: powrót

Po wczesnym śniadaniu (ostatni posiłek wliczony w cenę) wyjazd busem/rowerami na przystań promową w Ronne
Prom wypływa z Ronne o godz. 8.00.
Przyjazd do Warszawy jest planowany w godzinach wieczornych.

Autor: 
Redakcja viaverde
Źródło: 

viaverde.com.pl

Reklama