Rowerem przez Irlandię

Reklama

czw., 08/08/2019 - 14:38 -- izabela.szkatula

Irlandia kojarzy się przede wszystkim z krajem, do którego Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych. Ale należałoby na to państwo spojrzeć jako na miejsce, gdzie króluje nie tylko św. Patryk, lecz zapierająca dech w piersiach przyroda.

            Krajobraz to jedna z najmocniejszych stron Irlandii. Jednak, aby przekonać się o tym samemu, należy trochę się do niego zbliżyć, a taką możliwość daje jazda na rowerze. Znajdziemy tu wiele tras, które możemy wybrać kierując się nie tylko naszymi umiejętnościami, siłami, ale także preferencjami widokowymi.

            Zanim jednak wyruszymy w trasę, warto zastanowić się nad tym, czy weźmiemy ze sobą własny rower, czy tez wypożyczymy go na miejscu. W większych miastach Irlandii, takich jak Dublin, Limerick czy Kilkenny, bez problemu znajdziemy wypożyczalnię. Istnieje także możliwość wykupienia za około 1500 euro tygodniowej wycieczki, podczas której wraz z przewodnikiem i innymi turystami można zwiedzić ciekawe zakątki Irlandii. Oprócz tego, cena obejmuje posiłki, noclegi, odbiór z lotniska na miejsce startu trasy, a także możliwość skorzystania w razie zmęczenia z tak zwanego busa pomocniczego, który towarzyszy turystom podczas wycieczki.

            W miejskich wypożyczalniach ceny różnią się  w zależności od rodzaju roweru oraz czasu, na jaki chcemy go wypożyczyć. Ceny wahają się od 7 do 25 euro, a w niektórych miejscach studenci maja zniżki.

            Trasy podzielone są kolorami – niebieskim, białym, czerwonym, brązowym, zielonym. W miejscach nieoznaczonych niekiedy pojawiają się znaki informujące o tym, że można jeździć tamtędy rowerem. Głównie są tereny leśne. Jednak trzeba uważać, aby przypadkowo nie wjechać na teren, który jest prawnie chroniony. Dlatego też warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju mapy.

            Jednym z najdłuższych szlaków rowerowych jest Beara Way –  ponad 200-kilometrowy odcinek z zatoki Kenmare do zatoki Bantry. Amatorzy znacznie krótszych tras mogą wybrać trasę o nazwie Great Western Greenway, która liczy zaledwie 42 kilometry i ciągnie się z Achill do Westport. Jej zaletą jest to, że przechodzi ona z daleka od dróg. Przykładowe trasy znajdują się na tej stronie: http://www.paulkavanagh.info/routes.htm.

            Należy pamiętać o tym, że w Irlandii poruszamy się po lewej stronie drogi. Ponieważ trasy często przebiegają przez bardzo zróżnicowany teren, taki jak klify, wzniesienia, góry, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór.

            Niezależnie od tego, czy chcemy zwiedzić konkretne miasto czy rozleglejszy obszar, rower stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu czy środków komunikacji miejskiej. Irlandia pełna jest malowniczych miast jak Delgany, które mimo tego, iż są niewielkie, zawierają wiele zabytków, zieleni i malowniczych widoków.

Autor: 
Aleksandra Gardyjas

Reklama