Największe lecznicze, termalne jezioro w Europie w zasięgu ręki

Reklama

ndz., 04/07/2019 - 16:21 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dla wielu Polaków Węgry kojarzą się jedynie z Budapesztem, niektórzy też słyszeli o winach tokajskich i egerskich, ale czy to na pewno koniec atrakcji jakie czekają nas na Węgrzech?

Węgry niewątpliwie słyną również z wód termalnych rozsianych po całym kraju. W tym artykule opowiem o największym naturalnym jeziorze termalnym w Europie, które można znaleźć właśnie u naszych bratanków.

Jezioro Hévíz (nazwa oznacza „woda termalna”) znajduje się we wschodniej części kraju niedaleko południowego krańca jeziora Balaton. Położone jest wzdłuż zachodniego zbocza płaskowyżu Keszthely, w dolinie Hévíz i w rezerwacie przyrody. Ma ono 4,44 hektarów oraz otoczone jest lasem o powierzchni 50 hektarów.

Latem temperatura jeziora sięga 33-35 stopni, a w najcieplejszych dniach nawet 36-38 stopni. Jesienią i zimą temperatura nie spada poniżej 24-26 stopni.

Półtora metrowa warstwa pary wodnej utrzymująca się ponad jeziorem zapobiega ochłodzeniu wody i sprawia, że temperatura w każdym miejscu jest podobna.

Na południowym krańcu jeziora woda uchodzi do rzeki Zala, która ma ujście w jeziorze Balaton.

Jezioro Hévíz „Mekką dla pacjentów reumatycznych

Podczas kuracji w okolicznym uzdrowisku osoby mające problemy reumatyczne otrzymają kompleksową opiekę w postaci kąpieli leczniczych i innych zabiegów opartych na wieloletniej praktyce medycznej i doświadczeniu.

Według legendy ziemie tego obszaru zostały niegdyś zaorane przez diabła, dlatego też pojawiła się gorąca, „piekielna” woda. Łaźnia została wybudowana w 1772 roku przez György Festeticsa od tamtego momentu termy goszczą wczasowiczów do dnia dzisiejszego.

Jezioro słynie również z tego, że jest porośnięte liliowymi lotosami, które roztaczają się po całym jeziorze wystając 5-10 centymetrów ponad lustro wody. Dookoła jeziora ulokowane zostały uzdrowiska, parki i ścieżki rowerowe, wobec tego każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

kozelestavol.hu

Reklama